Gå til innhold
Hundesonen.no

Hundehat brer seg


Recommended Posts

Skrevet

Etter holdningene i media i det siste, er det ikke spesielt overraskende at uprovosert vold mot hundeiere som er helt uskyldige har begynt så smått å ta fotfeste.

http://www.nordlys.no/nyheter/article7544368.ece

"Kastet stein på Chriss Andre da hunden bjeffet"

"Det er ikke bare Chriss Andre Grøtte som har blitt utsatt for vold under hundelufting i Finnmark. Vestfinnmark politidistrikt melder lørdag at en mann i 40-årene er slått ned mens han luftet hunden i Alta. - Skjedde uoppfordret i området Elvebakken. Mistenkte kjørte en sort varebil, skriver politiet på Twitter."

Skrevet

Venner av meg det der og hunden er kull bror til min egen, jeg prater med dem daglig så dette var trist å stå opp til i går. Nei den menneskeheten har jeg ikke så stor tro på lengre, men den har jo vært knust for lenge siden sånn sett. Trodde bare ikke det skulle skje med noen jeg kjenner..

Skrevet

Desto større grunn til at hunde-eiere prøver å være en imøtekommende, hensynsfull og positiv motvekt i sitt møte med voksne og barn som ikke er hundevante selv. :) Man må begynne der man kan utrette noe. Med sine egne møter med andre rundt seg.

Skrevet

Media er vell ikke problemet, hundeeiere er problemet. Uten oss hadde jo ikke media hatt noe negativt å skrive om hunder heller. Ikke at det er greit å utsette folk for vold eller andre ekle ting, men der igjen er det vell som med alt annet, noen er ikke helt skrudd sammen og får seg til å gjøre slike ting mot andre (og noen er forøvrig også kanskje redde og kan finne på å feks kaste stein som "selvforsvar" om de blir skremt nok, uten at jeg sier at det er tilfelle her, eller at det er veldig ok)..

Skrevet

Hærregud, noen mennesker er jo sinnsyke. Han burde absolutt anmelde forholdet, selv om han ikke kjenner de som gjorde det, ellers blir ikke hendelsen registrert. Om ikke annet, så er det greit for politiet å ha en oversikt over slik uprovosert og blind vold...

  • Like 2
Skrevet

Sa ungdommene noe om at de hatet hunder? Med tanke på overskriften her ...
Det skal nemlig ikke så mye til for å trigge kranglevorne ungdommer, og man ser at blind vold er et stadig økende problem. Så, automatikken i at dette skal være hundehatere som er påvirket av media den siste tiden. Nei, kjøper ikke helt den jeg.

  • Like 3
Skrevet

Sa ungdommene noe om at de hatet hunder? Med tanke på overskriften her ...

Det skal nemlig ikke så mye til for å trigge kranglevorne ungdommer, og man ser at blind vold er et stadig økende problem. Så, automatikken i at dette skal være hundehatere som er påvirket av media den siste tiden. Nei, kjøper ikke helt den jeg.

Det står det heller ikke, jeg skrev "Etter holdningene i media i det siste, er det ikke spesielt overraskende at uprovosert vold mot hundeiere som er helt uskyldige har begynt så smått å ta fotfeste." - det står ikke at det er en direkte årsakssammenheng, men at det kan være det. Uprovosert vold forenkles av nedlatende holdninger generelt i samfunnet.

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Nei, det er ikke vi hundeeiere som er grunnen til hundehat. Det er noen få hundeeiere. Jeg kjenner jeg begynner å bli dritt lei av å omtrent bli pålagt ansvar for andre mennesker adferd/mangel på kontroll bare fordi jeg også tilfeldigvis har valgt å ha hund. Man legger ikke skylda for voldtekter på alle mennesker som tilfeldigvis er menn, eller skylda for bildrap på alle som har bil eller skylda for forsøpling på alle ungdommer. Jeg som hundeeier har ikke noe ansvar for hva andre hundeeiere gjør. Sånn. Sorry, nå gidder jeg ikke å bare ta i mot lenger, bare fordi jeg har hund. Jeg tar ansvar for mine hunder, den dagen jeg ikke gjør det stiller saken annerledes, men jeg syns det er helt feil å si VI hundeeiere har ansvaret.

De som ikke tar ansvaret for hundene sine har ansvaret. De som slår folk uprovosert har ansvaret.

Skrevet

Nei, det er ikke vi hundeeiere som er grunnen til hundehat. Det er noen få hundeeiere. Jeg kjenner jeg begynner å bli dritt lei av å omtrent bli pålagt ansvar for andre mennesker adferd/mangel på kontroll bare fordi jeg også tilfeldigvis har valgt å ha hund. Man legger ikke skylda for voldtekter på alle mennesker som tilfeldigvis er menn, eller skylda for bildrap på alle som har bil eller skylda for forsøpling på alle ungdommer. Jeg som hundeeier har ikke noe ansvar for hva andre hundeeiere gjør. Sånn. Sorry, nå gidder jeg ikke å bare ta i mot lenger, bare fordi jeg har hund. Jeg tar ansvar for mine hunder, den dagen jeg ikke gjør det stiller saken annerledes, men jeg syns det er helt feil å si VI hundeeiere har ansvaret.

 

De som ikke tar ansvaret for hundene sine har ansvaret. De som slår folk uprovosert har ansvaret.

"Vi" har ikke ansvaret for andres handlinger, men alle hunde-eiere bidrar til å skape holdninger til hund og hunde-eiere i det miljøet vi bor og ferdes i.

Så de "generelle" holdningene i samfunnet er vi med på å skape. At enkeltpersoner tar av og gjør enkeltstående handlinger som er utenfor moral og lov, vil ikke, om det generelle inntrykket av hund/ hunde-eiere ellers er bra, påvirke folks holdninger i stor grad.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Skrevet

Men er det nytt at det finnes noen tullinger som bruker hvilken som helst unnskyldning til å oppføre seg som tullinger da? Tror ikke at det har så veldig mye å gjøre med hunder for å være ærlig.

Og jeg har ikke skaffet meg hund for å være "ambassadør" for hundehold og ikke har jeg tenkt til å bli det heller. Oppfører man seg som folk og har respekt for at ikke alle liker hunder så bør det holde.

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...