Gå til innhold
Hundesonen.no

Et par spørsmål om valp :)


Mari&Martin
 Share

Recommended Posts

Hei. Valpen min er en blandingsvalp på straks 3 mnd,og ikke at jeg har noen store problemer med han,men sambo sliter litt :P pluss at jeg har noen små spørsmål :) Han er en Finsk Støver mix :)

Spørsmål 1: Effektiv måte å bli kvitt biting,napping og at han stuper i strupen eller nesa på sambo?

Spørsmål 2 : Han har begynt å ri litt på min andre hund og samboer,men ikke på meg? Hvordan få han til å slutte?

Spørsmål 3 : Han ''snakker'' veldig mye,alt i form av å små-gurgle til bjeffing,bruke en sprayflaske med vann? Samtidig har han begynt å synes bading og dusjing er ok,så vil ikke skremme han med vann :P

Spørsmål 4 : Han har begynt å bli veeeldig ivrig på tur,og snuser og følger fælt med på do-vanene til min eldre hannhund,når kan jeg forvente markering tror dere? :)

kunne sikkert googla meg frem,men spør heller noen som har hund/valp selv :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1. finnes ikke, men siden du presiserer biting i sambo så regner jeg med valpen er verre til han? Også siden du nevner at valpen kan ri litt på han. Jeg tipper derfor at din sambo gjør et eller annet som trigger valpen litt (snakker mye med babystemme, leker/herjer, er ukonsekvent, kanskje han bare er en litt urolig i krokroppsspråket eller andre ting som gjør valpen litt gira/stresset), det vil ikke ta vekk alt, men mer ro vil nok definitivt roe ned både biting og riing.

2. Riing er gjerne fordi de er litt stresset, overtrøtt el. Forsøk å avslutte ting før det blir for mye for valpen. Når det går for langt og hæn begynner slik så er det bare å ta han vekk rolig å gi han en timeout til han roer seg.

3. Tja, det kan du jo forsåvidt, selv hadde jeg heller forøkt å se i hvilke situasjoner han lager lyd(stress, lek, varsling el.) og heller funnet problemet å få fikset det. Er det noe dere gjør? Feks som på spm 1 og 2, noe som girer opp hunden så må jo dere endre på ting, ille bare dra frem vannflasken.

4. Helt umulig å si.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja,jeg har nevnt det et par ganger at han må bare ''ta han'' og si strengt nei eller fy.. Riinga kom egentlig uprovosert,da han sov,satte seg opp,gikk bort til samboeren og begynte å jokke :P

Han lager lyder når han leker selv,er sulten når jeg finner frem maten eller vi skal leke med ''klikkeren'' hovedsakelig. ingen reaksjoner på mennesker,lyder eller noe sånt.. :) Så er hovedsakelig lek eller når han syns noe er gøy :) Prating når vi koser også,ligger inntil med logrende hale og snakker litt og nusser :P

Men takk for litt tips,får bare prøve å fortsette å få han til å skjønne at han ikke skal bråke så fælt..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja,jeg har nevnt det et par ganger at han må bare ''ta han'' og si strengt nei eller fy.. Riinga kom egentlig uprovosert,da han sov,satte seg opp,gikk bort til samboeren og begynte å jokke :P

Han lager lyder når han leker selv,er sulten når jeg finner frem maten eller vi skal leke med ''klikkeren'' hovedsakelig. ingen reaksjoner på mennesker,lyder eller noe sånt.. :) Så er hovedsakelig lek eller når han syns noe er gøy :) Prating når vi koser også,ligger inntil med logrende hale og snakker litt og nusser :P

Men takk for litt tips,får bare prøve å fortsette å få han til å skjønne at han ikke skal bråke så fælt..

Nei, ikke "ta han", han er bare liten enda å forstår ikke. Ta heller å sett han rolig i timeout til han har roet seg.

Lyder må de få lov til å lage, mange hunder "prater" å det er jo en stor del av dem, det blir ikke helt rett å bynne å ta dem eller sprute vann for de, ei heller for lyder når de leker, det bare hører med. Men når han bjeffer fordi han blir oppspilt så vil det bare være bensin på bålet om du begynner å fyre deg opp også, da får du heller være tålmodig og rolig, ikke gi respons på bjeffinga, fordi når det starter så er det antagelig dere som har dratt det for langt. Bjeffer han på klikkeren så må du kanskje roe ned treninga litt, og ihvertfall ikke trene mens han er i en tilstand du ikke ønsker at han skal være i. Bejffer han så kan du jo legge vekk klikkeren å gå, da får han ikke. Som regel så er det en grunn til at de gjør noe, i dette tilfelle sier du selv at bjegffinga kommer i lek/oppspilthet, da er det oppspiltheten du må gjøre noe med, ikke lyden i seg selv. :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tar bare og dytter han unna og sier nei :)

Men han girer seg jo opp når han selv driver med lekingen,vi andre sitter rolige :) Pratinga hans plager meg ikke,men gud bedre så høyt den støveren bjeffer :P hehe :)

Legger bort igjen klikkeren når han begynner,men da kjefter han :P Når han går unna henter jeg den igjen,og da gjør han seg til uten lyd,så noe av det funker jo :) Får bare prøve oss frem litt,tror jeg :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tar bare og dytter han unna og sier nei :)

Men han girer seg jo opp når han selv driver med lekingen,vi andre sitter rolige :) Pratinga hans plager meg ikke,men gud bedre så høyt den støveren bjeffer :P hehe :)

Legger bort igjen klikkeren når han begynner,men da kjefter han :P Når han går unna henter jeg den igjen,og da gjør han seg til uten lyd,så noe av det funker jo :) Får bare prøve oss frem litt,tror jeg :)

Men da må dere avbryte leken :) Da er det konsekvensen av å gire seg opp for mye, da er det slutt. Det gjøres enkelt å greit med å ta vekk leken, feste han i et bånd (så han ikke får til å løpe rundt) til han er rolig eller sette han i en valpegård/bur/et annet rom med samme premisser som timeout i bånd. Ikke si noe eller vær irritert, bare gå rolig bort, lei han bort til der timeouten skal foregå å sett han der å gå fra. Samme når han er rolig, gå bort slipp han ut/løs uten å si noe å gå tilbake til det du dreiv på med. Begynner du å si bra eller versågod eller slikt så girer de seg gjerne bare opp igjen med en gang.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er masse ekle planter der ute. I områder med f.eks. borree (urt), hundegress eller boress (også gress) er det høyst sannsynlig noe plantemateriale som sitter fast i svelget. De nevnte gressartene har blader som kan forårsake skader, men det finnes mange flere gressarter som har frø med mothaker fra *******. 
    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...