Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg mistet katten min pga. påkjørsel 17.mai i år. Han rakk å bli 6år gammel <3 Savnet er utrolig stort, og jeg kan fortsatt gråte over savnet av at han aldri mer vil være til. Jeg savner å ha en katt i huset, og vurderer å finne meg en ny katt. Aller helst en kattunge fordi jeg synes det er veldig kos å ha et dyr helt fra børjan av, men den forrige katten min var også omplasseringskatt og det er den beste katten jeg har hatt i hele mitt liv, så jeg er egentlig mer opptatt av adferd og oppførsel enn alder sånn sett.

Men så da til det jeg lurer på... Fordi om ca en uke får hunden min sitt første valpekull i mitt oppdrett som er utrolig spennende! Og jeg får helt sikkert nok å drive med ukene fremover, som blir på godt og vondt ;) Synes dere jeg bør vente til valpene er noen uker gamle, eller få en katt nå før valpene kommer; slik at katten får litt tid på segtil å slå seg til ro. Før det blir mye action i leiligheten med gærne valper som løper tullete rundt? :P Hva synes dere? Hva er best for katten sin del?

Jeg vet jo jeg kan vente til valpene er levert også, men da er det jo snakk om over to måneder, og er egentlig det nødvendig?

Tar i mot alle råd og synsing! :D :D

Skrevet

For katten sin del så ville jeg ihvertfall ikke ventet til valpene er et par uker, det er jo da det begynner å bli action. Før det er det jo stort sett soving og spising, mens mot slutten så er de jo vandrende piraja'er og vil kreve mer av både deg og evt katt. Så jeg ville enten gått for nå slik at den får tid til å bli husvarm eller etter valpene er levert.

Skrevet

For katten sin del så ville jeg ihvertfall ikke ventet til valpene er et par uker, det er jo da det begynner å bli action. Før det er det jo stort sett soving og spising, mens mot slutten så er de jo vandrende piraja'er og vil kreve mer av både deg og evt katt. Så jeg ville enten gått for nå slik at den får tid til å bli husvarm eller etter valpene er levert.

Det var min tanke også! At når valpene blir noen uker gamle så blir det jo fullt fart fra ende til annen. Og det er jo sikkert litt skummelt for katten sin del, når den akkurat har flyttet til nytt hjem! :o

Jeg har tenkt tanken på å ta over to søsken feks. vil det gjøre overgangen bedre for kattungene eller katter generelt?

Skrevet

Tja... kommer vel litt an på hvordan du ser på katter og kattehold. For min del synes jeg det er greit å kunne vie kattunger like mye tid som en valp. De skal lære seg å bli renslige, ikke rasere huset og de trenger oppmerksomhet. :) Husker at min første kattunge også trengte en form for opptrening på å være alene hjemme - han kunne ikke fordra det og grein ved døra når jeg låste den etter meg.

Skrevet

Takker for svar alle sammen. :ahappy: Har bestemt meg for å vente med kattunge til etter valpekullet er leveringsklare. Jeg synes det også var et godt poeng @Vimsy kom med, at kattungen trenger faktisk ganske mye oppmerksomhet. Og jeg vil jo også kunne nyte den tiden katten faktisk er kattunge, mens når jeg har valper vil det jo egentlig bli mye stress utenom kosestundene med valpene. Så jeg venter til høsten. :)

  • Like 3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har du hunder som krever pelsstell på utstilling er stroller med stellebord gull verdt. Angrer nesten hver gang jeg er på utstilling at jeg ikke har det, men stiller ikke så mye at jeg synes jeg kan bruke mange tusen på det. Det krever jo at hundene kan være i strolleren uten å ødlegge den da. Metallbur er tungt å bære med seg sammen med alt annet, men er jo sikrere enn stoffbur/stroller. Selv bruker jeg stoffbur, mest på agility men også utstilling, dog er jeg avhengig av lås til glidelåsen når jeg har med eldste da han kan åpne glidelås. (Har Maelson slev)
    • Den trenger ikke å bli det, og det avhenger av mange faktorer. Dessverre er jo eurasier også en rase som er litt utsatt for nervøsitet og usikkerhet, så da blir det ekstra nøye med disse tingene. Oppdretter og linjer. Sunne linjer både fysisk og mentalt, og foreldre som er trygge og har tidligere kull der valpene jevnt over er stødige hunder.  God sosialisering og miljøtrening - alene, uten den andre hunden. Vi hadde en fryktaggressiv hund da vi fikk valp, vi gikk ikke tur med dem sammen det første halvåret for at valpen ikke skulle lære av den voksne. Valpen må lære å gjøre alt på egenhånd, og vennes til ulike miljøer og situasjoner. Er du alene, eller har du familie som kan hjelpe til? Hvis ikke kan det bli krevende å lufte, trene og sosialisere både en valp og en voksen hund hver for seg. En annen ting er to hunder av motsatt kjønn. Det er jo en ganske stor risikofaktor med stress under løpetid, og dette kan forverre situasjonen både for tispa og hannhunden. Jeg ville vurdert å få en tispe til, rett og slett for å gjøre hundeholdet veldig mye enklere. Det kan være krevende nok med to ellers stabile hunder under løpetid. 
    • Vurdere å skaffe meg en hund nummer 2. Har en voksen labrador tispe fra før av, hun er en nervøs type, litt skvetten og var på lyder og skygger. Ønsker meg en Eurasier, hannhund, men lurer på om denne rasen er av typen som vil adoptere hennes oppførsel og nervøsitet? Eller vil eurasier valpen, siden det er en ganske egen og sta rase, være nærmest uaffektert av det? Jeg ønsker jo ikke å skaffe en hund til dersom den også blir en nervøs hund..
    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...