Gå til innhold
Hundesonen.no

Rennende øyne


Kiyomi
 Share

Recommended Posts

Den unge hannen min (11 mnd) har hatt rennende øyne litt av og på siden før han ble levert.

Han ble sjekket "uten anmerkning" på øyne ved 8 uker og ved 12 uker i forbindelse med vaksiner etc. Veterinæren mente det var en "valpe- og unghundgreie". Fôrvert har også vært hos veterinær med han og fått beskjed om at det kommer til å gå over av seg selv.

Har noen opplevd noe liknende? Noen idéer om hva annet det evt kan være som gjør at øynene renner? I perioder er de helt fine og det tørker inn og slutter for en stund over om jeg slenger på litt Aloe Vera. Det er aldri mye, men nok til at det har dannet seg en sånn liten "soppeflekk" under det ene øyet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Den unge hannen min (11 mnd) har hatt rennende øyne litt av og på siden før han ble levert.

Han ble sjekket "uten anmerkning" på øyne ved 8 uker og ved 12 uker i forbindelse med vaksiner etc. Veterinæren mente det var en "valpe- og unghundgreie". Fôrvert har også vært hos veterinær med han og fått beskjed om at det kommer til å gå over av seg selv.

Har noen opplevd noe liknende? Noen idéer om hva annet det evt kan være som gjør at øynene renner? I perioder er de helt fine og det tørker inn og slutter for en stund over om jeg slenger på litt Aloe Vera. Det er aldri mye, men nok til at det har dannet seg en sånn liten "soppeflekk" under det ene øyet.

Sjekket tåreproduksjon?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Japanere kan slite med rennende øyne, og Ozu har hatt antydning til det av og til. Jeg fikk også høre at det kan være en "ungundgreie" som går over, og det har det faktisk gjort hos Ozu - foreløbig, i hvert fall.

Rennende øyne kan ha ulike årsaker - hos noen så kan tårekanalene være for trange. De kan bikkes opp hos dyrlegen. Det kan også være hår/pels som irriterer på øyet, så blir det sopp under øyet der hvor det er konstant vått.

Jeg kjøpte øyerensevann i dyrebutikk og bruker det de få gangene Ozu har fått antydning til røde renner.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei, tenker du overproduksjon eller tette tårekanaler..? Eller hva? :)

Ja begge deler. Vil tro det er ganske normalt å sjekke tåreproduksjonen når hunden har rennende øyner for å se om det er noe avvik.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja begge deler. Vil tro det er ganske normalt å sjekke tåreproduksjonen når hunden har rennende øyner for å se om det er noe avvik.

Da skal jeg sørge for at det sjekkes neste gang vi er en tur hos veterinær. Jeg håper jo at det er noe som går over helt av seg selv, slik både veterinærer og andre oppdrettere sier. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei  min hund er 3 år. I vår fanilie er det meg, som er mammaen til hunden og to barn. Ei på 14 og en på 18. Jeg har veldig respekt i forhold til hund og små barn. Vår hund forstår ikke konseptet med barn og jeg ønsker tips til hvordan man kan lære hunden ro når det er barn i nærheten.  I dag blir hun vil, bjeffer og når noen løfter opp barnet blir hun sjalu.. enn så lenge ikke i form av aggresivitet, men i form av bjeffing og ønske om å bort å leke, snuse og er veldig voldsom.  Det er vanskelig å øve når det gjelder barn, men tar i mot alle tips jeg kan få.    
    • Kloklipp ok igjen. Å lide for skjønnheten er ikke hans greie, men Vom er han villig til å lide for. Vi har hatt kjempefremgang på både kloklipp, dusjing og pelsstell. Å få børste, rake, dusje og klippe med maskin, med begge hender og godisen på hylla, kjempefremgang! Når det kommer til stress på treningssenteret er vi langt fra mål, som er en rolig og stille og perfectly well behaved gentleman Edeward, men det er fremgang, både i kurssetting og innom butikken.  Når det kommer til å gå pent i bånd uten bestikkelser hadde vi MASSIV fremgang, før vi plutselig hadde en hævletes setback i dag.  Han gjorde riktignok bare ett eneste bysk etter syklist, av sikkert mer enn 30 forbipasserende jevnt og trutt, så den delen er nesten i mål. Han var SÅ behersket og fin på alle de andre syklistene som passerte.  MEN, han insisterer på å konsekvent gå med hele skulderen foran beinet mitt når han ikke forventer å få betalt. Det er ufattelig irriterende. Luksusproblem, kanskje? Instruktør mener han skal holde frembeina bak skotuppene mine, men å enforce det kravet er BARE stress, så vi har hatt en helt ****** tur i dag. Om jeg fjerner det kravet under casual walking, så har vi det helt fint. Usikker på den avgjørelsen. Det ER greit å ha ham langt nok bak til at han ser meg og følger meg i hva jeg gjør uten å måtte varsle ham først, dersom jeg vil stoppe eller svinge. Samtidig er det dumt å ha dårlig stemning mellom oss over en sånn bagatell.  Jeg oppfatter ham ikke som for selvstendig eller dominant, så jeg tror ikke det å bare la ham gå de 30 cm for langt frem er et lederskapsproblem. Han er bare misfornøyd med hvor treigt jeg går, og føler vel at det går fortere om han er et hode foran.  Å fjerne kravet er å fjerne en stressfaktor for oss begge. Får høre med privatinstruktøren vår hva hun mener før vi gir opp eller finner en annen tilnærming. Ellers var det en massiv skuff å komme til klubbens første utendørstrening i LP for året. Det var INGEN der da vi kom. To stk kom ca 45 min etter start, da vi gikk igjen. Oh well. Planen var å ha det litt dølt der, med døll mat og en døll leke lekt dølt med av en døll muttern, for å ikke få samme problem med forventningsstress som vi har på senteret. Full måloppnåelse på den. Ede forbinder ikke spaserturen dit med noe spennende nå, mer som 2x30 min med krangling om hvor han skal gå ifht meg -_- Vi prøver igjen på torsdag, uten kravet om å holde seg bak skotuppene mine i casual walk. Kanskje legge på mer andre øvelser underveis for å forbinde turen i seg selv mer med mestring.  Utgangsstilling uten godis i hånden? Jeg fikk en på turen i dag. Ikke verst. Den var en opptur  
    • Hvor lenge varer et Back on Track dekken? Når blir det slitt? Hvor mye vask tåler det? Mitt er vel 10 år gammelt, så vurdere å kjøpe nytt.  Men noen som har noen info om dette? Har sjekket BOT sin side, men finner ikke noe om akkurat dette.   
    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...