Gå til innhold
Hundesonen.no

Barbere bort pelsen pga valper?


Recommended Posts

Skrevet

Har egentlig ikke hund men vil gjerne. Kan dessverre ikke ha hund nå da men kanskje en vakker dag. Så hvorfor ikke finne litt fakta nå?

Jeg elsker hunder og nå for tiden en Bichon havanais kunne jeg tenke meg. Men jeg har hørt at langhårete hunder som Lhasa apso, malteser, yorkshire terrier osv. Trenger å klippe bort litt av pelsen fordi de skal ha valper. Det som jeg personlig syntes er litt rart er at noen steder jeg har lest gjorde det, å etter at pelsen vokste tilbake var det litt sånn annerledes.

Det jeg lurer på nå er at hvorfor my de klippes, hvis de må klippes hva heter "klippen", og om noen har en anelse om hvorfor pelsen har blitt annerledes og hvordan det fikses.

Bukker og takker for alle svar :)

Skrevet

Vil ikke si de trenger det..? Når vi hentet vår bichon havanese valp så vi ingen tegn på tispa at de hadde klippet hun. Noen velger å gjøre det fordi det blir mindre søl. Men det er jo ikke aktuelt med mindre du skal ha valper på den..

Vi måtte klippe ned hunden vår da han hadde for mye floker til å børste ut, og pelsen hans har vært ganske lik når den har vokst ut.. Men det kommer ann på pelskvaliteten. Noen toves fortere enn andre, noen tåler å klippes mens andre kan få dårligere pels av det. Kommer litt ann på rase og individ.

Det jeg lurer på nå er at hvorfor my de klippes, hvis de må klippes hva heter "klippen", og om noen har en anelse om hvorfor pelsen har blitt annerledes og hvordan det fikses.

Hvorfor de må klippes? Enkelte raser er litt "fyfy" å klippes, da spesielt de som skal være langhåret. Men disse langhårede rasene trenger MYE pelsstell, så man kan alltids klippe de i såkalt "puppy cut" (raskt søk på google så ser du hvordan det ser ut) men da kan man ikke stille de.

Hvis pelsen først er blitt "slitt", altså forandret, etter å ha blitt klipt vil jeg ikke tro det kan fikses..

Håper du ble litt klokere :)

Skrevet

Raser med pels klippes ofte ned noe i forbindelse med valper. For det første for at det skal bli lettere for valpene å finne frem til pattene og for at det skal bli mindre floker når valpene ligger og roter i pelsen. Uansett så er det ikke noe å bekymre seg for, da dette kun gjelder noen få hunder - de fleste brukes jo ikke i avl.

Skrevet

Bearded collie er en rase som alle (veldig mange) klipper når de har valper. Det har ingenting å si for pelsen forøvrig, og den blir ikke noe annerledes enn ellers etterpå.

Man klipper da "rent" rundt alle pattene mht til valpene - så de lettere finner fram.

Det ang. pels som blir ødelagt av å bli klippet gjelder sikkert trimmeraser (schnauzer, terriere, etc) - på disse vil man kunne fullstendig ødelegge pelsens naturlige kvalitet ved at man klipper dem. Men da gjelder det sikkert mest rygg/nakke og hode. Litt stussing rundt pattene vil neppe ha noe å si for resten av livet.

Såkalte klipperaser (pudler, bichon) og langhårede hunder har en annen type pels/dekkhår, som ikke blir så påvirket av klipping som trimmerasene (uansett hvor på kroppen de blir klippet).

Susanne

  • Like 1
Skrevet

Tusen takk for alle svar!

Bichon havaiser har jo litt bølgene pels, så hvis jeg skaffer meg en tror jeg at jeg ville bare klepper de i valpeklipp.

Men hørte at det var noen Shi tzu/bichon havanais som fikk pelsen sin veldig stivt etter å ha fått valper?

Skrevet

Når Zelda skulle ha valper så barberte rundt alle puppene (jeg tok litt mer enn det som var nødvendig, men det gjorde jo strengt tatt ingenting).

318223_10150845669062343_1895696800_n.jp

I dag er pelsen akkurat som den var før vi barberte magen hennes for nesten to år siden :)

Skrevet

Det ang. pels som blir ødelagt av å bli klippet gjelder sikkert trimmeraser (schnauzer, terriere, etc) - på disse vil man kunne fullstendig ødelegge pelsens naturlige kvalitet ved at man klipper dem. Men da gjelder det sikkert mest rygg/nakke og hode. Litt stussing rundt pattene vil neppe ha noe å si for resten av livet.

Vi klipper bukpelsen uansett, så det gjør ingen forskjell. Denne er litt mykere enn stripelsen på ryggen. Stripelsen klippes ikke i forbindelse med valping.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...