Gå til innhold
Hundesonen.no

Belønner jeg feil?


Recommended Posts

Skrevet

Over alt anbefaler jo folk å gi godbiter og belønne hver gang hunden kommer på innkalling og selv oppsøker eier.

Men hos oss føler jeg det blir mer belønning av tigging. Simba får godbit og ros så og si hver gang han er innom/kommer på innkalling, så det begynner han å bli skikkelig god på. Noen ganger tr han godbiten og så bare fortsetter å gå i sin egen verden. Mens i det siste har han omtrent gått oppi beina mine hele turen og bare ventet på godbit.

Når vi trente på å gå pent fikk han godbit for å gå pent, og ikke at han så på meg. Men på innkallingen ønsker jeg jo kontakt og fokus. Hva gjør jeg feil/hva kan jeg gjøre anderledes? :P

Skrevet

Kjenner til det, jeg har litt av det samme. Jeg har "hjernevasket" Ozu med godbiter både på innkalling og når han melder inn selv. Det fører til at han av og til går nærmest fot med beina mine i stedet for å tusle rundt for seg selv.

Når han går sånn og "henger", så har jeg begynt å si "Må gå!" mens jeg gir et håndsignal som viser tydelig "gå framover". Vanskelig å forklare, er noe jeg bare gjør av meg selv, egentlig. Han har etterhvert forstått at det betyr at han er fri til å gå og tusle for seg selv.

Du kan ellers også begynne å fase ut godbiter, dvs at du ikke lenger belønner hver gang han kommer inn, men sånn innimellom. Beste du kan gjøre hvis han henger for mye i beina på deg er å gi et signal "Det er nok", "Gå nå" eller hva du vil, også totalt ignorere ham etterpå og bare gå videre. Tror de tar det ganske kjapt. (Jeg gjør det samme hvis Ozu tigger om trening inne. Jeg sier rolig "Det er nok" også ignorer jeg ham fullstendig etter jeg har sagt det - det tok veldig kort tid før han tok den og gikk bort).

  • Like 1
Skrevet

Takk for tips!

Fri-kommando blir ofte brukt, men da er det ofte han løper 10 meter fram, før han bråsnur og kommer spurtende tilbake for godbit.. :P

Skrevet

Takk for tips!

Fri-kommando blir ofte brukt, men da er det ofte han løper 10 meter fram, før han bråsnur og kommer spurtende tilbake for godbit.. :P

Da gir du ikke godbit å gjentar frikomando :)

Skrevet

Kanskje du kan gjøre det litt mer usystematisk når du belønner. Jeg belønner Tidi når hun kommer innom meg frivillig, men ikke alltid. Bare noen ganger. Det hender hun kommer innom og prøver seg, men jeg syns det bare er bra at hun innimellom kommer innom frivillig, selv uten belønning. Om noen plutselig kommer rundt en sving foran oss på tur og hun da er ved siden av meg, så er det lettere å ta henne i bånd. Tidi skjønner ihvertfall veldig fort at når hun ikke får noe, og da går hun bare videre.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...