Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har også lest denne, attpåtil flere ganger, men forstår fortsatt ikke helt. Vil man kunne teste hvilke hunder som har større sannsynlighet for å utvikle HD? Hos min rase er det bortimot 25% som får en C, D eller E-grad.

Siden HD har en polygenetisk nedarving så kan jeg ikke forstå hvordan de skal kunne genteste for det. Lidelsen styres jo av flere gener.

Er det noen som har forstått denne artikkelen bedre enn meg og kan forklare?

Skrevet

Jeg leste den opprinnelige artikkelen som linken til Mio viser til, siden selve pressemeldingen ikke var så klar.

De skriver at selv om HD har en polygen nedarving, har tidligere forsøk vist at enkelte av disse (hittil ukjente) genene har større betydning enn andre, dvs at de er såkalte major genes. Artikkelen forsøker å identifisere disse, og ender opp med å finne flere kromosomale områder som er assosiert med HD. Disse områdene ligger nær gener som er involvert i beindannelse og slik, dermed er det sannsynlig at disse genene faktisk er med på å påvirke graden av HD.

Andre forsøk gjort av andre forskningsgrupper og evt i andre raser har detektert andre områder og gener også. Man har på ingen måte det fulle bildet enda, men artiklene representerer steg på veien til å identifisere de genene som har størst betydning for HD. Når man kjenner disse kan man jo utvikle gentester for disse.

Og jo mer man forstår om genene, hva de gjør og hvordan de virker sammen i pathwayer, jo lettere er det å forstå hvordan miljøet virker inn også.

Så artikkelen har altså ikke løst gåten rundt HD, men den er et steg på veien, som all forskning er.

  • Like 4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Helt enig! Savner mer aktivitet, ironisk nok, siden jeg ikke har vært aktiv her på snart 20 år. Hadde vært moro å hørt hvordan det gik nå med alle «gamle». For min del handler det nok litt om at småbarnsliv og jobb har tatt mye tid, og det at jeg har vært hundeløs i en del år. Å når jeg skriver n innser jeg også at det handler om at jeg ikke sitter å surfer på pcen lenger, forum fra mobil er ikke helt det samme. 
    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...