Gå til innhold
Hundesonen.no

PROS/CONS med injeksjon vs medisinering


Gjest
 Share

Recommended Posts

Nå har vofsen min gått på NSAIDs (?) i ca 1,5-2 år. Dyrelegen mener at det er hardt for kroppen og at vi bør vurdere å gå over til cartrophen-injeksjoner.

Hun fungerer veldig bra på tabelettene hun får, men jeg er redd for nyrer/lever. Et bytte blir da kun for å "redde" disse organene.

Er dette en reell bekymring, jeg har?

Når det var gått 1 år begynte hun å få problemer med analkjertlene, noe hun aldri hadde før hun begynte på medisinen. Så de har jo utvilsomt negative effekter utover den gunstige smerte/betennelsesdempende lindringen.

Hun får i hovedsak tabeletter for å forhindre nydannelse av forkalkninger. Men også for evt. smertelindring.

Vil cartrophen være en mer "snill" måte å forhindre det samme på, uten at det er så hardt på nyrer/lever?

(Dekker agria cartrophen-injeksjoner?)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dyrelegen mener at det er hardt for kroppen og at vi bør vurdere å gå over til cartrophen-injeksjoner.

Hvis dyrlegen anbefaler å gå over til injeksjoner, og du er bekymret for hva som skjer om du ikke gjør det, ville jeg byttet. Utover det har jeg ingen peiling :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Aner ikke fordeler ulemper egentlig, for vi hadde ikke noe alternativ da det ble prøvd. Men man er jo ikke garantert samme effekt av injeksjonene som av pillene - husker jeg riktig når meg mener at det er onsior dere bruker? På en måte så er det jo bare å prøve og gå tilbake til piller om injeksjonene ikke fungerer. Hvordan blir forskjellen prismessig?

Gjensidige dekket det mener jeg, men vet ikke med agria.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Effekten er det umulig å si noe om på forhånd, det er veldig indivuduelt. Noen har veldig god effekt av piller, og ingen/lite av injeksjoner, mens andre er det omvendt, og noen har rett og slett samme effekt. Kahlo min foreksempel responderte veldig bra på metacam, ikke i det heletatt på rimadyl, og bare middelmådig på onsior. Hun hadde null effekt av cartrophen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Gråtass

I følge felleskatalogen er det ingen indikasjoner på at Cartrophen har langtids skadelig effekt på lever / nyrer. Det er selvfølgelig større fare for abcesser og arrdannelser ved injeksjoner fremfor tabletter, men det antar jeg at er av underordnet betydning så lenge veterinæren er den som utfører injeksjonene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Stoffbur var jo en idé! Det tror jeg ikke hun har noe forhold til fra før, så da er det kanskje mulig å begynne helt fra start med positive assosiasjoner. Det skal jeg prøve!
    • Det høres jo ut som du må jobbe med å gjøre bil til noe mer positivt som et separat prosjekt. Det fikser du! Kan du ha med bur på trening og sette ut et annet sted for pause/hvile? Eller teppe et sted du kan binde henne? Vil et stoffbur funke og være annerledes nok til å senke terskelen litt? Kompostgrinder?
    • Det viser seg nå at hun rett og slett har traumer relatert til bilkjøring og spesielt det å bli forlatt alene i bil. Det er såpass alvorlig at jeg ikke har lyst til å gå nærmere inn på det ettersom tidligere eier ikke er her og kan forsvare seg, men dette gjør det ekstremt vanskelig både å gå på kurs og delta på treninger, ettersom jeg ikke kan "pause" henne i bil (da blir hun så stressa at det ikke er mulig å få kontakt med henne i det hele tatt). Hun har rett og slett ingen steder å slappe av på kurs/trening. Dette er utrolig fortvilende og jeg kjenner meg litt motløs akkurat nå... Hun er veldig trenbar og en kjempesøt hund innafor de rammene der hun føler seg trygg, men skal jeg ha sjans til å få gjort noe med øvrig problematferd (som det viser seg å være mye av) må vi gå på kurs og trene...
    • Takk, er veldig trist men vi fikk over 12 år sammen så litt trøst i de gode dagene.
    • Kondolerer❤️💔 Er vondt å miste sin beste venn🌸
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...