Gå til innhold
Hundesonen.no

Progesteron - paringstidspunkt


Recommended Posts

Guest Belgerpia
Skrevet

Flere og flere velger å ta blodprøver av sine tisper før de blir paret, man reiser ofte langt og paring krever planlegging - men jeg ser stadig at det varierer veldig når man mener det er optimalt å pare.

Jeg hørte om progesteron testing første gang engang på nittitallet. Hos Fougner på NVH i forbindelse med ei tispe som skulle insemineres. Fersk som jeg var hadde jeg jo spørsmål og fikk fine svar. Som senere har blitt bekreftet.

Kort oppsummert er dette hva jeg har lært.

Eggløsning skjer når progesteron er på 15

Egg bruker ca. 3 dager på å modnes

Etter eggløsning stiger progesteron med ca. det dobbelte pr. døgn

Optimalt paringstidspunkt er når progesteron er mellom 20 og 40, helst nærmere 20 enn 40 da spermiene bruker tid på å komme seg opp og frem.

Spermier lever i inntil 4 dager. Jentespermier lever lengst, guttespermier er raskere men lever kortere - med det kan også sies at paring når tispen er nærmere 20 gir størst sannsynlighet for tispevalper, paring nærmere 40 gir en økt sannsynlighet for hannvalper.

20 til 40 er også optimalt i forhold til innlegging av fersk sperm

50 til 80 er tidspunkt for inseminering med frossen sperm da denne legges lengre inn og har kortere levetid enn fersk.

Paring etter at progesteron har passert 40 gir liten sjanse for valper da eggene er modne på 45-50 og sannsynligheten for at spermiene når frem til eggene er liten.

Det var de tekniske fakta som jeg faktisk også har på mail ett eller annet sted, så var det de andre faktorene som er litt mer variable nemlig at man må kjenne hunden sin og bør vite hvordan den ter seg i løpet. Er det dag en når du ser blod første gangen? Når viser tispen interesse for hannhunder? Mye blod, lite blod osv.
Ta f.eks. Hermine - hun har jo akkurat hatt valper, OG der ble det tatt progesteron prøve på dag 9.
Dag 9 i forhold til det jeg hadde observert sant, og ja - jeg følger veldig med på tispene mine når de har løpetid og jeg følger også med på hvordan de ter seg og NOTERER (da husker man bedre og slipper og tro og anta). Jeg VISSTE at Hermine var tidlig klar, dette ga jeg klar beskjed om til oppdretter - hent henne nå, hun er tidlig. De hadde ikke planlagt blodprøve før på dag 10 eller 11, men fordi jeg insisterte på at hun var tidlig så ble det tatt blodprøve på dag 9. Da ble det veldig travel, for da prøvesvarene kom klokken 13:00 så var progesteron på 38. Det er såpass høyt at selv om de fikk til det de skulle så var hverken oppdretter eller samarbeidspartner særlig optimistisk med tanke på valper fordi det antagelig var for sent.
Skjebnen ville det annerledes - noen hadde skrekkelig mange egg, og valper ble det - 4 levde opp, 7 var det totale tallet, og med referanse til det jeg skrev tidligere oppi her med jentespermier og guttespermier - så var kjønnsfordelingen på totalen 5 hanner og 2 tisper :).

Hvorfor skriver jeg dette?

Jo, fordi jeg synes folk parer hundene sine så seint, og det gjelder overalt - og jeg lurer på hvorfor infoen om progesteron og paringstidspunkt varierer så veldig?

Det logiske er jo å pare så nære eggløsningstidspunktet som mulig, ikke når eggene er modne?

Skrevet

Jeg har ikke noe mer å tilføye enn at i mitt forrige kull fikk jeg 4 hanner. Hannen ville ikke parre noe tidligere enn han gjorde, selv om frøkna tryglet og ba, klorte og smisket. :lol: De parret på dag 15 og 16, dag 17 var brått frøkna blitt prippen. :P

Skrevet
Jeg har alltid hørt omvendt i mitt mijø, at folk parrer altfor tidlig og derfor får få valper/ingen valper. Men det du skriver her er jo veldig logisk :)
Jeg har også ofte hørt dette, "folk parrer for tidlig". Jeg tar blodprøve for å være sikker, men leser tispen (og Hannhunden hjemme) ganske greit, sist jeg tok blodprøve var jeg halvveis til Hannhunden (8timer kjøring) da NVH ringte og sa jeg måtte dra å parre samme dag :P Edit: hadde jeg skulle brukt en hannhund i nærheten hadde jeg nok ikke tatt blodprøve. Sent from my iPhone using Tapatalk

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...