Gå til innhold
Hundesonen.no

Greyhounds.


Ulvinne

Recommended Posts

Skrevet

Noen som kan fortelle litt?

Hvor mye spiser de i løpet av en dag?

Mosjon?

Mental aktivitet?

Stressnivå?

pelsstell?

Og hvordan er de sånn generlet og ha i hus?

Takknemmelig for alle svar.. :P

Skrevet

*Hvor mye de spiser avhenger av hva du gir dem.

*De trenger daglige turer og mulighet til å strekke skikkelig ut en gang om dagen, minst. Det er hunder med mye futt, og de trenger røre på seg. Men de trenger ikke så mye mosjon som kanskje mange skulle tro. Men de trenger muligheten til å få løpe litt.

*I forhold til mange andre hunder synes jeg de har krevd lite av mental trening de jeg har vært borti (og den jeg hadde).

*En Greyhound skal ikke være stresset, på lik linje med andre raser. Stress er ikke noe man ønsker, og avler man på hunder som har stress, eller hunden utvikler stress greunnet understimulering - da har man gjort noe feil. Men jeg har inntrykk av at mange kaller det for stress at hunden er "propell" og har høyt aktivitetsnivå og lett lar seg gire opp. Dette er ikke stress!

Leste ett sted her inne at Dobermann var en stresset rase. Dette er bare tull. Rasen skal ikke være stresset, men de er ganske hypre av seg og vil gjerne være med. Men som eier burde man vite at man faktisk kan nekte hunden å oppføre seg som en idiot inne. Om hunden går rundt inne og piper og er urolig, så er det noe galt ett sted, og man bør se på hundeholdet man har. En hund som får det den trenger er rolig inne.

*Den krever lite pelsstell, men den røyter den og, og da blir det en del hår - små stive hår. Daglig omgang med pusseklut og rotbørste i gummi kan være greit, men er ikke nødvendig. Rotbørste er ypperlig under røyting.

*De jeg har vært borti og den jeg hadde selv var meget greie å ha i hus. De tok livet med ro, slik mynder som regel gjør når de er inne. Men det blir mye hva du gjør det til selv. Som nevnt over: En hund som går rundt og piper og virker stresset inne, den er det noe galt med - eller hundeholdet er det noe galt med.

Skrevet

De er jo som mynder flest ikke så enkle å ha løse, da de er synsjaktende hunder som ser veldig langt og løper veldig fort. Trenger mye trening for å kunne være løse tror jeg, og mange anbefaler over hodet ikke å ha dem løse, men å ha inngjerdede områder å slippe dem i. Disse må da være så store at de får løpt av seg ordentlig.

Naboen vår kommer hjem med en Galgo i kveld :thumbs:

Skrevet

Vurderer noen kjøp av Greyhounds anbefaler jeg dere å få en (gratis) omplasseringshund som tidligere har vært brukt i "veddeløp".

Greyhounds finnes i overflod (som overskudd) fra veddeløpsmiljøet og dette er ofte topp hunder som trenger et godt hjem.

Skrevet

Disse hundene er ikke gratis. Men du tenkte kanskje i forhold til standar kjøpe sum for valp av oppdretter?

Dette er forresten allerede diskutert. Jeg spurte om info om rasen,ikke hvor jeg bør kjøpe den.

Skrevet

Det viser bare at du ikke har peiling. Dessverre. Og med hund, som alt annet her i livet, man får det man betaler for (selv om du nok ikke er hverken den første eller siste som synes det er storveis å få ting gratis...)

Tja...nå er dette vanligvis særdeles gode hunder etter de beste linjer .

Og dette er også hunder som utvilsomt brukes nærsmest opp til det rasestandarden beskriver...

Disse "overskuddshundene" egner seg godt som omplasseringshunder og de er i tillegg av de beste linjene...

For når man vurderer Greyhounds må det da være ønskelig med hunder som av individ (og linje) er brukt i "race"..?

Skrevet

Nå er jo mayaa etter hva jeg har skjønt, greyhound i hodet sitt. Så det blir ikke så mye annereldes fra henne. Hun Løper fritt hver dag på jordet bak her, og stikker ikke av derfra. Hun kan stikke fra eiendommen om hun ser en port som er litt på gløtt el, men aldri når jeg går tur eller er på jordet med henne hvor hun får løpe. Der løper hun bare og leker til hun er sliten, så går vi inn igjen. Riktignok synsjagende hunder, men det er ikke sånn at man ikke kan trene de, som trendy sier må de få løpe fritt, en greyhound passer ikke til ett liv i en hundegård, eller i bånd. De må få strekke på seg.

Inne er hun rolig og ligger helst langflat på sofaen :roll:

Skrevet
[Det viser bare at du ikke har peiling.

Kanskje du skulle uttale deg om noe du har greie på i framtiden

Om jeg har greie på det...dårlige og usaklige argument...det er min mening ok?

Og ja...race/løp er nok det nærmeste man kommer det Greyhounds er tenkt brukt til etter GJELDENDE rasestandard...

I praksis viser det seg at Greyhounds er rimelig enkle å omplassere (vedr atferd)...

Det finnes ingen dokumentasjon på at disse linjene/omplasseringshundene har mye (mer) sykdom enn andre linjer Greyhounds...

Det finnes rikelig med gode "gratis" Greyhounds i Sverige som trenger nye eiere...så er dette et godt alternativ for de som vurderer Greyhounds.

Skrevet

Nå har vel dette sporet litt av fra det trådstarter spurte om? Selvfølgelig kan det argumenteres for at svarene på hennes spørsmål vil avhenge litt av hvilken greyhound man anskaffer fra hvor. Da kan kanskje trådstarter heller gjøre klart om i første rekke tenker på en valp, en voksen hund, en hund fra racing-linjer eller andre linjer osv?

Jeg skal ikke si så mye om eks-kappløpere som kjæledyr - ikke minst fordi jeg selv er veldig splittet i det moralske aspektet ved det hele.

Ja, det finnes mange solskinnshistorier om eks-kappløpere som har blitt strålende kjæledyr, men det blir helt feil å forsøke å innbille folk at det er risikofritt å ta til seg en omplasseringshund, uansett hvilken rase eller blanding det er snakk om. Vi snakker om individer her.

Skrevet

om en tispe på rundt året. Hvis det er spesifikt nok?hehe...

Trendy: Har sendt deg en PM,har du lyst til og svare? :thumbs:

Ang omplassering har dette blitt diskutert på canis StineL,så hvis du er intressert i denne saken kan du gå inn der og lese,eventuelt svare hvis du vil. Den heter: til alle hundevennlige mennesker der ute.

For her vil jeg ha info fra de som kan gi meg det,og det blir komplisert for meg og finne de som skriver informarikt hvis det blir en diskusjon ut av det med omplasseringshunder.. det har ikke noe med temaet og gjøre.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...