Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Har en valp på 4 måneder, og sliter med å legge opp en "treningsplan". Bruker klikker, og holder bare på noen få minutter om gangen. Noen ganger en gang om dagen, andre ganger et par-tre ganger om dagen.

Men jeg sliter med å planlegge, og er redd for at det blir for lite variasjon. Enn så lenge så har jeg bra flyt på targetstick, musematte, sitt og de siste par dagene dekk. I dag prøvde jeg target med pekefingeren min, og det gikk greit.

Må trene mer på kontakt, både hjemme og ute.

Noen som har tips eller linker til sider hvor jeg kan få hjelp til å trene "konstruktivt"? Slik at jeg ikke ender opp med å trene på de samme tingene lenge, og dermed begrense adferdene hun tilbyr? Jeg trener bare en ting per økt.

Merker at jeg blir litt sånn "hva skal jeg klikke på i dag, da", også ender jeg opp med enten target, musematte, sitt eller ligg... :blink: Vil ikke forvirre henne, men heller ikke begrense henne.... :)

Skrevet

Det kan være lurt å si noe om planer for valpen, om du har noen konkrete mål. Spor, lydighet, freestyle eller annet?

Evnt andre hverdagsting som du synes er viktig at hun lærer :)

  • Like 1
Skrevet

Min første tanke var det samme som Mokken - hva er dine planer for valpen? Hva er dine mål, hvor vil du hen med treningen? Da er det lettere å hjelpe deg med en eventuell plan, om vi vet hvor du vil. ;)

Skrevet

Hehe. Det var jo et godt poeng. Gikk litt lydighet med forrige hunden (flere år siden, og ikke husker jeg hvordan jeg 'startet' liksom), og har vel noen tanker om å prøve litt med denne også. Spor er noe jeg ikke har prøvd, men har lyst til å prøve.

Men når det gjelder spørsmålene mine nå, så er det fremtidig LP jeg egentlig har i tankene (sammen med alle de nødvendige hverdagskommandoene selvsagt, men de bekymrer meg ikke veldig).

Nå er hun 50% setter, ikke den mest førerorienterte, men umulig er det selvsagt ikke. Slik sett burde jeg kanskje terpe kontakt en del... det er jo nødvendig uansett, og det har jeg vel ikke vært flink nok til enda.

Skrevet

Du kan jo f.eks begynne med å lære inn en del av grunnferdighetene? Det er mange og ta av, og da får du variasjon samtidig som du lærer inn "alfabetet" til de senere LP-øvelsene. :)

Men, ja, kontakt er jo alfa og omega. Ville også lekt mye med valpen, funnet hvilke typer leker hun synes er ekstra stas slik at du kan gjemme dem bort og bruke dem kun som belønning under trening.

Skrevet

Du må bli med på "tren-alongen" her på sonen :D Også har vi en innlæringstråd som kan være aktuell for å få og gi inspirasjon og tips :)

Her: http://hundesonen.no/forum/topic/75315-tren-along-ukens-utfordring-eller-noe-saant/ (Ukas utfordring blir annonsert i denne tråden)

Her: http://hundesonen.no/forum/topic/75722-innlcring-av-momenterdelmomenter-tips/

Ellers er du jo på god vei :) Det er utrolig masse å trene på med en ny valp, og det blir fort litt overveldende så det er lurt å ha en slags plan for hvilke ferdigheter man til enhver tid skal trene på. Jeg prøver å ta to pr. økt, og trene litt forskjellig til enhver tid. Det gir ikke fantastisk progresjon, men da kommer vi litt i gang med alt. Lek er lurt da .. jeg passer på å ta med meg en eller flere leker på tur eller når valpen er med på kjøretur, og ta pauser underveis med litt godbiter og lek hvis hun er mottagelig for det .. hvis ikke får hun bare snuse og venne seg til steder.

Skrevet

Om du trenar mot noko (som LP du nevnte over her), så ville eg laga til ein enkel treningsplan, og satt opp det du skal trene på den eine dagen og planlegge utifrå det. Og så ville eg i vert fall starta med innlæring av kontakt og fvf/lineføring :)

Tips til superenkel treningsplan, som til og med eg har klart og bruke over lang tid no! :)

10363365_10154182858470468_5878931217304

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...