Gå til innhold
Hundesonen.no

Tynn tispe


bianka
 Share

Recommended Posts

Jeg har en tispe på akkurat 1 år og jeg synes hun er litt tynn. Bør jeg fortsette med valpeforet litt til da? Antar at det fóret er lettere å legge på seg enn voksenfóret? Tenkte da bare på maks. tre måneder til før jeg blander halvparten voksenfór og halvparten valpefór.

Da forgje tispa mi var rundt 1 år var hun også tynn. Nå er hun tre år og har en kilo for mye.

Når hunder er rundt ett år er de like gamle som 14 år gamle menneskeungdommer og da er jo mange tynne akkurat i puberterten. Men jeg vet ikke da.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er vanlig at hundene ikke når full vekt før ved ca 3 års alder, avhengig av rasens størrelse; og mange er småspiste i unghundtiden. At hun er litt spinkel som 1-åring er helt normalt, så lenge hun ikke mangler muskulatur eller er slapp av næringsmangel er det ingenting å bekymre seg for. Jeg ville ikke hatt noen motforestillinger mot å skifte til voksenfór, men du kan gjerne prøve et høyenergifór :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Valpefôr vil neppe få henne opp i vekt. Økt heller mengden fett i maten hennes og gå over på voksenfôr. Begge mine tisper var forøvrig tynne i den alderen. De går, som Pim sier, ofte opp mot normal voksenvekt ved 2-3 år. Masse hormoner, høyt aktivitetsnivå etc. Mange grunner til at "tenåringene" ikke legger på seg uten at det er noe særlig å bekymre seg for :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ville heller da gått over på høyenergifor, om hun har behov for å legge på seg. Jeg vet jo ikke hvor tynn hunden din er, men det er ikke uvanlig at unghunder er tynne, de vokser å strekker seg, de har ofte slanke lange muskler(noe som gir lite masse), fylde kommer med alder. Det er jo bare bra at de er slanke så er det mindre belastning på kroppen, så med mindre hun er alt for tynn ville jeg bare latt henne være slik og heller la henne fylle ut med muskler etterhvert som hun vokser til heller enn å legge på henne unødvendig fett.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er forskjell på tynn og spinkel/smal.

Men det kommer også litt an på rase hva du bør gjøre. På min rase er det mange som bruker valpefôret til de er to år gamle, fordi de utvikler seg senere og trenger tid på å bli ferdig, og derfor trenger et annet kosthold enn eksempelvis en shih tzu.

Min yngste var i et par perioder regelrett mager, siste gangen jeg husker det skjedde var hun 16-17 måneder, både fordi hun var i vekst og utvikling, og fordi hun var en aktiv unghund. Jeg økte matmengden i de periodene, siden det aldri har vært noe problem å få i henne mat, den blir ikke mett, den. Jeg hadde også ister og lignende liggende om jeg trengte litt kjappere løsninger når det nærmet seg utstilling. En får ikke en hund opp i korrekt vekt på noen dager, så en må selvfølgelig se i perspektiv, men rent fett som tillegg i en uke gjorde underverker kombinert med økt mengde i matskåla.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Du skal i prinsippet alltid gå/kjøre på rødt inn til Norge.
    • De kjører via Sverige, og har rabies og ormebehandling. Men trenger de å kjøre på rødt ved grenseovergangen til Norge på tilbakereisen?? Finnes det også skjema en kan fylle ut når en reiser med hund mellom EU/EØS land? Finner ingenting på Mattilsynet sine sider.    Takk for hjelp
    • Og så en helt ok dag. Var forberedt på det verste, gitt erfaringer fra stedet vi var på. Fikk fineste adferden tilbudt uten krav. Innfridde samtlige forespørsler. .. lenge. Så skjedde tydligvis noe med ham jeg ikke aner årsaken til, og han begynte stresse og sluttet oppføre seg pent, uten å bli veldig vanskelig heller. La seg pent ned på matten sin for å slappe av i 30 minutter på bussholdeplassen, og begynte ikke flippe før de siste 10, da han ble ufyselig vokal mot to huskyer på andre siden av gaten, nyankomne ventende til holdeplassen og livet og universet og alt. 30 min venting akkurat der, rett oppi en travelt trafikkert vei med mye støy fra tungtransport ble å tøye strikken for mye, altså. Han holdt ut fint i 20 min før han fikk eksistensiell angst av å vente så mye lenger enn han er vant med fra før.  Ikke på sitt mest avslappede, men muttern har gått på skole og lært om former og vinkler og komposisjon og sånn derre der, så vi velger heller det bildet som føles mer behagelig å se på, enn det klønete og keitete som viser hvor flink gutt han kan være, men som ikke lar seg beskjære pent:
    • Ups and DOWNS. Helvetes ***** spoiled brætt drittunge av en byksefaen prepubertal ***** dritt har kommet dit at omgivelsene er mer interessante enn både leker og mat, og han krangler tilbake mot disiplinering. Synes ingenting om å bli avkrevd å holde kontakten og gå ved min side, og enda mindre om å bli straffet med time outs fordi han ikke hører etter. Aggressivt vokal i sure protester mot tyrannen som begrenser hans frie utfoldelse.  Han skal få for at han etter femogtredve *SITT* til slutt setter seg lydig ned og er oppmerksom i noen sekunder uten at det er nødvendig å ty til mer maktbruk, men **** for en håndfull av en forbanna dritt han kan være. Vimser og BYKSER og er MANISK på å gå FORAN meg.  Det hjelper IKKE å mosjonere ham mer. For å få ham sliten må en nemlig gå langt over hva som er anbefalt mtp kroppens utvikling, og det blir også en ond sirkel, hvor han bare krever mer og mer for å føle seg vel.  I dag er første gangen lek ikke har vært mer interessant enn omgivelsene. Godis ville han ha, men han ville ikke oppføre seg pent for å få det, så det ble også en konflikt. Forbanna mareritt av en forbanna kontak-nekt byksebikkje. Vi måtte rekke this and that, så han slapp i for stor grad unna med alt også. Fikk fremdrift på tross av den fullstendig uakseptable adferden.  Mamsen kan trenge valium for å komme seg emosjonelt uberørt gjennom dette, tror jeg. Synd fastlegen antakelig er uenig i at trening av hund er en legit reason for å skrive ut en resept -_- Vel, i morgen har vi ikke noe vi trenger å rekke, så den ***** drittbikkja skal få samme turen som i dag, uten en centimeter fremdrift på FEIL adferd. Han skal få holde KONTAKT og han skal få holde seg på siden av meg, og om den jævelungen BYKSER en gang til etter advarsel, så binder jeg ham i en stolpe og ***** går fra ham - for alltid! ..eller til den lille dritten ***** samler seg og slapper for i ******* av.  Jeg er så lei. Jeg gleder meg så intenst til han er voksen og har mer impulskontroll.  *Aaarrgh* Her legges frem klær og utstyr for en lang dag i drittvær, med kakao og boller og powerbank til mobilen. Den lille rotta skal få lære at å bykse og vimse og ikke høre etter meg når jeg ikke har noe jeg trenger komme tidsnok til - det får dørgende kjedelige konsekvenser for ham.   
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...