Gå til innhold
Hundesonen.no

Utstilling i Italia.


Hampus
 Share

Recommended Posts

Vi snuser litt på vårtur til Italia i år også, og da med innlagt utstilling, selvfølgelig.

I fjor var vi bare turister der på tur til utstilling i Kroatia, men i år vil jeg gjerne stille hund der også.

Noen som har vært der og stilt?

Websiden til kennelklubben der yrer jo ikke av informasjon, så jeg må vel bare sende mail og forhøre meg om det man trenger.

Finner heller ikke noe om krav for championatet der.

I fjor var vi i Venezia, og bodde utenfor sentrum, bare noen få dager.

Hadde ikke hundene med inn i tykkeste sentrum da det var sykt mye folk over alt alltid der.

Så jeg fikk egentlig ikke noe inntrykk av hvordan det var å feriere med hund i Italia.

Men til min store forbauselse, så var det massevis av hunder inne i Venezia.

Noen som vet hvorvidt de er generelt hundevennlige i Italia eller om man bare blir i veien med hund der?

Tenker da på hund i bygatene, på uterestauranter, og strender.

Mye løshunder?

Dette med løse hunder synes jeg ble et problem da vi var i Spania med hundene.

Var løse hunder i hver en gård i nabolaget, så det ble et pes å gå tur...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Avhenger sikkert fra de forskjellige byene vil jeg tro. Bodde i Sacrofano rett utenfor Roma i 2010 og da var det såpass stort problem med løshunder at vi nesten ikke kunne ta hunder på tur utenfor kennelområdet (som heldigvis var ganske stort), dette pga smittefaren. Men ser nå at det har bedret seg betraktelig da kennelen jeg var på ikke er strenge på dette lengre:)

Midt i Roma sentrum var det egentlig veldig lite hunder, de fleste luftet de i parkene rundt :)

Har ikke inntrykk av at det er spesielt strengt på kafeer o.l

Nå husker jeg ikke helt championatreglene utenom at de er forholdsvis strenge, men kan godt sjekke ut for deg om du ønsker?:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for svar.

Ja vil gjerne ha hjelp til å finne ut championatreglene.

Kjekt å vite, selv om det er langt ifra avgjørende...

Min erfaring er at landene der nede ofte har minst like strenge regler som her, flere steder må man jo faktisk ha 4 cert.

Vi tenker litt på Rimini, eventuelt andre kystbyer i "nærheten" av Milano som vi tenker å fly til.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har spurt ei venninne nå, men fant informasjon som stemte flere plasser og høres også riktig ut, men korrigerer om jeg får svar fra venninnen min at det er feil:)

Dersom infoen jeg fant stemmer trenger en hund 6 cert for å få den italienske tittelen

2 fra nasjonale utstillinger

2 fra internasjonale utstillinger

2 fra rasespesialer

Og det må være under minst 5 forskjellige dommere. Så ikke veldig lett hehe

Svar fra venninne: Hi! Well it's quite hard...

In Total you need 6 CAC

2 of them have to be from specialty show (raduno)

2 from international

2 from national

it can be 2 specialty CC and 4 International CC

it can be all 6 specialty CC

well the hardest are specialtys to get!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Såpass ja.

Helt uoppnåelig med andre ord.

Finner neppe rasespesial for DSG der nede... :drool:

Men det gjør ikke noe, tur er tur og utstilling er utstilling!

Takk for hjelpa.

Syns det høres kjempegøy ut jeg! :) Kan du ikke lage en liten sonenrapport om du drar? Lurer på å ta en tur nedover neste år, og det ville vært veldig morsomt å få lest litt om erfaringer om utstilling der nede på forhånd! :D
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Såpass ja.

Helt uoppnåelig med andre ord.

Finner neppe rasespesial for DSG der nede... :drool:

Men det gjør ikke noe, tur er tur og utstilling er utstilling!

Takk for hjelpa.

Det er kanskje ikke den vanligste rasen der nede, men om du er intressert i å undersøke så kanskje ta kontakt med denne klubben? http://www.cirn.it/ de har ikke rasen oppført, men de har jo noen andre nordiske raser så kan jo hende de har noen info om DSG også? :)

Edit:

jeg spurte hun venninnen min jeg. Hun mente at dersom det ikke fantes noen raseklubb (altså ingen spesialer) så trengte du bare 4 cert. Men hun var usikker på om du da trenge 4 internasjonale eller ikke :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for link.

Skal ta en titt.

Er ikke så viktig med championater, synes det er kjempespennende å stille ut i nye land uansett.

I fjor var vi i Østerrike, Ungarn, Kroatia og Montenegro.

Utrolig morsomt.

Blir nok mer på Balkan til sommern, men nå er det vårturen som må planlegges.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

De er visst ikke så sugne på å få flere hunder til utstillingene sine der nede.

Har sendt mail til 2 av adressene i kennelklubben, og ingen gidder visst svare.

Å begynne å ringe dit er uaktuelt, da finner vi heller et annet land å reise til.

Irriterende!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Fikk til slutt en mail fra ei hyggelig dame i Italia.

Så da blir det 1 utstilling der og 2 i Slovenia på vårturen i år.

Forutsatt at det ikke går helt galt på Krim da.

Men takk for tilbudet Anilex.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nei, en slik statistikk finnes ikke. Vi kjenner til titalls antall hunder som er avlivet, noen bare for bagateller og andre uten bevis, vi vet siden vi har fulgt med i sakene hva som lå til grunn og hvordan de endte. Ifølgje Martinsen har alle som har klaga på avlivingsvedtak sidan 2014 fått avslag. Det finst ingen nasjonale tal for kor mange hundar som blir avliva kvart år. Berit visste ingenting då hunden vart avliva Quercus og Nala De siste fire årene har politiet sørget for at 77 hunder er blitt avlivet på bakgrunn av den nye hundeloven. Fra 2014 til 2018   Det har ikke blitt bedre etter den nye hundeloven kom i 2021 - 2022 for politi og rettsvesen som selv mangler kompetanse på hunder og hundeatferd bruker bare klipp og lim fra tidligere vedtak og domsavgjørelser. Dette er bare så trist både for hundene og deres eiere og jeg lurer på hvor mange saker vi ikke har hørt om enda. Noen av sakene er tilfeldig at vi fikk høre om og det var dette som var bakgrunn for å spørre her på forumet.                
    • Utallige? Hvor mange hunder har blitt avlivet i Norge etter anmeldelser de siste 10 årene? Jeg antar det finnes klar statistikk på dette?
    • "Vi" er to uavhengige personer, se brevet jeg linket til for våre fulle navn, som selv ikke har hatt noen hendelser med egne hunder eller hunder jeg har hatt for trening før omplassering. Vi har kun fulgt sakene fra sidelinjen, for min del fra rundt 2010, og har gjennomgått vedtak og dokumentasjoner vi har fått fra hundeierne. Jeg skulle virkelig ønske at det var slik som du tror, men sånn er det dessverre ikke. Det er derfor vi har valgt å engasjere oss for bak dette finner man utallige døde hunder og ruinerte hundeeiere som har mistet alt de eide hvor de prøvde å redde livet til hunden sin som betydde alt for dem, men alene har de ikke hatt en sjanse mot maktapparatet som overkjørte dem på en skremmende kynisk og ulovlig måte. Hvis du har Facebook, jeg er ikke der, så er det en gruppe Hund hjelper hund hvor flere av sakene er omtalt. En hund Tonic som var i bånd hvor en unge kom løpende og tråkket ham på poten, Tonic glefset og det ble et rift i buksa til gutten, Tonic ble avlivet. Luna sitter på kennel nå hvor eier kjemper i retten, en nabo påsto Luna lagde et lite blåmerke på ham, men det finnes ingen bevis. En annen hund, Rex i bånd som forsvarte seg selv mot en løs hund som bet den, begge hundene ble skadet, men Rex ble avlivet fordi han var størst. Huskyen Luk, også i bånd, slåss med en annen hannhund og der ble Luk avlivet fordi politiet trodde en husky er større enn en tervueren. Sistnevnte hendelse har jeg beskrevet i en kommentar under dette innlegget publisert i avisa Nordlys. Saken om Milo beskrives i selve innlegget og i brevet til justisministeren. I denne videoen er Luk, Luna og Milo.
    • Hvem er "vi" i denne saken? Det har vært flere avlivingssaker de siste årene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten å ha førstehåndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen så er det vanskelig å si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. Både på grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dårlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund før et slikt vedtak. Jeg er sikker på at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet også mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte.  Jeg har vært på forumet her en del år nå, og kan ikke huske at noen her har fått hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vært borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vært i media har selvfølgelig vært diskutert her også.
    • Jeg ønsker å høre om hundeeiere her på forumet har opplevd å få sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange år og er sjokkerte over hvor små hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blåmerke, hunden blir omtrent alltid dømt til døden selv om den har opptrådt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse på hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for å gå til slike drastiske skritt. Nå har vi sett så mye urett er blitt begått at vi har valgt å skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bånd på ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer på hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhørt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prøves først, men politiet går rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjør uansett foranledning og skadeomfang. Et fåtall, kan telles på en hånd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sånn skal det ikke være at hundens liv avgjøres av hvilket politidistrikt som får saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen følger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det på det sterkeste å underskrive brevet. Alle kan være uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjøre noe for dette er siste mulighet for å få stanset denne praksisen. Alt annet er prøvd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...