Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Vi skal hente vår første valp 10. oktober, en bichon havanais :D

Jeg har ventet leeenge på å få hund!

Vi tenker å holde pelsen kort da vi ikke har noe interesse av å stille ut. Jeg har søkt utrolig mye på Internett, men det er jo en jungel der ute så da spør jeg her!

Hvilke sakser/kammer/maskin er lurt å kjøpe? Jeg lurer også veldig på når vi kan begynne å klippe valpen? Når den har begynt å få litt lengde, eller er det lurt å vente? Har spurt oppdretter om dette men synes ikke jeg fikk et godt nok svar.

Jeg lurer også på hvilken type madrass/seng jeg burde kjøpe til valpen? Den kommer jo garantert til å ha en del uhell, så er det lurt å legge en kladd over senga/teppene som kan suge opp fuktigheten, eller er det like greit å vaske teppene hver dag?

Er det ellers noe jeg burde kjøpe inn/huske på? Sele, vann/matskål, shampo, noen leker, en grov/fin kam og litt fôr får vi med fra oppdretter.

Det eneste jeg har kjøpt av utstyr til nå er en kong og en tannbørste, så jeg trenger litt hjelp med andre ord!:P

Skrevet

Angående dette med seng, så pleier ikke de fleste valper å gjøre fra seg i sengen sin. Så å vaske tepper hver dag høres vel voldsomt ut. Unntak finnes dog, bl.a. Min siste valp som foretrakk å tisse på alt av tepper og hundesenger. Stort sett så pleier de å ha uhell andre steder i huset enn i sengen sin.

Jeg pleier gjerne å anbefale ikke ikke bruke så mye penger på seng til valpen. En pappeske med tepper i, en gammel dyne som man egentlig hadde tenkt å kaste(ikke dundyne, hehe, med mindre du synes st det er greit med fjær over alt hvis valpen tygger hull), noen tepper etc. duger gjerne fint i starten. Faren med å kjøpe ny dyr hundeseng er jo at valpen ofte synes at den er kjempefin å tygge på...

Jeg pleier ikke å kjøpe så mye utstyr til valpene mine. Sele, halsbånd, bånd, vannskål, en kloklipper, noen tyggeben, matskål og hundemat pleier å være det som trengs. Noen leker av noe slag, og de trenger slett ikke å være dyre.

:)

Skrevet

Utstyret jeg bruker mest til min nedklippede havanais:

Når jeg hadde min langhåret kjøpte jeg inn ganske mye forskjellig. Men etterhvert er det stort sett en kam og en børste jeg bruker (har klippet han nå men det var de to jeg endte opp med å bruke når han var langpelset også) :)

Jeg har en metallkam med to forskjellige størrelser, denne er den jeg bruker aller mest og liker den veldig godt:

lillastort_6.jpg

( http://www.2dogs.no/product-info.php?pid1920.html)

Også har jeg en Mason Pearson børste. Dyr men kvalitet, skal man klippe kort helt fra starten trenger man den kanskje ikke men jeg bruker den på begge hundene pluss meg selv og synes den er genial :P

pocketblandingstort.jpg

Valpen klipper dere når dere synes pelsen er blitt for lang. Kanskje etter seks syv mnd? Klippemaskinen jeg bruker er en Andis double speed (tror den heter noe sånt) og ser ca sånn ut:

75_-29702004.jpg

Ellers ville jeg kjøpt inn sele og bånd, noen leker, en billig hundeseng kanskje (pappeske er upraktisk å komme seg opp i i begynnelsen for en havanaisvalp fordi de er jo så små - på størrelse med et marsvin nesten :P ), mat og vannskål, noen tyggegodiser, og sjampo og balsam av god kvalitet (du kan gjerne spørre oppdretter hva slags merke h*n bruker på sine).

Gratulerer med havanais valp :D Hvilken oppdretter skal du ha i fra?

PS: Jeg brukte negleklipper det første året når jeg klipte klør på min og syntes det fungerte veldig godt, klørne er så små at en stor kloklipper ofte blir litt upraktisk å bruke den første tiden :)

Skrevet

Takk for svar begge to!

Har du noe godis å anbefale for en liten valp? Har sett litt, men vil jo gjerne at det skal være et så naturlig produkt som mulig, og ikke minst små biter ^^

Lurt tips det med neglklipper, det fungerer jo kanskje bra i begynnelsen ja!

Jeg får valpen fra Førstadheimen i Sandefjord :)

Skrevet

Når det gjelder seng så kjøp en billig en som kan vaskes.. Når min hund var valp tissa hun gjerne i senga si. Så da var det greit å bare kunne kaste hele greia i vaskemaskinen og kaste den etterhvert når hun lærte å tisse ute og ikke hadde hatt noen uhell i senga på en stund :)

Når det gjelder godbiter å er det vanskelig å finne noen som er kjempesmå. Anbefaler å finne noen som er myke, så kan du klippe de i småbiter med en saks.

Du kan kjøpe en spray som du kan spraye når du vasker bort tiss på gulvet. Tror den heter Urine-off. Den tar bort lukta helt. Tror man kan bruke eddik til samme formål. Men sprayen er drøy og tror ikke de var så veldig dyr heller.

Lurt å kjøpe en hundetannbørste og hundetannkrem(hunder kan IKKE få mennesketannkrem), slik at du kan øve på å pusse tenner helt fra starten sammen med kloklippinga.

Hvis behovet melder seg etterhvert så kan du kjøpe kompostgrinder på Biltema(koster 49 kr eller noe). De er kjekke å bruke hvis du vil sperre noe inne for valpen eller hvis valpen er en liten pøbel så kan den være inni grinda(med seng, vann osv) mens du feks dusjer osv. Synes det er bedre å bruke enn bur. Jeg kjøpte det til min valp, men fikk ikke brukt for den i det heletatt, da hun ikke kunne bry seg mindre om å tygge på andre ting enn lekene sine. Men de fleste valper liker jo å tygge litt på alle andre ting enn lekene sine :D

Ellers, lykke til med valp! :) Husk å ta maaange bilder :D

Skrevet

Mange gode tips!:) Tror jeg går for en billig hundeseng/tepper i begynnelsen for å se hvor mye valpen ødelegger.

Jeg får krysse fingrene for at valpen blir som din og kun biter på lekene sine, men sannsynligheten er vel ikke så stor for det!:P

Mange bilder er et must! Kommer nok til å ha hundrevis allerede de første dagene..^^

Grugleder meg!

  • Like 1
Skrevet

Nei sannsynligheten for det er nok ikke stor, jeg var nok veldig heldig akkurat der :ahappy:

Skjønner at du grugleder deg! Jeg gleda meg sykt, helt til dagen vi skulle hente hun.. Da angra jeg helt forferdelig, men jeg kunne jo ikke si det til noen. Det varte til det sekundet jeg fikk hun i hendene, og da var det helt glemt og jeg har aldri angra ett sekund siden :) Så det kommer nok til å gå kjempebra! :D

Skrevet

Takk for svar begge to!

Har du noe godis å anbefale for en liten valp? Har sett litt, men vil jo gjerne at det skal være et så naturlig produkt som mulig, og ikke minst små biter ^^

Lurt tips det med neglklipper, det fungerer jo kanskje bra i begynnelsen ja!

Jeg får valpen fra Førstadheimen i Sandefjord :)

Enkelt å lage selv av rent kjøtt når du er opptatt av at det skal være naturlig. :) Enten bare koke en bit kjøtt for så å klippe opp i passende biter, tørke biter på svak varme i ovnen til de er passe tørre, eller legge små biter på en tallerken i kjøleskapet i ca 12 t, snu og la de ligge på andre siden like lenge.

Ellers gjør valpen neppe fra seg på liggeplassen med mindre valpen er låst inne i bur og dermed ikke har noe valg. Andre tepper burde fjernes den første tiden.

Sele, kobbel, langline, mat, bæsjeposer, masse Jif og tørkepapir, en leke eller to som tåler litt, tannbørste + tannkrem, børste (jeg bruker nesten bare naturbust til min), mild shampoo og balsam (+ evt. noe annet å vaske med dersom du skal vaske hodet til valpen for vanlig shampoo skal ikke i nærheten av øyne), kloklipper, saks, seng, skåler er ting som er lurt å ha, men ikke alt som må være i hus første dagen. Du vil også trenge klær, Havanais er kjent for å fryse lett, og små valper fryser nok enda raskere.

Lykke til! :)

  • 2 weeks later...
Skrevet

Det hørtes jo ikke så altfor vanskelig ut å lage godbiter selv, må nok prøve meg på det etterhvert :)

Har nå fått kjøpt en billig seng og teppe og skrevet en liste med ting jeg skal kjøpe av oppdretter når vi henter valpen.

I dag er det akkurat to uker til vi skal hente Charlie! :D

Skrevet

Fungerer forresten disse kompostgrindene fra Biltema til å sette rundt ting som valpen ikke skal i nærheten av? Det er jo noen områder/ting han ikke burde komme nær.

Skrevet

Fungerer forresten disse kompostgrindene fra Biltema til å sette rundt ting som valpen ikke skal i nærheten av? Det er jo noen områder/ting han ikke burde komme nær.

En veninne av meg satte kompostgrinder rundt et par ting de var redd valpen skulle tygge istykker og det funka bra for dem :) selv har vi inngjerdet hage av kompostgrinder og det funker bra og holder han inne uten problem så vil uten tvil tro det går an å bruke det for å holde valpen unna forskjellige områder :) spesielt for litt mindre hunder.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...