Gå til innhold
Hundesonen.no

labrador retriever eller Vorstehhund (ny som hundeier)


Recommended Posts

Skrevet

Hei,

Jeg er ganske ny når det kommer til å kjøpe en hund som passer meg og min livsstil så jeg er evig takknemlig for at jeg ble anbefalt dette forumet.

Jeg har står mellom 2 hunderaser og velge mellom som jeg vurderer og kjøpe. Det står mellom labrador retriever eller Vorstehhund som overskriften sier. Jeg har lest opp og ned om begge rasene men jeg føler ikke at jeg blir noe mer klokere om dem.

her er litt om meg:

Jeg er en student på 21 år som ennå bor hjemme (men skal flytte for meg selv derfor så ønsker jeg å bo hjemme i begynnelsen når jeg får hunden), vi har en gammel katt på 13 år. Jeg er oppvokst med hund ettersom mormoren min hadde hund så er ikke helt ukjent med hund. jeg liker og gå turer men jeg går ikke på jakt noe som jeg vet at vorstehhund blir brukt til. I begynnelsen så har jeg tenkt å vær hjemme med hunden og skal ta et år fri fra skolen mens jeg jobber.

Tror dere at det er mulig kjøpe en vorstehhund for det om jeg ikke går på jakt? som dere kanskje skjønner så heller jeg mot vorstehhund men vil ikke velge feil viss det skulle vise seg senere at jeg velger feil hund til min livsstil.

Grunnen til at jeg vurderer vorstehhund er fordi besteforeldrene mine hadde en, så jeg er kjent med den. Men de gikk og på jakt med den.

Grunnen til at jeg vurderer Labrador er en av de hundene som jeg alltid har likt, de virker rolige og lydige.

Det som er viktig for meg når det kommer til å kjøpe en hunden er at jeg ikke har tenkt og bruke den til noe sport eller noe lignende. Jeg har tenkt å bruke den til hverdagslige ting. Ta den med på fjellturer, løpetur osv. Jeg har ikke tenkt på å ha den så mye løst etter som at jeg bor i en stor by men det er en skog som ligger rett i nærheten av der jeg bor men er båndtvang om sommeren men ja når jeg går på fjellturer hadde det vært fint at hunden kan gå løs. Jeg hadde tenkt og gå tur med den 4 - 5 ganger eller 3 - 4 ganger om dagen, kommer ann på hvor lange turene er.

Tusen takk for svar og hjelp.

Guest Bølla
Skrevet

En vorstehhund har det best om den faktisk blir brukt til det den er avlet opp til.

Det høres ut som om en labrador passer livsstilen din litt bedre. Det er et nokså stort ansvar å ha hund alene og det tar mye mer tid enn hva man kanskje ser for seg i kombinasjon med full skole eller jobb.

Skrevet

Bare husk at ingen hunder kommer ferdig lydige. Selv om labrador er blant de enklere å trene så krever det litt jobb i starten å lære hunden å komme på innkalling, legge seg inne når man får besøk, og være alene, osv.

Skrevet

To vidt forskjellige raser, og selv om jeg syns at man burde bruke en fuglehund til jakt så tror jeg at en vorstehhund absolutt kan bli fornøyd om den får mye aktivisering.

Selv ser jeg på labradoren som en relativt ukomplisert rase. Hannhundene kan være litt hormonelle i puberteten, men generelt veldig enkle å trene og passer ekstremt godt som familiehunder som allikevel blir med på alt.

Min aller første egne hund var en labrador, og hun har jeg enda. Jeg er veldig glad for at min første hund ble nettopp denne rasen, fordi de stort sett er mentalt nok sterke til å tåle mye "nybegynnerfeil", de kan brukes til alt om du ikke har ambisjoner om verdenseliten og de går stort sett godt overens med andre hunder - og hvert fall mennesker.

Vorstehhunder KAN være svært krevende, og jeg vil ikke anbefale rasen til hvem som helst. De må brukes mye for å bli avbalanserte hunder, de har naturlig stor radius, og de er stort sett vanskeligere å trene enn en labrador (om du er interessert i for eksempel lydighet). De fleste vorstehhunder er sosiale, trygge og relativt friske hunder, men det som også er verdt å merke seg er at de er relativt høyt oppe på listen over raser som sliter med separasjonsangst. Det ville jeg ha lagt stor vekt på ved valg av valp og foreldredyr :)

De er begge fantastiske raser, men jeg mener at vorstehhunder er mer for den spesielt aktive hundeeier og da aller helst for aktive jegere.

  • Like 3
Skrevet

For meg høres det ut som en labrador passer deg bedre, enn vorsteh.

Jeg har vokst opp med langhåret vorstehhund og labrador (over to forskjellige perioder), og vorstehhunden krevde mye aktivisering (han var fornøyd etter 2-3 mil i 40 km/t..) og synes virkelig at de burde brukes til jakt - da de har et stort jaktinstinkt.

Ingen labrador kommer ferdig dresserte, men om man legger inn masse arbeid i starten kan man få hunden man akkurat ønsker seg! (såklart ikke helt bokstavlig ment). Mens vorstehhunden alltid vil ha jaktinstinktet - de kan finne på å stikke etter et rådyr/hare/naboens katt/grevling/etc, og "forsvinne" - da de kan jobbe med stor radius.

Om du ikke er over gjennomsnittet aktiv og jakter, er nok ikke vorstehhunden den perfekte "match".

Så jeg hadde holdt en knapp på labradoren - som er en allsidig hund! :-)

Skrevet

Jeg syns lite om å ha jakthund om man ikke skal jakte med den. Joda de ville nok klart seg utmerket med nok mosjon, men når en ser hvor glade de er når de jakter så ja.

Syns heller labradoren høres bedre ut ja :)

  • Like 1
Guest lijenta
Skrevet

Siden jeg har hatt flatcouted retriever x 2 og strihåret vorstehhund x 2 korthåret vorstehhund x1 og har vært igjennom det å kjøpe hund for en i sansynerligvis din aldersgruppe så ville jeg satset på labradoren.

Hvorfor? Jo fordi den tåler mer av nybegynnerfel uten de store utslagene. Den bjeffer sikekrt når det kommer folk men det er gjerne for å fortelle dem at jippi det kommer folk som kan kose. Den er som poteten kan brukes til mangt. Siden du ikke skal bruke den til mer enn kos og hygge og aktivt liv.

Skrevet

Labradoren min bjeffer ikke, en skjit :P Som en tyst bundle of joy! :)

Husk forøvrig at labradoren blir rolig og lydig med arbeid - den kommer ikke ferdigprogrammert (gjør ikke noen hunder da :P Men border collie og labrador virker jo å noen ganger gi folk inntrykket av en awesome hund automatisk :P )

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Interessant undersøkelse. Jeg lurer litt på hvor relevant spørsmål om kjønn er. Og er det uinteressant med folk som ikke eier hund per i dag, men kanskje passer, har hatt, skal ha osv?
    • Hei! Vi er en bachelor-gruppe fra Høgskolen i Østfold som skal utvikle en applikasjon for hundeeiere. 🐶 Målet med appen er å gi en bedre turopplevelse for deg og din hund, ved å gjøre det enklere og raskere å finne turstier som passer deres behov. Vi vil derfor stille hundeeiere noen spørsmål, og håper du vil ta deg tid til å svare på vår undersøkelse. Det vil ta rundt 3 minutter 😊 https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdBufjg3yT9ZUTtD9Qd1aG_mtBd6xKl91J0VVUJpInzE_nh-Q/viewform?usp=header
    • Har gått helt fint med tispen min, ho spiste andre dagen mer normalt og nå spiser ho som før igjen. Ho går veldig bra også er veldig aktiv nå både før også etter fjernet stingene så tror det er temmelig individuelt det der egentlig fra hund til hund. Tispen min har endelig lagt på seg mer igjen også etter operasjonen da ho gikk ned i vekt før operasjonen ettersom tilstanden så det begynner bli veldig bra 😊
    • Har nylig vært gjennom det samme med min tispe på snart 9 år. Hun var for det meste i sengen sin den første uken, så vi gå henne våtfor og vann ved sengen (hun nektet å spise tørrfor, så hun fikk vårfor i ca 10 dager). hun beveget seg litt mer etter 7 dager, men ble ikke seg selv før stingene ble tatt av
    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...