Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har alltid lurt på det der jeg :-) la oss si at hunden skader seg, det er ikke stor skade. Hunden halter ikke men den har bandasje. Er det lov til å stille hund med bandasje/plaster i ringen? utstillingsringen?

Skrevet

Nei. Om såret er slik at det må beskyttes så skal ikke hunden stilles.

Ah :-/ står dette noen plass i reglene? :-)

kjekt å vite hvertfall!

Skrevet

Ah :-/ står dette noen plass i reglene? :-)

kjekt å vite hvertfall!

Det står i punkt 3.7 av Utstillingsreglene.

"Hund kan ikke delta dersom

- den er syk

- den har utøy

- den er blind og/eller døv

[...]

Hunder som utstilles, skal være i god mental og fysisk helse og ikke vise tegn på sykdom."

Det er greit at det er barbert pels for å gi luft til våteksem, for eksempel, men en stiller ikke med sår og væskende hud.

De gangene jeg har hatt synlig barbert hund, har jeg hatt veterinærattest just in case, for å vise at det ikke er på grunn av skade eller sykdom (jentene mine gir blod, og da barberer de et stort felt på halsen ved hovedpulsåra.), og at det ikke er noe som kan smitte eller være ekkelt å ta på for dommeren.

Skrevet

Jeg har alltid lurt på det der jeg :-) la oss si at hunden skader seg, det er ikke stor skade. Hunden halter ikke men den har bandasje. Er det lov til å stille hund med bandasje/plaster i ringen? utstillingsringen?

Jeg har stilt med et sånt sår,men tatt av bandasjen i ringen.

Skrevet

Så barbering pga våteksem går greit? Måtte barbere hele halen til Arthur i går, og vi skal stille om en mnd :/

Ingen problem! Jeg har stilt pelshund med flystripe nedover halsen til Norsk Vinner :)

Hadde med vet. Attest om at det var gjort av medisinsk årsak.

  • Like 1
Skrevet

Så barbering pga våteksem går greit? Måtte barbere hele halen til Arthur i går, og vi skal stille om en mnd :/

Barbering er verken smittsomt, uhygienisk eller til plage for hunden, så det går bra.

Det sier heller ikke noe om hundens pelskvalitet (med mindre du barberer overalt).

En dårlig strategisk plassert barbering kan selvfølgelig gi synsinntrykk som er feil, for eksempel barbering midt på overlinjen kan få hunden til å se salrygget ut.

Men om hunden er så nybarbert at en ser arr, og det hele virker litt uappetittelig selv om alt er grodd, kan en jo vurdere å drøye litt.

  • Like 1
Skrevet

Barbering er verken smittsomt, uhygienisk eller til plage for hunden, så det går bra.

Det sier heller ikke noe om hundens pelskvalitet (med mindre du barberer overalt).

En dårlig strategisk plassert barbering kan selvfølgelig gi synsinntrykk som er feil, for eksempel barbering midt på overlinjen kan få hunden til å se salrygget ut.

Men om hunden er så nybarbert at en ser arr, og det hele virker litt uappetittelig selv om alt er grodd, kan en jo vurdere å drøye litt.

Slik blir de nok ikke. Gjetter på at det har begynt å vokse litt utigjen til utstilingen, men fremdeles godt synlig at han har vært barbert. Er så få utstillinger her på vestlandet, kjedelig å måtte å glipp av en dobbel! :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Mat fremme hele tiden er generelt en dårlig metode for småspiste hunder. Noen få, små måltider om dagen er bedre.  Antar du har testet med vårfôr og råfôr også.  Jeg ville nå uansett tatt en tur til dyrlegen og utelukket at det er noe galt, og få en profesjonell vurdering på om hunden er undervektig eller bare naturlig tynn.
    • De får mat til forskjellig tidspunkt. Hunden virker helt frisk og rask. Ellers hadde jeg tatt hun med til veterinæren alt. Når jeg gir henne godbiter vil hun alltid ha.  Hun er også lavere enn rasestandarden i mankehøyde og er ellers liten på alle områder.
    • Parasitter er det ikke da hun også lever med andre hunder og de er normalvektige. Ellers hadde de også blitt smitta. Hun får lik mat som de andre. Noen ganger er det mat fremme hele dagen mens andre dager blir det spist opp. Har ikke merka noen forskjell men gjør dette for at det skal være en forandring. Har prøvd flere for. Burde jeg da dra til dyrlegen for å sjekke stoffskifte?
    • Første som slår meg er parasitter eller stoffskifte. Om ikke hun har synlige parasitter av kjent type i avføringen, som kan fikses med en reseptfri markkur fra apoteket -> veterinær.  Det er antakelig stoffskifte, om hun alltid har vært sånn. Ikke sikkert at mer energirikt for løser det, for det kan hende hun instinktivt vil spise mindre av det for å holde systemet sitt i balanse. Selv har jeg alltid vært så tynn at folk blir støtt av det og skinny shamer skamløst. Det er åpenbart hormoner. Sult og apetitt regulerer seg veldig annerledes enn hos de som sliter med motsatt problem. Det er vondt for meg å "overspise" ifht eget system, hva som er passende eller utilstrekkelig for andre   Da jeg var gravid la jeg på meg "normalt" (mye, selv til gravid å være), men med hornonene ute av kroppen rant den vekten av igjen i en rasende fart selv om jeg fortsatt spiste mer enn tilstrekkelig for å skulle holde den, så hormoner, hornoner, hormoner.  Om hunden ellers virker frisk og rask.. Hvilke(n) rase(r) er hun?   
    • En dyrlegesjekk er absolutt lurt. Hun kan ha helseproblemer som gjør at hun ikke tar opp næring riktig. Hva dyrlegen sjekker kommer helt an på vurderingen av hunden, rase, vekt, hva hun spiser osv. Jeg antar du har prøvd ulike fõr og fõrtyper? Har du prøvd å gi mat til ulike tidspunkter? Det som funket best for min småspiste hund var å gi lite nok til at han alltid spiste opp. Du kan jo bare tenke deg selv om du ikke har matlyst, og stadig får servert mer mat enn du orker. Jeg fôret også en kombinasjon av rått og tørt, og varierte mellom typer og merker. Å ha litt lakseolje over maten kan også hjelpe.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...