Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Altså.. Jeg har SÅ abstinenser og er så keen på å stille litt hund. Ingen av mine er spesielt dugandes, så jeg tenkte - kanskje jeg kunne låne hunder av andre/hjelpe andre. Det er erfaringene jeg er på jakt etter. Stilte mye før, men det er noen år siden.

Har noen ideer om hva man kan gjøre for å få mer erfaring? Hvem vil la meg stille deres hund liksom, når jeg selv ikke har stilt på så lenge?!

Planen er jo å stille egne hunder etterhvert, men med en pensjonist og en tannløs hund er ikke mine så innmari aktuelle å stille. Å trene med, ja... Joda. :P

Skrevet

Jeg er litt sånn at jeg er åpen for ulike erfaringer også nå. Så om jeg får prøvd meg litt så kanskje det? Jeg er IKKE dreven lengre, for å si det sånn. Men har flydd på utstillinger i snart ti år og skal i gang med ringsekretærutdannelsen, så kjenner liksom reglene ;)

Spesielt mot sommeren har jeg etter all sannsynlighet mye tid, og hjelper gjerne! Østlandsområdet da, sånn hovedsakelig.

Skrevet

Har en whippet jeg veldig gjerne skulle vist (oppdretter også), men har liksom skjønt at utstilling ikke er for meg, virkelig ikke. Så om det passer en gang? JA. Noen utstillinger i sikte? Send gjerne en PM..

Skrevet

Jeg tror kanskje det lureste er om jeg fikk prøve meg litt med aktuelle hunder først. Øve litt med dem. For rett i ringen med ukjent rase er jo litt heavy :P Jeg har ikke tenkt på spesifikke utstillinger eller noe sånt. Mest av alt vil jeg komme litt inn i gamet igjen. :) Men når jeg kommer litt i gang, så kanskje jeg kan hjelpe flere?! :) Det er i alle fall noe jeg elsker å holde på med. Men igjen - jeg mangler mye trening etter så mange år. Heidi: jentene dine kjenner jeg jo til dels. Hadde vært kult å prøve litt med de. Kunne truffet hverandre og prøvd litt :)

Skrevet

Jeg tror kanskje det lureste er om jeg fikk prøve meg litt med aktuelle hunder først. Øve litt med dem. For rett i ringen med ukjent rase er jo litt heavy :P Jeg har ikke tenkt på spesifikke utstillinger eller noe sånt. Mest av alt vil jeg komme litt inn i gamet igjen. :) Men når jeg kommer litt i gang, så kanskje jeg kan hjelpe flere?! :) Det er i alle fall noe jeg elsker å holde på med. Men igjen - jeg mangler mye trening etter så mange år. Heidi: jentene dine kjenner jeg jo til dels. Hadde vært kult å prøve litt med de. Kunne truffet hverandre og prøvd litt :)

Det må vi få til! :) Hadde lyst til å stille Nuka om ikke så lenge, men nå har hun begynt røytinga, så tror ikke det blir aktuelt på en stund. Kan sende deg en lyd når jeg tenker å melde på til noe :)

  • Like 1
Skrevet

Kan godt prøve mine også. Pga operasjonene I hodet sliter jeg veldig med å stille og løpe i ring med de selv. Så mine kaster jeg rundt til alle andre :-P

Skrevet

Du kan godt ta med deg Mio og stille han i Bø til lørdag :P

Jeg er ikke spesielt glad i å tråkke rundt i ringen, så du kan godt vise mine ved anledning om du vil det.

Skrevet

Så hyggelig at så mange ville latt meg prøve :D Jeg kan forsåvidt høre litt med de enkelte hva de tenker at det kan gå an å få til. :) Har som nevnt ingen konkrete planer i hodet ift utstillinger jeg skal på eller sånt. Det tar jeg i så fall litt ettersom hva som byr seg og hva som passer. Dere må gjerne sende meg PM da :) Marie: Ja, i utgangspunktet er det en lur ide, men oppdrettere av min rase er noe for seg selv, så det er ikke bare bare :P Hehe. Men skal muligens stille en hannhund for en kommende oppdretter litt frem mot sommeren pga at eier skal gå helgekurs i ag med de andre hundene. @Justisia: Hadde egentlig tenkt meg til Bø på søndag Hm.. EDIT: neida! Jeg tulla! Er lørdag jeg tenkte å kanskje dra nedover. Send meg en PM da, så kan vi snakke om det :) Det er ikke akkurat en liten svipptur bort til Bø gitt.. Hadde glemt hvor langt unna det er! :S

Skrevet

Blir ikke noe Bø-tur dessverre.. Bil på verksted og alt for mange andre gjøremål som må unna :( Kjipt, for skulle treffe oppdretter til Leja og der..!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...