Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Har en tispe på halvannet år, mellompuddel, med mye energi og mange uvaner (...prøv å være førstegangs hundeeier med en veldig livlig hund og to barn...). Skal forsøke å plukke av henne de verste, og søker råd om denne:

Når vi går over gulvet, er hun snar med å følge etter og bite oss i anklene. Ikke bite som i å sette tennene i oss, men markere bitt (hun kan bitehemming). Hun vil åpenbart leke eller ha oppmerksomhet.

Jeg trenger tips til hva jeg kan gjøre for å få henne til å slutte med dette.

Vi har klikketrent litt, så jeg er kjent med konseptet. Fra tid til annen spaserer jeg rundt med henne med en godbit hun vet hun skal få (en enkel godbit, en fylt Kong etc.). Da biter hun ikke.

Noen som har gode råd?

Skrevet

Hvordan får hun utløp for energien sin? Trener dere noe?

Pumien min liker å hoppe opp og bite meg i rumpa når han stresser seg opp og har mye energi. Da sier jeg strengt "nei" og får han til å sette seg eller gir en annen kommando for at han skal "skru på" hjernen igjen.

I tilegg får han bruke energien sin på å gå spor og annen trening. Merker fort at han roer seg når han har jobbet i forhold til dager der han ikke har fått brukt seg :)

Skrevet

Har en tispe på halvannet år, mellompuddel, med mye energi og mange uvaner (...prøv å være førstegangs hundeeier med en veldig livlig hund og to barn...). Skal forsøke å plukke av henne de verste, og søker råd om denne:

Når vi går over gulvet, er hun snar med å følge etter og bite oss i anklene. Ikke bite som i å sette tennene i oss, men markere bitt (hun kan bitehemming). Hun vil åpenbart leke eller ha oppmerksomhet.

Jeg trenger tips til hva jeg kan gjøre for å få henne til å slutte med dette.

Vi har klikketrent litt, så jeg er kjent med konseptet. Fra tid til annen spaserer jeg rundt med henne med en godbit hun vet hun skal få (en enkel godbit, en fylt Kong etc.). Da biter hun ikke.

Noen som har gode råd?

3 alternativer.

1. Snu deg å fortell at det der ikke er greit.

2. Avbryt med en gang du ser tendensen og sett henne i timeout (i bånd eller på et annet rom feks)

3. Viss hun er lydig avbrytt det hun gjør å be hun legge seg (roer hjernen litt).

Nå vet ikke jeg hva dere gjør av aktiviteter på en dag, men min erfaring er at slik "pøbel" adferd oftere kommer av manglende grenser/lettstresset hund enn for lite aktivitet. Er de litt ivrige tar det fort litt av å de har godt av litt strenge regler for å få kontroll på galskapen. Veldig firkanta regler er også lettere å forholde seg til i en vanskelig periode, da er det liksom ingen tvil om hva som kreves. Og/eller ro trening. Hun får ikke fotfølge dere, eller sprette opp hver gang noen reiser seg. Da ville jeg vært i forkant jeg, "nei, legg deg".

Skrevet

Gode råd. Mye av dette gjør vi allerede, men ikke konsekvent nok, kanskje.

1. Gjør vi.

2. Gjør vi også.

3. Det er hun ikke. Skal forsøke å få lært henne det.

Problemet er aller størst om morgenen, og det går da mest ut over mannen min. Etter at han drar på jobb er hun mer rolig og klar over at vi nok også drar snart. Hun legger seg alltid og slapper av en stund før vi andre går ut døra.

Hun er lettstresset/blir veldig lett gira. Men hun vet utrolig nok grensene de gangene belønningen er god nok. Dersom hun vet at vi for eksempel skal ut på tur, så er hun kjempelydig og lar sokker og ungenes kosedyr ligge. De får vanligvis skambank når hun kjeder seg. Samme hvis hun vet at det er Kong med leverpostei på gang.

Skrevet

Gode råd. Mye av dette gjør vi allerede, men ikke konsekvent nok, kanskje.

1. Gjør vi.

2. Gjør vi også.

3. Det er hun ikke. Skal forsøke å få lært henne det.

Problemet er aller størst om morgenen, og det går da mest ut over mannen min. Etter at han drar på jobb er hun mer rolig og klar over at vi nok også drar snart. Hun legger seg alltid og slapper av en stund før vi andre går ut døra.

Hun er lettstresset/blir veldig lett gira. Men hun vet utrolig nok grensene de gangene belønningen er god nok. Dersom hun vet at vi for eksempel skal ut på tur, så er hun kjempelydig og lar sokker og ungenes kosedyr ligge. De får vanligvis skambank når hun kjeder seg. Samme hvis hun vet at det er Kong med leverpostei på gang.

Pass på at dere ikke gjør alle, velg heller en metode å hold dere til den, da er det også mye lettere for henne å forstå. Om mannen din vil ha fred på morgenen så gjør det enkelt, bind henne fast, gjør det han skal gjøre, løsne henne å dra på jobb. Eller sett henne på soverommet eller noe slikt (vet ikke hvordan dere har det hjemme med hund og hvor den skal oppholde seg og slikt).

Skrevet

Jeg ville ikke gått inn og byttet uønsket oppførsel med noe hunden har lyst på .. det blir jo som å belønne hunden for å bite dere i anklene, som er stikk motsatt av det dere ønsker :P Hadde det vært meg så hadde jeg ikke hatt tålmodighet til sånt, og sikkert endt opp med å løfte henne opp for å hindre henne i ankelbitingen og satt henne i en lekegrind eller noe frem til jeg hadde tid. Jeg har full forståelse for at det er hektisk om morgenen i en småbarnsfamilie, og da er det lov til å gjøre det enkelt for seg selv :)

Det @Malamuten skriver er fornuftig. Og jeg har tro på å bryte vaner over tid.. feks ved å gjøre anklene utilgjengelige eller hunden opptatt av noe annet på de tidene hun vanligvis begynner å bite ankler. Og selvsagt passe på at hun får dekket behov for lek og aktivitet på andre måter :-)

Og når ulykken først er ute, dvs at hun er på full fart bort for å ta en ankel, så går det an å avlede henne med en leke eller godbit FØR hun kommer frem. Hvis hun er kjent med betinget forsterker så burde det funke å si "bra" (og late som det er en innkalling eller noe) for å stoppe henne, og så belønne med lek/godbit. Da vil hun også lære at det lønner seg å stoppe før hun biter. Men ikke vent med godbit/lek til hun allerede sitter i ankelen. Men dette oppfordrer jo egentlig til mer aktivitet, så ...

... dersom dere vil at hun er rolig i de periodene hun nå biter ankler så kan det være at det er bedre å gi en fylt, frossen kong hver morgen før hun viser antydelig til å bølle. Evt la henne få gjøre noen triks eller noe for å få kongen.

Skrevet

I dag tok jeg meg på tak og var klar med godbitene. Ikke en eneste ankel bitt. Kom for sent på jobb da, men det er nå så :P

Da mannen min tok på seg sokkene (morgenens høydepunkt for hunden) lå hun rett foran meg og stirret meg intenst inn i øynene. Selv om hun egentlig heller vil spise sokkene hans.

Da vi drakk kaffe satt hun på samme måte ved siden av meg i sofaen.

Det går greit å avbryte henne før hun tar en ankel, spesielt dersom jeg roper på henne fra kjøkkenet. Det er nesten en fordel at hun er (for) tynn, for peanøttsmør, cocosa og leverpostei er hun villig til å jobbe godt for.

Kjenner det var godt å lufte seg litt og få litt friske øyne på dette. Det er ikke så lett bestandig å være den eneste i familien som jobber aktivt med hunden.

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...