Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

min whippet-hannhund på 3 1/2 har nå, plutselig blitt redd for gulvet vårt. Vi har laminat, har hatt det i alle år, og han har fra han var valp gått på dette uten problem. Nå de siste månedene har det plutselig blitt et problem. Når han "glemmer" ut hva han går på trasker han fint fra teppet sitt og over gulvet, også gjerne rundt på kjøkkenet. Men hvis vi f.eks sier Legg Deg så får han panikk og spinner rundt, og prøver så godt han kan å sette klørne i gulvet.

Det er ikke alltid vi trigger hans bambi-på-isen angst. Det kommer ofte også uten at noen sier noe til ham. Her en dag skulle vi gå tur, og han sto og nølte i flere minutter før han klarte komme til oss ute på gangen (fordi han måtte gå over tregulvet)

Dette er en myk hund, så vi trenger aldri heve stemmen til ham. Han elsker kos, og ønsker å gjøre alt han kan for at vi skal bli fornøyde (når vi trener).

Det skal sies at hans flokk har i løpet av to år gjort ham til enebarn, da de to greyhoundene som var hans storesøster og storebror er borte, siste måtte vi ta for en måned siden.

Og den ene var redd glatte gulv fordi hun kom til oss som godt voksen og var visstnok fra valpestadiet av redd for glatte gulv.

Han andre gikk etter hvert trapper opp baklengs fordi han hadde en skulderskade, og dette adopterte whippeten rimelig kjapt etter at han kom til oss 8 uker gammel.

Vi har utelukket at han feiler noe, har til og med tatt røntgen selv om han ikke viser noen tegn på smerter og ute på tur er han tøyelig og bøyelig når han springer rundt.

Så da, når vi har utelukket at det ikke er en skade tenker jo jeg at det er mentalt (?) Men jeg kan jo ta feil...

Noen som har hunder som er redd for glatte gulv som har noen tips om hva vi kan gjøre?

Skrevet

Siden dette skjer unntaksvis kan det vær at hunden har fallt her en gang skikkelig når dere ikke var hjemme.

Så iblant kommer hunden på det, og blir nervøs. Derav litt urasjonell oppførsel.

Kun en mulig forklaring.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er ikke snakk om en av rasene som er overrepresentert. Det er ingen gentest eller test utenom individuel allergi testing for dette. Som sagt har ingen av besteforeldrene, søsknene og ingen av foreldrene det. Så for meg er det vanskelig å si om det er arvelig eller ikke. Derfor er det vanskelig å si at jeg burde ha vist at hunden ville utvikle denne sykdommen. Takk for tipset, jeg skal kontakte dem for råd.
    • Jeg kjenner ikke sykdommen nok til å vite, men om den er arvelig så kommer det jo an på om det er noe man burde visst om eller testet for. Jeg vil anbefale deg å kontakte NKK om dette, de har advokater med kunnskap om kjøp og salg av hund og konflikter rundt det.  Hundehelse.no sier: "Tilstanden er arvelig. Raser som er predisponert er Shar-Pei, Labrador retriver, Golden retriver, Dalmatiner, Boxer, Boston terrier, Fox terrier, Skotsk terrier, West Highland White terrier, Lhasa Apso og Shih Tzu. Tilstanden oppdages som regel når hunden er mellom 6 måneder og 3 år gammel."  
    • Hei! Jeg trenger råd angående en situasjon jeg befinner meg i nå. Jeg solgte en hund (1 år gammel) for 2,5 år siden. Hunden ble sjekket av veterinær før flytting. Jeg mottok nå en melding om at eieren har avlivet hunden på grunn av alvorlig atopisk dermatitt. De krever pengene tilbake for hunden, som ble solgt for 7000 kr. Problemet jeg har med dette er at hunden først begynte å utvikle symptomer 1,5 år etter at den forlot meg, ifølge veterinærjournalene, og verken foreldrene eller søsknene er berørt. Uten noen bevis i det hele tatt har veterinæren skrevet i alle journalene at den er "arvelig". Hva ville du gjort i denne situasjonen? Selv om jeg ikke er imot å refundere dem, synes jeg det faller inn under den generelle risikoen ved å eie et dyr. De kontaktet meg ikke på noe tidspunkt da hunden fikk symptomer for å tilby meg å kjøpe den tilbake.
    • Jeg håper jo at folk som velger å ta med hundene sine på Oslo Dog Show har trygge hunder som takler omgivelsene der. Hvis du er ute etter å vite mer om rasen så anbefaler jeg å kontakte raseklubben eller oppdrettere av rasen.
    • Chodsky Pes virka så rolige på Oslo Dog Show.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...