Gå til innhold
Hundesonen.no

Keo søker pass i høstferien :)


maysofie
 Share

Recommended Posts

15091434327_f0a4698b73_z.jpg

Jeg har planlagt å ta turen hjem til Nordland i høstferien, fra lørdag 27. september til søndag 5. oktober og har valgt å la Keo være hjemme da det bare er for én uke. Mamma har sagt seg villig til å passe han, men hun har lange arbeidsdager og blir kan dermed borte alt fra 6 til 12 timer om daglig, hun kan bistå med kjøring/henting samt pass dager det evt ikke skulle høve seg for evt hundepasser. Radius får man bare bestemme etter om noen melder seg, vi holder til i Stokke, Vestfold. Derfor tenkte jeg kanskje noen hyggelige soniser har lyst på besøk av verdens herligste guling i èn uke eller noen dager? :flowers:

Keo er forholdsvis problemfri, hans største utfordring er et svimehue av en hormonbombe ifht enkelte andre hannhunder, tisper har frem til idag ikke vist seg til å være noe problem overhodet. Han har minimalt med barneerfaring da han tidligere har vært litt skeptisk, men oppholdte seg hele sommeren med en energisk 2åring uten en mine om å være skeptisk eller bråkete og har etter dette bare funnet barn som god underholdning. Keo er energisk og veldig tilstedeværende, men likevel har han en god avknapp når man behøver (om enn med litt hjelp), han skjønner fort og godt hvilke mennesker som firer på reglene og tillater tull som å dra i båndet eller leke inne sammen med andre hunder :lol: Han er godt vandt til fysisk håndtering, er stille av seg med høy terskel for bjeffing (unntatt i møte med andre hunder, da brummer han værre enn en bjørn) og er relativt lydhør av seg (velger jeg å tro, iallefall) :whistle: Han kan fint være hjemme alene, men da i bur ettersom han har en historie med å være oppfinnsom på nye steder, han kan også sove i bur om nettene uten problem om det er ønskelig, jeg stiller selvsagt med bur av ønsket emne. Hundegård er heller ikke noe problem, kan dog ikke love at han ikke graver litt innimellom.

Keo er veldig glad i tur, det å få brukt både kropp og hjerne er en glede sammen med han. Han er en hund man kan feile med og en Judas av rang, derfor skal evt passer aldri være redd for å gjøre noe galt med han eller metodevalg, de er derfor mer enn velkommen til å prøve all slags trening (startet trening i LP, Ag, RL og smått bruks) om det er ønskelig, Keo er en allemannshund. Han er av typen som kanskje blir litt rastløs om han skulle gå en uke mellom sofa og seng, og ønsker gjerne noen som orker å dra han med seg litt (evt gidder å kaste frisbee, frisbee er verdens beste ting når matmor er syk) :)

Så, da har jeg vell dratt frem alle hans værste sider. OH, ja, han er vandt til å komme og gå i møbler slik han selv vil. Sofaen kan få et forbudt-skilt, men senga tror jeg blir et problem på nettene :innocent:
Om noen vil passe lille gul eller har flere spørsmål, så rop gjerne ut!

14924213628_5559b847ec_z.jpg14367412978_f73309aa60_n.jpg14924128460_2d6ed2ea2a_n.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå skal jeg gjøre sånn jeg alltid synes er så teit i disse passetrådene, nemlig at folk sier sånn "åååh, hadde det bare passa!", men det er bare fordi han er så fiiin! :wub:

Har hatt en annen bc-gutt i hus før, og både Sirkus Samurai og jeg blei stormforelska, så OM jeg hadde hatt høstferie, så skulle Keo vært hos oss. Bare sånn for å ha sagt det. :teehe:

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå skal jeg gjøre sånn jeg alltid synes er så teit i disse passetrådene, nemlig at folk sier sånn "åååh, hadde det bare passa!", men det er bare fordi han er så fiiin! :wub:

Har hatt en annen bc-gutt i hus før, og både Sirkus Samurai og jeg blei stormforelska, så OM jeg hadde hatt høstferie, så skulle Keo vært hos oss. Bare sånn for å ha sagt det. :teehe:

Hihihi, syntes ikke slikt er teit når man får komplimenter!

Utheving: :lol::D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så teit at Vestfold og Telemark har høstferie til ulik tid! Ellers kunne han gjerne vært her. Jeg har ferie fra 3. oktober, men må altså på skole før det, og han måtte isåfall vært hjemme alene i rundt 7 timer de fire dagene jeg har skole.

Han har ingen problem med å være hjemme alene i de timene, det er bare uvissheten hvor lenge mamma skal jobbe som gjør at vi ser på andre alternativer! Ellers så fungerer jo han slik i hverdagen at han stort sett er alene hjemme fra 0730 til 1530 :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Han har ingen problem med å være hjemme alene i de timene, det er bare uvissheten hvor lenge mamma skal jobbe som gjør at vi ser på andre alternativer! Ellers så fungerer jo han slik i hverdagen at han stort sett er alene hjemme fra 0730 til 1530 :)

Åja, men da er det jo noe annet :ahappy: Da kan jeg høre med resten av heimen om det er greit for de, så sier jeg fra så fort jeg vet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da er han jo ung, på godt og vondt, og kan formes mye. Kurs er uansett gøy og lærerikt.
    • Har litt erfaring med Japansk spisshund. Pelsstell: De 2 første jeg hadde slapp pels 2 ganger i året, hvor mesteparten av pelsen kom ut på veldig kort tid. Endel børsting da, men lite pelsstell ellers. Han jeg har nå gjør ikke det, men har de vanlige røytepriodene vår og høst.  Han krever ikke veldig mye pelsstell utenom røyteperiodene, pleier å børste ham når den blir badet. Anbefaler en hundeblåser for å lette pelsstellet og greit å få tørket dem når de har blitt dusjet.   Aktivitetsnivå: De er med på det meste men mine har egentlig ikke krevd mye. Stort sett fornøyd bare de får en god tur hver dag. Mine har også drevet med alt fra ID-spor til agility og kost seg med det. Lydnivå: Veldig induvidielt, men spisshunder er jo kjent for å ha litt lyd. Mine 2 siste har varslet når det kommer noen, noen ganger men ikke så ofte når noen har gått forbi, men jeg har flere hunder, bla en sheltie som bjeffer for alt så hvor mye lyd det ville vært uten ham vet jeg ikke. Første min bjeffet bare når noen ringte på. Min er stort sett rolig på hotell, når det bare er ham eller med den andre roligere sheltien min. Sjelden de bjeffer hele tiden, har bodd på motell med mange andre japanske spisshunder og ingen av de står å bjeffer hele døgnet. Vet det er flere i JS miljøet som har med sine på båt uten problemer.  
    • Han er snart tre år, men har mye ungdom i seg enda merker jeg. Takk for godt svar! Jeg har tenkt at vi burde gå på et kurs sammen ja. Som du nevner så er det noe med å bli kjent med treningen sammen.
    • @BusannKan kanskje si litt om det. De krever jo litt børsting og pelsstell, men er ganske selvrensende. Det blir fort litt støvsuging også.
    • Hvor gammel er han? At en hund "kan" en ting betyr ikke at den kan det i alle situasjoner. Alt må læres inn og vedlikeholdes, og generaliseres, det vil si, lære at det kan/skal gjøres under ulike forhold og på ulike steder. Jeg vil anbefale å finne et grunnkurs dere kan gå for å bli enda bedre kjent, og lære om hundetrening sammen. Start med å repetere kommandoene inne, hjemme, og belønn med godbit eller lek når han gjør det riktig. Prøv igjen utenfor huset, i hagen, innkjørselen e.l. Det er fortsatt kjente omgivelser, og kanskje mindre forstyrrelser? Når dere er på tur i kjente områder kan du gjerne stoppe på et rolig, uforstyrret sted og gå gjennom kommandoene igjen, alltid med belønning. Slik kan han gradvis lære at "kommandoene gjelder og lønner seg her også".  Gradvis, over flere dager og uker, kan du repetere kommandoene på ulike steder, med økt vanskelighetsgrad. Men husk også å gå tilbake å repetere på steder hvor det er enkelt for ham å følge kommandoene. Jo mer ukjent stedet er, jo mer lukter, lyder, folk og andre dyr det er, jo vanskeligere er det for ham å fokusere på deg og følge med. Dette må læres inn gradvis, og tar tid.  Det er selvfølgelig også superviktig at han ikke går løs når du ikke er helt sikker på at han kommer på innkalling. Bruk langline, og la ham eventuelt løpe løs på inngjerdede områder. I langline kan du jobbe likedan som med de andre kommandoene, men jeg vil anbefale å bruke enda bedre belønning, gjerne en "eksklusiv" belønning som han får kun på innkalling. Og ja, han vil merke at han har lina på og høre bedre etter da, men treningen vil like vel sitte i når du etterhvert tar av lina.  Lykke til!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...