Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Whippeten har sin første løpetid nå, og i går oppdaget jeg at hun har blåmerker rundt alle puppene. De er hovne, og litt rød/blåe, men ikke noe jeg hadde tenkt over hadde det ikke vært for blåmerkene.

Hun er på dag 21 i løpetiden. Syns hun har hatt løpetid lenge, og fremdeles en del blod.

Legger ved bilder av boobsene. Det syns ikke så godt på bildene som i virkeligheten. Det syns best på den nede til venstre, der ser man ringen rundt tydelig, men det er altså sånn ring på alle. I tillegg er de generelt blåere enn huden rundt.

Hun har ingen smerter, og er i god form.

Jeg har ikke vært borti lignende på andre tisper, noen som har synspunkter? :)

post-10941-0-55508500-1391018673_thumb.j

post-10941-0-47384500-1391018680_thumb.j

post-10941-0-26810200-1391018688_thumb.j

Skrevet

Anastasia har også hatt sånn en gang vet jeg, men jeg tenkte ikke no særlig over det, og det forsvant av seg sjøl. Så jeg aner ikke hva det er.. :)

  • Like 1
Skrevet

Min tispe var ferdig med sin første løpetid for ca to uker siden. En uke etter løpetiden var over så ble et par av puppene litt hovne. Jeg spurte oppdretteren hennes og hun sa at det var helt vanlig i forbindelse med og rett etter løpetid. Om blåmerkene betyr noe annet det vet jeg ikke, men her så har det nesten gått over nå.

Tror ikke man trenger å bekymre seg så lenge hunden ikke får dårlig allmenntilstand og det ikke kommer puss ut feks. Man kan jo ta en tlf til veterinær, men det gjorde ikke jeg og de to er tilbake til normalen nå, mens en annen plutselig er hoven.

  • Like 1
Skrevet

Blåmerkene har nesten forsvunnet nå, men pattene er fremdeles blålige. Jeg tror du har rett i at det er mer blodtilførsel bare :)

Litt tidlig for klargjøring av valper, iom at hun fremdeles har løpetid. Men er nok bare hormoner i forbindelse med første løpetid ja. Jeg har slått meg til ro med at det ikke er noe farlig. Hun er min første lyse hund, så jeg har sikkert bare ikke sett det før. Har jo sett hovne pupper før, bare ikke blåe.. Hehe :D

Skrevet

Leja får også "blåmerker" rundt pattene ved løpetid. Ikke merket noe spesielt ved det annet enn at jeg tror det kommer fordi hun hovner opp og blodårene utvider seg. :)

Skrevet

Men hun har ordentlige blåmerker også liksom, i tillegg til at selve området rundt pattene er opphovnet og blått.

Her er fra i dag. Litt lettere å se selve blåmerkene på dette bildet.

post-10941-0-92764500-1391629794_thumb.j

  • 3 weeks later...
Skrevet

Sånn var min tispe også på sin første løpetid. Blåmerkene oppsto rett før hun var ferdig med løpetiden, dro til veterinæren som sa at merkene rett og slett kom av at hun suttet på dem selv, for å stimulere melkeproduksjon. Hun sa det var mer vanlig at dette kom flere uker etter løpetiden, når de blir mer eller mindre innbilt drektig.

Min tispe har bare hatt disse merkene på èn løpetid senere, og da kom det tre uker etter hun var ferdig med løpetiden, og det var mye mindre.

Har du lagt merke til om hun slikker og styrer mye? Jeg fikk en body til å ha på min, slik at hun ikke kom så lett til.

Skrevet

Min slikket overhodet ikke noe som helst, så jeg tror ikke det er grunnen her. Men godt å høre at det er flere som har opplevd lignende merker :)

Hun ble bedre med en gang løpetiden var ferdig, nå er merkene nesten helt borte. Foreløpig ingen tegn til innbilt svangerskap, men for tidlig å si enda, da det er under 2 mnd siden løpetid.

Har opplevd hovne jur på tisper etter løpetid tidligere, men ikke slik som dette her; altså samtidig med løpetid + blåmerker.

Skrevet (endret)

Ene whippeten min hadde også slik. Jeg og dyrlegen fant ut at det var pga økt blodtilførsel..

Det skal sies at jeg drog ikke til dyrlegen med dette, vi var der egentlig av en helt annen grunn og en helt annen hund :lol:

Edit: Husk at whippeter har både mindre hår og skinn enn mange andre raser og derfor vil jeg tro at det er derfor det vises bedre..

Endret av Krutsi

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja, ingen av de du nevner er spesielt enkle å trene eller har lite lyd ihvertfall. Med unntak av whippet og basenji som ikke bjeffer mye, men basenji har ulingen sin. Spanieler luker nok mer hund, og de fleste hunder med underull vil lukte mer enn en puddel. Du kan jo se på de andre vannhundene? Lagotto har hatt mye dårlig gemytt, men portugisisk vannhund er en av mine favoritter som jeg så en del av da jeg drev aktivt med hundesport.
    • Jeg brukte for det meste lek som belønning med puddelen, han krevde en del aktivisering men han begynte ikke å bli destruktiv eller pipete om jeg var litt treg en dag eller to, det var greit. I tilfelle det er interessant har jeg en video av en ekstra lang treningsøkt ute en kveld da han trengte litt ekstra hjelp til å få ut energi. Slikt går helt fint, så lenge hunden ikke sier ifra ved å ødelegge ting 😅   Kan jo hende det blir puddel igjen, men kjekt med input i tilfelle det var noe jeg ikke hadde vurdert. Spaniel var ikke på radaren min, vet ikke om det inntrykket jeg har av dem er helt riktig for meg. Og en tråd jeg fant her inne snakket om at de luktet sterkt for noen, det gjør meg litt skeptisk, lukt er grunn til at jeg ikke ville hatt Golden retriever feks 🫣 Korthår collie så jeg på for en del år tilbake men falt ikke helt i smak. Vurderte også chodsky pes, basenji, lundehund, sort elghund, whippet etc, veldig forskjellige raser med forskjellige behov 😅 
    • Det kommer jo litt på ambisjonene mtp lydighet og sånt også. Hunder som er lette å trene krever ofte også mer aktivisering.  Med labrador er det på godt og vondt mye matfokus, det er et godt verktøy i treningen, men også en utfordring. På samme måte som at mange pudler er kresne og vanskeligere å belønne med mat. Spaniel er generelt også mer matglade, men kanskje ikke så ekstreme som labrador.  Gjeterhundrasene har ofte også en del stress, og gjerne lyd med det.  Korthårscollie er en av de jeg synes er litt annerledes og som er ok hunder på aktivitet, de røyter en god del, men ikke noe pelsstell utover børsting og støvsuging. Jeg er litt usikker på lydnivå der. Men kan være verdt en titt.
    • Takk for svar 😁 Har vurdert labrador ja, men litt redd for at den hadde spist alt den kom over 😂  Har absolutt vurdert puddel på nytt, men fra en annen oppdretter. Jeg gjorde mye research og kontaktet flere oppdrettere da jeg fikk min første, men det endte ikke så bra allikevel. Var også ikke klar over at de brune var kjent for å være ekstra gal. Jeg startet en puddelgruppe i området da jeg fikk ham og vi dro på jevnlige treff der, så vet jo at ikke alle er like ikke, men det var en del av guttene som var vanskelige å ha med å gjøre.. så hadde valgt tispe om det ble puddel, tenker jeg. Springer spaniel har jeg ikke sett noe på, har ikke særlig erfaring med den type hund. Pelsstell går helt greit. Alle har jo noe stell. Puddel var ganske mye innimellom, men det var jo ikke verre enn at jeg bare kunne glattbarbere ham om jeg ikke orket en periode. Har også blitt klok av skade og innsett at jeg må prioritere trening på ro ute 🫣
    • Ah perfekt! Takk skal du ha for heads up! Hadde litt guffen magefølelse. Takk for tips, sjekker ut disse nærmere  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...