Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei.

Håper jeg kan få noen gode råd/tips etc. her...

Håper dere respekterer at jeg unnlater konkret informasjon,da hundemiljøet i norden er lite...

Jeg solgte hunden min til X. Jeg fikk betalt halparten ved henting. Etter dette har X og hunden forsvunnet!Fant så en en adresse til X. Har sendt krav på utesående penger,men X svarer ikke. Jeg har nå "via via", fått vite at hunden er solgt igjen...ut av landet. Jeg har fortsatt papirene på hunden og står fortsatt registrert som eier. Men hva gjør jeg? Er det noe jeg kan gjøre?

Kan det være en grunn til at hunden er solgt til et annet nordisk land m.t.p papirer etc.?

Håper noen har noen gode råd å komme med!

Skrevet

Vet du hvem som er ny eier? Evt kan du bruke raseklubben i landet for å finne dem? Isåfall kan du vel kontakte dem og informere om at selgeren ikke eide hunden da den ble solgt.

Ellers, så lenge du står som eier og ikke har fått betalt så kan du anmelde saken, det er i praksis tyveri.

Skrevet

Om du skal gå til rettslige skritt kan du kanskje finne noen tips på www.advokatenhjelperdeg.no, der finner du også advokater i nærheten av deg.

Skrevet

Det blir ikke akkurat tyveri for vedkommende har fått tingen (hunden) lovlig i sin besittelse. Det blir mer underslag, urettmessig forføyning etc.

Vedkommede har ikke betalt for tingen. Men er litt usikker på den juridiske definisjonen av det. Det er uansett grunnlag for anmeldelse av kjøperen.

Skrevet

Dette er en politisak, hunden er ikke betalt for. Du står fremdeles som eier av hunden. Ikke gå i fella og tro at dette skal kunne ordnes i minnelighet når det har utviklet slik det har gjort.

Skrevet

Jeg har funnet den nye eieren. Men ny eier ønsker ikke å kommunisere.Slik jef forstår den "nye eieren" så har nok den personen fått servert en historie som setter meg i et dårlig lys.

Jeg har tenkt på å anmelde,men er usikker på om jeg bør gjøre dette. Skjønner,jeg er i en situasjon der jeg ikke har mulighet til å ta hunden tilbake...og det må jeg vel,dersom politiet henter hunden?? Eller???

Synest dette er vanskelig. I etterpåklokskapens tegn så kan man si jeg var dumsnill som gikk med på delbetaling,men jeg har nå en gang gjort dette.

Hva med dette at hunden nå befinner seg i et annet land da?

Skrevet

Man kan ikke alltid få i pose og sekk - det virker ikke sannsynlig at du får restbeløpet, men ikke vil du ha hunden heller. Ingen kommer til å tvinge ny eier til å betale når du kan få hunden tilbake.

Skrevet

Jeg har ikke fått tilbud om å få hunden tilbake,men jeg det er jo en grunn til at jeg solgte den...og den grunnen hndrer meg i å ta den tilbake.

Men det vil jo ikke si at noen kan la være å betale allikevel...eller?

Skrevet

Selvfølgelig ikke, men det er ikke èn opplagt løsning på dette dessverre. Et av løsningsalternativene er jo at du får hunden tilbake, om vedkommende ikke gjør opp for seg. Men det er jo også av betydning hvordan hunden har det, selv om loven ikke bryr seg om det så lenge den har det bra.

Uansett er det fint lite du får gjort selv om du ikke får kjøper i tale, så da er anmeldelse neste skritt.

Skrevet

Antagelig så er det vell ikke så mye noen kan gjøre ang hunden uansett, så jeg vil anta at det ikke kommer til og komme noe tilbud om å få den tilbake, derimot kan det være sannsynlig at vedkomende du solgte hunden til, som nå ikke lenger har den, blir pålagt og betale restbeløpet h*n skylder.

Skrevet

Det er sikkert ikke tilfeldig. Jeg tenker 2 ting, 1 det er vanskelig for Norsk politi å gjøre noe med saken når den har krysset landegrenser. 2. om han ikke har helt rent mel i posen så er det antagelig lettere for vedkomende å lure noen i et annet land, fordi det antagelig også gjør deres sak vanskelig (om de har en sak). Kan jo feks hende han har lurt nye eier mtp stamtavle osv, kanskje sitter de nå å venter på eierbevis. Men det er jo egentlig urrelevant, fordi du har jo en avtale med denne personen, du har solgt hunden til en avtalt pris, han har ikke betalt hele beløpet, det må han, uansett om han har solgt hunden eller har den selv. Og uansett om hunden nå befinner seg utenlands, eller er avlivet eller hva som enn måtte være så skylder vedkomende deg penger, og de kan han bli pålagt å betale om du anmelder forholdet.

Skrevet

Så lenge du har mottatt håndpenger så er varen solgt. Altså ikke tyveri. Hvor mye penger mangler? Du må nesten bare regne på om det kanskje koster mer enn det smaker å skulle innkreve resten ? Dere må vel antakelig til forliksrådet?

Skrevet

Har dere en kontrakt? Har du bevis på at kjøper fortsatt skylder penger? Tenker det kan være vanskelig å bevise at du ikke har motatt hele beløpet uten noe skriftlig.... Sent from my HTC Desire HD A9191 using Tapatalk 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...