Gå til innhold
Hundesonen.no

Stor valp


bianka
 Share

Recommended Posts

Guest lijenta

stort sett bommer mann. Men hører noen si på vorsteh at hvor kraftigere forbeina er hvor større og kraftigere blir hunden. Vet ikke om det stemmer.

Da ville jeg sett på linjene og hva mor og far har gitt før

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kan man se sånn ca. på hvor stor en valp kommer til å bli?

Sjeldent.. Hunder fra samme kull som er jevne hos oppdretter kan ende opp med store forskjeller som voksen. Noen hunder gir store avkom, uavhengig av egen str og motsatt, men det er jo heller ingen garanti, for det betyr ikke at hele kullet blir stort. Noen som er små vokser forbi sine søsken, noen ikke. Og om så den lille valpen forblir liten sammenlignet med de andre i kullet, så sier det jo ikke nødvendigvis noe om hvor stor eller liten han faktisk blir.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Den beste indikatoren på en hunds størrelse er, som noen allerede har nevnt, linjene bakover. På "min" rase er det ulike linjer med ulik størrelse. Kjøper du fra en oppdretter "vet" du at du kan risikere å få en hund som er rundt makshøyden for rasen eller mer. Kjøper du fra en annen oppdretter kan du få en hund som er på nedre enden av skalaen. Nettopp fordi disse oppdretterne gjennom lengre tid har brukt visse typer hunder i sitt avlsarbeid. Det er klart at det dukker opp både små og store valper i kull der en ikke hadde forventet det, men det går mer på avvik, tenker jeg. Når det gjelder potestørrelse, snupeparti osv. er det ting jeg ser etter i en hund med god benstamme og kraftig hode. Det har forsåvidt lite å gjøre med selve høyden på hunden, som jo er det man angir størrelse med. Så sånn oppsummert: Sjekk foreldrene og linjene bakover så har du de mest troverdiige indikasjonene på en valps endelige størrelse.

Edit: Min Chess er 50,5 cm høy. Maks for rasen (tisper) er 52. Så hun er jo i det øvre sjiktet, men godt innenfor standarden. Søstrene hennes er begge to 46 cm, som er idealhøyden. Det kunne man ikke ane da ma så dem sammen ved 8 ukers alder, men siden det finnes både middels store og store hunder på linjene var det å forvente på mange måter. :) Så variasjonene innad i et kull kan bære direkte preg av variasjoner i linjene bakover.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Man kan få en viss pekepinn av å se på foreldrene. ( hvis det er renraset) Er det blandingshund vet man ikke hvordan de blir før de er utvokst. I høyden vokser de det første året, så kommer muskler og slikt etterpå. Det er veldig forskjellig alt ettersom hvilken rase det er. De minste rasene blir utvokst i løpet av det første året, mens de store ikke blir det før rundt om 3 år.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Han har det godt i buret. Det står på et varmt underlag og han har myk madrass og tepper. Mer enn nok plass til å snu seg som han vil. Han har vannskål festet på ene burveggen og må han tisse, piper han så jeg går ut med han. Det er ikke bur som er et problem her. Han legger seg inn i det frivillig på dagtid også når han skal sove. 
    • Buret er veldig begrensende, og hunder bruker ulike liggestillinger og underlag for å regulere varmen i løpet av natten. Hunder ligger gjerne stille der fordi de ikke har noe valg. Hvis valpen må gjøre fra seg eller søler når han drikker så blir det fort vått og ubehagelig å ligge der også. Lykke til med kattetreningen, du har nok en jobb foran deg der. Selv om det har gått bra før så er individer forskjellige og har ulike grader av instinkter.
    • Ja, han visste at jeg hadde katter, men mente det ikke var noe problem. Og jeg har hatt både jakthunder og gjeterhunder tidligere og det har gått veldig bra. Valpen ligger fint i buret så jeg skjønner ikke helt hvorfor jeg skal endre på det? Buret står i stuen og valpen sover rolig hele natten der. 
    • Begynner å bli ei stund siden jeg hang på forum nå, ja 😄 dårlig til å sjekke svar og, ser jeg!  Det må jo bli kjøring, da!
    • Visste oppdretter at du hadde katter? Har de noen råd kanskje? Dette er jo en mix av raser som har notorisk høyt jaktinstinkt, så dette kan bli en stor utfordring. Her må det i så fall systematisk trening til med rotrening rundt kattene, belønning for å ignorere dem, og trygge områder for begge. Og det er fortsatt ingen garanti for at det går bra. Har du mulighet til å skille dem i ulike rom om natten så valpen slipper å ligge i bur?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...