Gå til innhold
Hundesonen.no

Operere menisken?


Recommended Posts

Guest Klematis
Skrevet

Hunden min er jo operert for PL, avrevet korsbånd, og har som følge av dette store knusningsskader i menisken, og noe forkalkninger. Det er jo ikke bra når man bare er 2 år.

Men, nå leser jeg rundt omkring at det går an å operere menisken?

Noen som har greie på det før jeg ringer dyrlegen og maser igjen?

Jeg lurer jo veldig på hvorfor ikke ortopeden har nevnt at det går an å operere menisken, hvis det faktisk går an...

Forkalkningene får vi jo ikke gjort noe med, men hvis beinet kan fungere litt bedre, så tror jeg han som hopper mer rundt på 3 enn 4 bein så fort han kommer litt opp i fart ville satt pris på det...

Skrevet

Har ingen positive erfaringer å berette om, men i mitt tilfelle var hunden adskillig større og tyngre enn din.Det gikk ikke så bra, for å si det pent...Men med en lett, liten hund er kanskje prognosen bedre.

Skrevet

Selvsagt går det an å operere menisken. De kan tilogmed fjerne forkalkningene mens de fjerner menisken. Det gikk helt fint i vårt tilfelle :) Dekkes av agria så lenge du har hatt hunden forsikret siden før 4mnd. Lykke til!

Guest Klematis
Skrevet

Er det ikke veldig underlig at ikke ortopeden som opererte han har fortalt meg det?

Han har ikke nevnt at det går an å operere menisken/fjerne forkalkninger med et eneste ord.

Fikk bare beskjed om at selv om PL/korsbånd-operasjonen er vellykket, vil beinet aldri bli helt bra p.g.a de store skadene i mensiken/forkalkninger, og at vi antakelig, om noen år, må operere på nytt, gå inn og fjerne de små bitene av menisken som har løsnet, og som ligger og gnisser og lager smerte.

Men, i alle dager, hvis man kan operere, så må han jo si det, jeg er jo ingen veterinær! Jeg gjør jo hva som helst for å få dette beinet til å fungere bedre.

Skrevet

Beinet vil aldri bli bra igjen, nei, det er for alltid svekket og du må for alltid være forsiktig med hunden og ikke la den rase eller putte for mye belastning på foten ever again.

Men det er helt klart noe som kan opereres, også forkalkningene, hunden min er et levende bevis på det. Jeg ville dratt til en annen dyrelege og bedt om utredning…

Skrevet

Hm...jeg vet at de fleste av de pasientene jeg har vært borti har fått operert menisken samtidig med korsbåndoperasjonen, trodde nesten det var vanlig å ta litt av menisken dersom den var ødelagt samtidig som man har beinet åpent...men det er jo forskjellig rutiner overalt ;)

Skrevet

Hm...jeg vet at de fleste av de pasientene jeg har vært borti har fått operert menisken samtidig med korsbåndoperasjonen, trodde nesten det var vanlig å ta litt av menisken dersom den var ødelagt samtidig som man har beinet åpent...men det er jo forskjellig rutiner overalt ;)

Hvis menisken ikke er skadet mens korsbåndet tas ut, så lar de menisken være igjen.

Guest Klematis
Skrevet

Menisken har vært skadet hele tiden. Jeg fikk ikke vite hvor alvorlig det var før ekstra kontroll et halvt år etter pl/korsbånd operasjonen fordi jeg reagerte på at han fortsatt hopper så mye på tre bein. Det var først da disse store meniskskadene og forkalkninger ble nevnt. Jeg lurer på hvorfor de ikke sa noe,om spurte meg om å ordne opp i alt på en gang når han først lå under kniven. De sa ikke at det gikk an,det måtte jeg finne ut selv.

Skrevet

Hvis menisken ikke er skadet mens korsbåndet tas ut, så lar de menisken være igjen.

Ja, selvfølgelig, jeg tenkte på om den var skadet og de så det under operasjonen ;)

I flere tilfeller så tar de ikke hele menisken heller, de tar det som er skadet og lar resten være :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...