Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei, jeg får hund om noen dager og lurer på om det er noen som kan hjelpe meg til noen gode bøker om LP og trening. Har ikke hatt valp siden slutten av 90-tallet. Da brukte jeg mye bøkene til Järverud, men tenker at det sikkert har skjedd veldig mye siden da.

Hvis det er noen som har tips om bøker om hund og adferd til en som ikke har vært så oppdatert de 10 siste årene så hadde det også vært spennende.

Skrevet

"Med sikte på 10an" er bra, og "Lydighetstrening i teori og praksis", om du vil klikkertrene.

Om du tenker på generell hverdagslydighet og valpetrening så er "Valpen flytter hjemmefra" fin, og "Klikkertrening for din hund". "Control Unleashed" er også en av mine favoritter som jeg har lært mye av.

  • Like 1
Skrevet

Syns Järverud fortsatt er noe av det beste som finnes... :P men han har jo utviklet seg en del, de nyere utgavene er mer "moderne". Når det er sagt, er Järverud god på oppdragelsesbiten; for konkurransetrening ville jeg heller sett på "med sikte på 10:an", "från valp til stjärna" og en del andre titler skrevet av dyktige svenske utøvere. Det har skjedd en del innen hundesport de siste ti årene :ahappy:

Skrevet

"Kontaktkontrakten" - Eva Bodfâldt!

På norsk heter den visst: Kontakt - samspillet mellom deg og hunden din.

Skrevet

Sier meg enig med @simira, "Med sikte på 10:an" er den beste boken om lp trening jeg har lest så langt :)

Ellers så ha jeg vært på seminar med Eva Bodfâldt, og synes hun hadde veldig mye bra å komme med, men jeg har ingen konkret bok å anbefale.

En fin bok om generell oppdragelse og utvikling er "Fra valp til voksen hund" av Åsa Ahlbom.

Lykke til med det nye familiemedlemmet! :)

  • Like 1
Skrevet

Hvor får man kjøpt "Med sikte på 10an" nå om dagen? Noen som vet? (Finnes den bare på svensk?)

Adlibris.no har akkurat fått den inn igjen etter å ha vært utsolgt :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...