Gå til innhold
Hundesonen.no

Irenes hytteEFIT (jan. 14)


Recommended Posts

Skrevet

Her kommer årets første EFIT fra oss, denne gang tilbragt på hytta.

13-tiden: Det var tross alt nyttårsaften igår, så vi sover litt lenge med god samvittighet. Nora har stjålet en sokk og ligger i senga og er søt.

2014-01-01-nora.jpg

13:30 omtrent: Jeg tar oppvasken fra dagen før (eller det resterende som jeg ikke orket å ta kvelden før)

2014-01-01-efit2.jpg

14-tiden: Jeg drikker kaffe og juice, og spiser smågodt til frokost :D

2014-01-01-efit3.jpg

Hundene slapper av på sofaen imens:

2014-01-01-efit4.jpg

Omtrent ved 15-tiden: Hundene er ute og lufter seg og springer fritt, og småfuglene (som er mektig fornærmet over fôringstidspunktet) får sine solsikkefrø og ei meisebolle.

2014-01-01-efit5.jpg

16-tiden: Hundene er ferdig luftet for nå og har fått frokosten sin, men Luna har vært på jordrottejakt og trenger virkelig en dusj. Typisk nok hadde jeg allerede dusjet henne en gang denne dagen fordi hun stinket løpetid. Jaja..

2014-01-01-efit6.jpg

Rundt 17: Vi slapper av og ser på film mens Luna lengter etter å jakte på rotter.

2014-01-01-efit7.jpg

19-tiden: Jeg tenner stearinlys og samboer fyrer opp i vedovnen. Det er koselig å være på hytta :D

2014-01-01-efit8.jpg

Taxi føler for å posere foran ovnen:

2014-01-01-efit9.jpg

20-tiden: Vi spiser middag. Taco! :D

2014-01-01-efit10.jpg

21: Mere film :)

2014-01-01-efit11.jpg

22:30: Hundene spiser en litt sen middag. Tørrfôr var nok ikke veldig spennende i forhold til and som de fikk smake på tidligere idag, men det går raskt ned.

2014-01-01-efit12.jpg

Det var dagen vår! :)

  • Like 6
Skrevet

Fine hunder du har! Ser ut som et koselig hytteopphold. Så ikke så veldig hytteaktig ut der da, med oppvaskmaskin og greier ;)

Skrevet

Herlighet så søte hunder! :wub:

Takk :D

Fine hunder du har! Ser ut som et koselig hytteopphold. Så ikke så veldig hytteaktig ut der da, med oppvaskmaskin og greier ;)

Hehe nei, er mer som et lite hus langt inni skogen :D Er ikke hytta vår da sånn egentlig, er svigers sin :)

59953_10150291055255145_6307671_n.jpg

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...