Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvordan trene valpen til å være alene hjemme?


Helene&Buster
 Share

Recommended Posts

Lurer på om det er noen som har noen gode tips til å trene valpen til å være alene hjemme?

Har fått tips om å gå inn på et annet rom i et par sekunder og så til å gå på et rom med lukket dør. Rett og slett øke tidsrommet for hvor lenge jeg er borte.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Klematis

Jeg gjorde det slik. Jeg gikk inn i et annet rom, i dusjen med lukket baderomsdør, gikk inn og ut ytterdøra, opp og ned trappa, gikk i kjelleren og lukket døra, etterhvert gikk jeg en tur til postkassa, kjørte en tur til butikken og så videre.

Jeg økte tiden jeg var borte gradvis etter når han sluttet å pipe.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det beste er om man klarer å returnere før hunden begynner å pipe og bjeffe. Man kan starte når valpen har vært ute og er trøtt. Mens den sover så kan du gå ut døren, og så bare gå rett inn igjen. Ikke lag noe nummer ut av det. Gjør det flere ganger til dagen til du ser at hunden ikke bryr seg om du går ut og inn.

Så kan du gradvis øke, med at du er ute av rommet i noen sekunder, så flere sekunder osv. Hvis du klarer det, så er det ultimate at hunden aldri rekker å begynne å pipe. Etterhvert kan du gi den en fylt kong eller kaste godbiter på gulvet mens du går f.eks og henter posten.

Slik øker du gradvis innenfor de grensene hvor hunden er trygg. :)

Skulle den begynne å pipe så bør du vente til den er rolig før du går inn igjen, slik at du ikke forsterker pipingen.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette skjedde veldig naturlig hos oss. Jeg gikk ut av rommet for å hente posten, gå med søpla, dusje, gå på do, hente noe i gangen, og så videre. Etterhvert ble han værende i bilen alene en stund mens vi var på besøk eller på butikken. Så var han alene hjemme i en time mellom jeg dro hjemmefra og sambo kom hjem. Så dro jeg på en forelesning i et par-tre timer mens han var alene. En dag var jeg bortreist, det ble et lite krisetilfelle og sambo måtte dra hjemmefra og fant ikke pass, så da var han plutselig alene i seks timer. I dag kan han relativt greit være alene i 8 timer, så lenge jeg rydder vekk alt som kan ødelegges (han er kommet inn i "tyggealder nummer to").

Det er med andre ord ikke noe vi har trent spesifikt på. Det eneste jeg har vært bevisst på er å ikke gå inn til han igjen dersom han lager lyd, jeg gikk inn når han var stille.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Klematis

Det beste er om man klarer å returnere før hunden begynner å pipe og bjeffe. Man kan starte når valpen har vært ute og er trøtt. Mens den sover så kan du gå ut døren, og så bare gå rett inn igjen. Ikke lag noe nummer ut av det. Gjør det flere ganger til dagen til du ser at hunden ikke bryr seg om du går ut og inn.

Så kan du gradvis øke, med at du er ute av rommet i noen sekunder, så flere sekunder osv. Hvis du klarer det, så er det ultimate at hunden aldri rekker å begynne å pipe. Etterhvert kan du gi den en fylt kong eller kaste godbiter på gulvet mens du går f.eks og henter posten.

Slik øker du gradvis innenfor de grensene hvor hunden er trygg. :)

Skulle den begynne å pipe så bør du vente til den er rolig før du går inn igjen, slik at du ikke forsterker pipingen.

Hvis det går, min satt å peip inne på badet mens han satt å så på at jeg var i dusjen, jeg var nemlig for langt unna :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for svar alle sammen :)

Høres ut som jeg har gjort ting riktig til nå. Jeg går ut fra rommet han er i og er tilbake før han rekker å pipe. Spesielt når han sover/er nyvåken. Når han begynner å pipe så kommer jeg ikke tilbake før han er rolig. Slik er det med legging også:)

Foreløpig så får han komme inn på badet om jeg dusjer, men han kommer ikke inn i dusjen. Tenkte å lukke badedøren etterhvert, men er redd for å "pushe" han for mye i starten?!

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for svar alle sammen :)

Høres ut som jeg har gjort ting riktig til nå. Jeg går ut fra rommet han er i og er tilbake før han rekker å pipe. Spesielt når han sover/er nyvåken. Når han begynner å pipe så kommer jeg ikke tilbake før han er rolig. Slik er det med legging også :)

Foreløpig så får han komme inn på badet om jeg dusjer, men han kommer ikke inn i dusjen. Tenkte å lukke badedøren etterhvert, men er redd for å "pushe" han for mye i starten?!

Ja, ta han gjerne med inn på badet. :heart::ahappy:

Min Donna var med, til seks-syv måneders alder. Hun er nysgjerrig, og alt der inne, er veldig spennende.

Nå er det hipp som happ, enten er hun utenfor døren, andre ganger med inn. Jeg syns det er koselig. :wub:

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Mine videofeeds er fulle av prong collars, e-collars, absurde mengder røffe corrections for ingenting og trenere som advocater for det. Det røskes og rykkes hardt i vonde halsbånd og det strømmes. Hundene gjør nøyaktig som de blir bedt om og trenerne strutter av selvtillit, gir inntrykk av kompetanse. Guruvibber som tiltrekker følgeskarer.  Metoden deres fungerer jo. De gjør det godt i sport fordi hundene aldri vegrer å adlyde på flekken og aldri vender oppmerksomheten mot noe annet - de vet hva som skjer da - og folk lar seg forføre av at hundene opptrer som maskiner, derav populariteten.  Noe av det mest kvalmende var en video som representerte positiv forsterkning med en bøs kar utkledd som "Karen" med blågrønn parykk, med tynn pipestemme, unnskyldende kroppspråk, som klikket manisk, klikk, klikk, klikk, klikk, og ... Jeg finner den ikke igjen ved søk nå, men det var en utrolig teit og barnslig misrepresentation av klikkertrening for å latterliggjøre konseptet for menigheten, og menigheten synes det var morsomt. Flere titusen likes og mange hundre kommentarer, i hovedsak oppmuntrende til firmaet og trenerne. En må se den. Mye verre enn beskrivelsen. Det verste var at folk synes den var morsom og beskrivende og de hånlo i broderlig fellesskap av de dumme klikkertrenerne som ikke forstår at bikkja må røskes lydig. Ikke sett noe liknende fra skandinaviske content creators, her hjemme ser det greit ut på internettet, men innholdet fra over dammen vil antakelig smitte på den yngre garde. Ble vitne til det her om dagen da en dame med vesttysk frosk skulle entre en kurstime, og hunden ikke umiddelbart satte seg ved døren. Den fikk kjapt et hardt røsk i tynn kjetting helstrup som skar i ørene på 5 meters avstand. Usikker på om fører lærte det der på kurs eller fra internettet. Ikke pent ihvertfall. SÅ viktig er det ikke at hunden setter seg så intenst umiddelbart foran en dør på vei inn til trening.  Om en vil ha en titt down the rabbit hole, søk på øvelser fra ringsport og raser som rottweiler, doberman, malinois, dutch og german shepherd, så er feeden befengt med de der trenerne der på no time. 
    • Det var trist å høre, han var ung? (Heh, sjekket bloggen din, det er visst jeg som er gammel. Men trist likevel.) Ifølge Akkurat nå er det noen "motreaksjoner" mot den positive trenden:  Nå er det noen år siden jeg var aktivt inne i noe treningsmiljø selv, men jeg tenker jo at Canis og klikkertrening/positiv forsterkning fortsatt er greia, og jeg ville nå gått til de samme bøkene som for ti år siden. Men klart, noen endringer er det nok og sikkert noen nye flinke guruer kommet til, så håper noen kan bidra der!
    • Det er nå to år siden Pax vandret videre, og vi (jeg) har begynt å planlegge ny valp.  De siste årene har gått mye til småbarn, jobb og hus, så jeg har ikke fulgt noe særlig med på hva som går for seg i hundemiljøet. Det må jeg gjøre noe med, og derfor spør jeg dere på Sonen om hjelp til oppdatering. Hvis du skulle anbefalt meg, en kommende valpespekulant, noen ressurser, creators på sosiale medier jeg kan følge, bøker å lese, treningsmetoder, trender/diskusjoner som er sentrale, hva som helst egentlig, hva skulle det vært? Er det noen tema som er kontroversielle eller er alt bare fryd og gammen? Har Cæsar Millan kommet tilbake eller har verden gått videre? Hva bør jeg sjekke ut? Hva bør jeg holde meg langt unna?   
    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
    • Flexiline er generelt en dårlig idé, og særlig for en stor og sterk hund. Hvis noen slipper sin hund bort til dere i bånd, kan det fort bli floke og konflikter. Du kan heller ikke slippe båndet hvis noe skjer (hunden setter seg fast, sykkel kommer på tvers mellom dere etc.). Og det er vanskelig å ta hunden inn hvis den er ytterst i båndet, med mindre du har en supersolid innkalling. Kjøp heller en halvlang-line på 5 meter som du kan slippe ut og hanke inn etter behov. Du blir fort vant til å håndtere en kort langline, og mye bedre kontroll på hunden. Du kan slippe den både for å la hunden løpe litt, eller gi den friere bevegelsesrom i møtesituasjoner som ikke kan unngås (både med folk, hunder, sykler...). Du kan også ta et grep midt på båndet uten å svi av deg håndflaten hvis hunden trekker eller bykser avgårde. Vi har hatt disse, og er noe av det vi har tatt vare på etter å mistet hundene, de er supergode: https://dyresjappa.no/Produkt/1/294247/Supergrip-Sporline-5m
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...