Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har også lest denne, attpåtil flere ganger, men forstår fortsatt ikke helt. Vil man kunne teste hvilke hunder som har større sannsynlighet for å utvikle HD? Hos min rase er det bortimot 25% som får en C, D eller E-grad.

Siden HD har en polygenetisk nedarving så kan jeg ikke forstå hvordan de skal kunne genteste for det. Lidelsen styres jo av flere gener.

Er det noen som har forstått denne artikkelen bedre enn meg og kan forklare?

Skrevet

Jeg leste den opprinnelige artikkelen som linken til Mio viser til, siden selve pressemeldingen ikke var så klar.

De skriver at selv om HD har en polygen nedarving, har tidligere forsøk vist at enkelte av disse (hittil ukjente) genene har større betydning enn andre, dvs at de er såkalte major genes. Artikkelen forsøker å identifisere disse, og ender opp med å finne flere kromosomale områder som er assosiert med HD. Disse områdene ligger nær gener som er involvert i beindannelse og slik, dermed er det sannsynlig at disse genene faktisk er med på å påvirke graden av HD.

Andre forsøk gjort av andre forskningsgrupper og evt i andre raser har detektert andre områder og gener også. Man har på ingen måte det fulle bildet enda, men artiklene representerer steg på veien til å identifisere de genene som har størst betydning for HD. Når man kjenner disse kan man jo utvikle gentester for disse.

Og jo mer man forstår om genene, hva de gjør og hvordan de virker sammen i pathwayer, jo lettere er det å forstå hvordan miljøet virker inn også.

Så artikkelen har altså ikke løst gåten rundt HD, men den er et steg på veien, som all forskning er.

  • Like 4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har du forsøkt med bare en hund alene med en kattunge? Jeg har heller ingen erfaring med dette, men fra å introdusere miniatyr valp til voksen mellomstor hund. Det tok litt tid før de var gode venner. Jeg ser for meg at kanskje senior alene med en kattunge i fanget..? Samtidig øker det jo stress veldig om den andre holder konsert i rommet ved siden av.   Edit: Har du forsøkt kattungene i bur med hundene fri? Jeg husker det sjalusidrapet en rottweiler begikk på en toåring for noen år siden, hvor jeg er hellig overbevist om at måten de brukte buret på var en tungt medvirkende årsak. Når ungen kom på besøk ble hunden satt til side i bur i sitt eget hjem, i stua, mens mamsen dens ignorerte den og begikk kos og lek med ungen på gulvet og i sofaen rett foran den. Drapet ble begått en dag hunden var forvist til hagen mens ungen var inne med matmor og fikk forsyne seg selv fra fryseren midt i glaninga på hunden, hvorpå det bikket fullstendig over for den. Jeg tror ikke det var jakt, men ren sjalusi og ressursforsvar.
    • Riesenschnauzer krever ihvertfall ganske mye. Kanskje ned mot en time i uka som rent kjæledyr for å holde tovefri, korte poter, rent skjegg, ren stump og visuell sikt. En time høres lite ut, men det er et minimum, og plutselig mye om en er vant til stellfri pels. Skal en holde i korrekt utstillingspels kreves en del mer tid. Typisk rase en ikke skaffer seg om en tenker at den må friseres, men flott om en har en indre frisør som liker at den kan friseres. Profesjonellt utstillingsstell på riesen er kostbart fordi det er tidkrevende, men kan være verdt pengene om en bare skal stille noen få ganger. Ikke bare, bare å få til et jevnt og pent resultat.
    • Ja, Edeward er uvurderlig support. Super fornøyd med ham. Fordi han er krypt vil det aldri skuffe meg at han kanskje ikke engang er bygget til en Very Good (trang i fronten, en merkelig bue i ryggraden og keivete potestilling), men mentalt er han bare super.  Vi har gode naboer også. Tror ikke jeg hadde taklet dette like bra om jeg bodde mer øde og alene. Han er en livsglad gutt som vet å ha det gøy      
    • Jeg følger med på lynkart hver gang men det kan snu fort. Og det tar ett stykke å kjøre hjem om jeg ser det er ille. Det er også ofte det er meldt torden og Lyn og jeg blir hjemme med hundene også kommer det ikke torden og Lyn i det hele tatt.
    • Det er så dumt fordi man aldri vet hvor mye torden og Lyn som kommer akkurat her jeg bor. Vanskelig å vite hvor heftig det er meldt. Går det an å se det ett sted? Jeg kan dessverre ikke ta dem med meg i bilen da de hører det enda bedre i bil. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...