Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Meldt "mildvær" (alt under 12 minus regnes som mildvær :lol: ) her fremover, og ta tenker jeg å dra med bikkjer og baby ut litt, og siden det er begrenset med plasser jeg kommer frem med barnevogn hvor hundene kan være løse, så vil jeg gi dem litt mer å jobbe med.

Jeg har en kløvsekk som antakeligvis er for stor for hottie, det regner jeg med er heller lite optimalt å bruke. Men jeg har nomesele som passer henne bra, men kan man trekke kjetting med det?

Kasko har jeg kløv til som sitter greit, er 1 kg (dvs 0,5 på hver side) for mye å begynne med på en 12 kg basenji? Hundene er relativt utrente for øyeblikket.

Skrevet

Begge deler, greit med variasjon :) jeg trekker kjetting med mine I nomesele. passer på å ha langt tau så det gir bedre trekkpunkt ( ? ) Forøvrig bruker jeg kattesand i kløven. hvor mye tørr ikke jeg å svare på :)

Skrevet

Om kløvsekken til Hottie er for stor så ville jeg ikke lagt noe særlig vekt i den.

Som Lill sier så må du ha et tau eller lignende mellom kjettingen og selen slik at vinkelen og trekkpunktet blir rett. Hele kjettingen skal ligge nedi bakken. Tipper du må ha et tau på ca 2.2-2.5 m :)

Kasko kan nok fint begynne med 1 kg i kløven ja, mindre hunder kan som oftest bære/trekke mer ift sin egen kroppsvekt enn det større hunder kan :)

Skrevet

Kjetting i nomesele er ikke optimalt, men lett vekt og langt tau så går det fint. Høres ikke ut som det er noe der gjør "hver dag" heller så det hadde ikke bekymret meg ihvertfall. I kløv så har jeg begynt med omtrent 1/6-1/5 av kroppsvekt på hunder i ellers god form.

Skrevet

Oki, da hekter vi på langt tau og prøver med nomesela, kan hende totten DØR av noe som henger bak henne så det ikke funker uansett. :lol:

Til kasko har jeg bare trixisele og en webmaster (med kløv) så på han utgår kjettingtrekk, jeg gidder ikke kjøpe nye seler for noe vi kaaaanskje skal gjøre en gang eller to i uka når det er fint vær. :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan jo være det. Den våkner av at du er oppe og sliter med å finne roen igjen etterpå kanskje. Det er ikke uvanlig at det kommer perioder med mer stress eller usikkerhet eller hvor hunden ikke hører etter el. Så i utgangspunktet hadde det ikke bekymret meg noe særlig, men du som eier og som den som kjenner hunden godt må jo kjenne litt på om du tenker det kan være noe mer eller noe annet, for det kan jo også skje. Isåfall får man jo vurdere en tur til veterinær.  Men sannsynligvis bare en periode som går over igjen. Blir hunden veldig urolig ville jeg forsøkt å ha den inne med meg for trygghet og lukket døra for å begrense muligheten til å tasse rundt.
    • Det er gull verdt ja å finne en gruppe, side eller lignende hvor man finner folk som har bra informasjon å dele. Så kan man sparre litt med ekte folk istedet for å måtte finne ut alt på egen hånd.  Kan ingenting om fugl dessverre, annet enn at det er fine (og litt krevende) dyr på sin egen måte. Veldig spennende da 😁
    • Det kommer jo en del brukere inn her som har fått sin første hund, eller planlegger å kjøpe hund, og ikke kan noe særlig fra før. De fleste her svarer så godt vi kan, og har ganske mange års erfaring etterhvert. Og de fleste av oss er vel klar over at vi ikke startet ut som eksperter, vi heller, og har lært av våre feil opp giennom tiden. Det er mye å lære og navigere, og ikke minst å gjenkjenne god og dårlig informasjon og råd. Nå er jeg selv i den situasjonen. For de som ikke har vært lenge på forumet så er jeg altså kronisk syk med ME. Jeg har vært frisk nok til å drive aktivt med hundesport i mange år, men blitt gradvis dårligere. De siste årene med hundene var det stort sett korte turer, og nå er jeg for syk til å ha hund igjen etter at de vi hadde ble gamle. Derfor har jeg begynt å se på fugl som mulighet for litt selskap hjemme. Jeg passer en kanarifugl nå, og prøver å lære meg mest mulig om fuglehold. Og det er jamen ikke lett! Jeg hadde undulater som tenåring (litt sammenlignbart med de som vokste opp med hund som barn?), men mye både holdninger og kunnskap har jo endret seg siden den gang. Det å finne grupper å stille spørsmål i (jeg er ikke på Facebook), finne miljøer, og lære meg å se hva som er gode og dårlige kilder til kunnskap er virkelig en jobb.  Det er veldig interessant å være "på den andre siden" av det jeg vanligvis er. 
    • Hunden min på 9 måneder har plutselig begynt å bjeffe og å stresse om natta. Jeg må ofte på do om natta og etter jeg er ferdig så bjeffer hunden på alt og alle. Bjeffer for seg selv og går urolig i huset. Er dette spøkelsesalderen? Tenåringsfase?
    • Shit, 17 år, det er virkelig en brukbar alder.    Kjipt når det blir sånn. Håper det går seg litt til igjen. ❤️ 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...