Gå til innhold
Hundesonen.no

Barbere bort pelsen pga valper?


Recommended Posts

Skrevet

Har egentlig ikke hund men vil gjerne. Kan dessverre ikke ha hund nå da men kanskje en vakker dag. Så hvorfor ikke finne litt fakta nå?

Jeg elsker hunder og nå for tiden en Bichon havanais kunne jeg tenke meg. Men jeg har hørt at langhårete hunder som Lhasa apso, malteser, yorkshire terrier osv. Trenger å klippe bort litt av pelsen fordi de skal ha valper. Det som jeg personlig syntes er litt rart er at noen steder jeg har lest gjorde det, å etter at pelsen vokste tilbake var det litt sånn annerledes.

Det jeg lurer på nå er at hvorfor my de klippes, hvis de må klippes hva heter "klippen", og om noen har en anelse om hvorfor pelsen har blitt annerledes og hvordan det fikses.

Bukker og takker for alle svar :)

Skrevet

Vil ikke si de trenger det..? Når vi hentet vår bichon havanese valp så vi ingen tegn på tispa at de hadde klippet hun. Noen velger å gjøre det fordi det blir mindre søl. Men det er jo ikke aktuelt med mindre du skal ha valper på den..

Vi måtte klippe ned hunden vår da han hadde for mye floker til å børste ut, og pelsen hans har vært ganske lik når den har vokst ut.. Men det kommer ann på pelskvaliteten. Noen toves fortere enn andre, noen tåler å klippes mens andre kan få dårligere pels av det. Kommer litt ann på rase og individ.

Det jeg lurer på nå er at hvorfor my de klippes, hvis de må klippes hva heter "klippen", og om noen har en anelse om hvorfor pelsen har blitt annerledes og hvordan det fikses.

Hvorfor de må klippes? Enkelte raser er litt "fyfy" å klippes, da spesielt de som skal være langhåret. Men disse langhårede rasene trenger MYE pelsstell, så man kan alltids klippe de i såkalt "puppy cut" (raskt søk på google så ser du hvordan det ser ut) men da kan man ikke stille de.

Hvis pelsen først er blitt "slitt", altså forandret, etter å ha blitt klipt vil jeg ikke tro det kan fikses..

Håper du ble litt klokere :)

Skrevet

Raser med pels klippes ofte ned noe i forbindelse med valper. For det første for at det skal bli lettere for valpene å finne frem til pattene og for at det skal bli mindre floker når valpene ligger og roter i pelsen. Uansett så er det ikke noe å bekymre seg for, da dette kun gjelder noen få hunder - de fleste brukes jo ikke i avl.

Skrevet

Bearded collie er en rase som alle (veldig mange) klipper når de har valper. Det har ingenting å si for pelsen forøvrig, og den blir ikke noe annerledes enn ellers etterpå.

Man klipper da "rent" rundt alle pattene mht til valpene - så de lettere finner fram.

Det ang. pels som blir ødelagt av å bli klippet gjelder sikkert trimmeraser (schnauzer, terriere, etc) - på disse vil man kunne fullstendig ødelegge pelsens naturlige kvalitet ved at man klipper dem. Men da gjelder det sikkert mest rygg/nakke og hode. Litt stussing rundt pattene vil neppe ha noe å si for resten av livet.

Såkalte klipperaser (pudler, bichon) og langhårede hunder har en annen type pels/dekkhår, som ikke blir så påvirket av klipping som trimmerasene (uansett hvor på kroppen de blir klippet).

Susanne

  • Like 1
Skrevet

Tusen takk for alle svar!

Bichon havaiser har jo litt bølgene pels, så hvis jeg skaffer meg en tror jeg at jeg ville bare klepper de i valpeklipp.

Men hørte at det var noen Shi tzu/bichon havanais som fikk pelsen sin veldig stivt etter å ha fått valper?

Skrevet

Når Zelda skulle ha valper så barberte rundt alle puppene (jeg tok litt mer enn det som var nødvendig, men det gjorde jo strengt tatt ingenting).

318223_10150845669062343_1895696800_n.jp

I dag er pelsen akkurat som den var før vi barberte magen hennes for nesten to år siden :)

Skrevet

Det ang. pels som blir ødelagt av å bli klippet gjelder sikkert trimmeraser (schnauzer, terriere, etc) - på disse vil man kunne fullstendig ødelegge pelsens naturlige kvalitet ved at man klipper dem. Men da gjelder det sikkert mest rygg/nakke og hode. Litt stussing rundt pattene vil neppe ha noe å si for resten av livet.

Vi klipper bukpelsen uansett, så det gjør ingen forskjell. Denne er litt mykere enn stripelsen på ryggen. Stripelsen klippes ikke i forbindelse med valping.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kattedo bør nok være utenfor rekkevidde for hunden. Og så må det jo da enten være en hundevant katt eller en kattunge, som ikke vil ha erfaring med å bli jaget. Jeg ville nok lagt en ganske nøye plan for introduksjon og sosialisering. Veldig avhengig av type og individ av hund så kan det bli utfordrende, særlig hvis hunden har noe særlig jaktinstinkt, men det er også mange hunder som jager katter ellers som tolererer huskatten.  Snakk med folk som har erfaring med å introdusere hund og katt fra før, og ha kompostgrinder tilgjengelig for å holde de adskilt til de er tilvendt, og steder der katten kan gjemme seg og klatre opp.
    • Navnet eller hvor mange stavelser bestemmer du jo selv, men to stavelser er ofte lettere for hunden å oppfatte og kjenne igjen. Generelt vil en hund respondere mye bedre på "Fido" enn "Maxmilianimus" fordi det er lettere å høre det, rett og slett.  Det finnes masse hundenavnlister på nett, så jeg ville bare søkt etter noen av de, og valgt fra nederste halvdelen av listen over populære hundenavn.
    • Hva bør man tenke på når man skal bestemme navn til hunden? Hvilke navn liker dere? Hva heter hunden deres? Trenger tips. Er det sånn at det kun må være to stavelser?
    • Hva bør man tenke på om man allerede har hund men ønsker katt? Utstyr som er kjekt å ha annet enn det som er anbefalt? Hva gjør man med innedo og hunden da skal grave? Osv. Vil være forbredt på alt.
    • Vi har faktisk nettopp betalt et gjerdefirma for å sette opp nettinggjerde rundt en del av hagen. Personlig synes jeg nettinggjerde er bra og solid, men det kan jo være andre løsninger passer bedre for andre. Byggvarehusene selger ulike typer gjerder og gjerdemoduler i tre og sånt, og kan ofte formidle håndtverkere som tar jobben. Ellers kan man søke opp og kontakte gjerdefirmaer selv. Jeg brukte MittAnbud denne gangen. Vi fikk satt opp nettinggjerde rundt hele hagen i forrige hus også, og jeg angrer ikke på det. Hvis det er praktisk gjennomførbart å gjerde inn hele tomta ville jeg gjort det, men det kommer jo litt an på hvor du vil hunden(e) skal ha tilgang og sånt. Har du mye blomsterbed eller grønnsakshage kan det være lurt å ha det separat f.eks.  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...