Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

I morgen henter vi vår lille staffordshire bull terrier tispe på 8 uker! Jeg har skrevet en liste på ting jeg har funnet som er viktig og som bør huskes på. Noen innspill? :jump:

Hvordan skal jeg få valpen stueren?

  • Aldri bli sur hvis valpen gjør fra seg inne. Den vil ikke skjønne det.

  • Når valpen gjør fra seg ute, ros rikelig. Eventuelt gi en godbit.

  • Ta alltid med hunden ut etter den har sovet, lekt og spist.

  • Holde seg i nærheten av huset ved tisseturer.

  • Trapp ned på rosen og kosen etterhvert som valpen skjønner poenget.

    Hjemme alene

  • Begynn med svært korte tidsrom, feks. Ved at du går til et annet rom.

  • Start gradvis med å la valpen være hjemme alene. 10 min, 20 min osv.

  • Forskjellige tider på døgnet. Da blir ikke valpen redd feks. Mørket ute.

  • Gå alltid tilbake til valpen mens den er stille og rolig.

  • Ikke gi oppmerksomhet dersom valpen piper, bjeffer eller roper etter deg.

  • Gi valpen leker, da glemmer den som oftest at du går ifra den.

Viktig å huske på!

  • Sosialisering med både mennesker, ulike situasjoner og andre dyr.

  • Knurring, brøling og kanksje glefsing er hundespråk og helt normalt.

  • Venn hunden din til å bli tatt på, bli tittet i ørene, løftet på osv fra den er liten.

  • Ved hopping gis det null oppmerksomhet. Snu ryggen til og lat som ingenting.

  • Tren korte økter – tre til fem repetisjoner i hver økt er ofte nok. Flere ganger daglig.

  • Blir valpen for ivrig og høyrøstet, avbryter du straks leken og overser valpen til den har roet seg.

  • Overdreven pinnekasting, dragkamp og småslåssing kan lett medføre stress hos hunden og bør unngås.

  • Om valpen biter litt for hardt i deg, sier du høyt og tydelig “au”, trekker til deg hånden og går din vei.

  • Hvis valpen ikke er sulten, ta bort maten etter 10-15 minutter og tilby den ny mat ved neste fôring. Ikke tilby den godbiter i stedet for mat.

  • Velg et fôr som er riktig sammensatt, så trenger du ikke å tilsette fôret noe som helst. Unngå spesielt ekstra tilskudd av kalk, fosfor og A- og D-vitaminer, da dette kan skape helsemessige problemer!

  • Husk at valpen alltid skal ha fri tilgang på friskt drikkevann.

  • Hunden skal bades når den er skitten. Hyppig bading fjerner det naturlige fettlaget i hud og pels.

  • Det er viktig at klørne holdes korte, og de må derfor klippes med jevne mellomrom. Det er den tynne spissen på klørne som skal klippes bort.

  • Vaksiner: 7-9 uker, 3 mnd, 12-15 mnd, hvert tredje år.

Valpens utvikling

  • 7-8 uker

    ★ Særlig mottakelig for sosialisering til nye mennesker.

  • 9-10 uker
    ★ valpene kan bli forsiktige og ting som var interessant før kan plutselig bli

    «skumle». Dette går fort over!
    ★ Ikke press valpen. Da blir valpen bare redd for hele hendelsen og det kan kkvære vanskelig å lære at disse tingene ikke er «farlig».
    ★ Unngå at den utsettes for opplevelser som kan være skremmende de dagene ss det står på.

  • Fra valp til unghund
    ★ Stadiet mellom valp og voksen.

    ★ Overgangen fra unghund til voksen skjer ved kjønnsmodning.

    ★ Selv om sosialiseringsperioden er over, fortsetter sosialiseringen av hunden.

    ★ Ta den fortsatt med i forskjellige miljøer, la den treffe ulike hunder og folk og oppleve nye situasjoner.

  • Like 1
Skrevet

Gratulerer med en liten Staffejævel :wub: Husk at når det står på som værst og du tror du har fått en Gremlings og ikke valp så går det over etterhvert, sånn ved 3 års alderen :lol:

Hvor kommer den lille jenta fra? :)

  • Like 1
Skrevet

Gratulerer med en liten Staffejævel :wub: Husk at når det står på som værst og du tror du har fått en Gremlings og ikke valp så går det over etterhvert, sånn ved 3 års alderen :lol:

Hvor kommer den lille jenta fra? :)

Hun kommer fra fredrikstad. Ingen kennel. Mor: Saintbull's Aggie Baggy Timbalo Yo

Far: Lovestaff Affordable Luxery. Faren er fra lovestaff.no :)

Skrevet (endret)

Hun kommer fra fredrikstad. Ingen kennel. Mor: Saintbull's Aggie Baggy Timbalo Yo

Far: Lovestaff Affordable Luxery. Faren er fra lovestaff.no :)

Har møtt faren et par ganger, sjarmerende fyr :) Lykke til :wub:

Viktig å trene ro, ro og ro. Da bestefar og far er en smule energiske :)

Red: Det er viktig å trene ro med de fleste Staffevalper, da det fort koker over i hodene på dem :)

Endret av Stineogstaffene
Skrevet

Synes det ser ut som du har tenkt gjennom veldig mye. Husk å kose dere og ha det gøy sammen :) Som lucy sier, de vokser så fort opp, og plutselig savner du valpetiden. Slapp av, og NYT valpen din :ahappy: og ta MASSE bilder og film!

  • Like 1
Skrevet

Gratulerer så mye med valp! Du har mange frustrasjonsøyeblikk og enda flere gleder å se frem til :D

Og jeg digger at du har skrevet liste! Jeg var omtrent helt lik da jeg fikk min første valp (altså den jeg har nå) i hus :lol:

Om jeg kan ta meg den frihet å kommentere på punktene dine:

"Blir valpen for ivrig og høyrøstet, avbryter du straks leken og overser valpen til den har roet seg." Jeg sier ikke at dette er feil, men noen ganger klarer ikke valpen å roe seg ned selv. Da kan du f.eks. holde den fast på fanget til den er rolig, evt. sitte på gulvet med den mellom beina dine og stryke den med lange, jevne tak over ryggen, klø den i nakken eller på brystkassen etc.

"Venn hunden din til å bli tatt på, bli tittet i ørene, løftet på osv fra den er liten." Og i munnen, for å sjekke tennene.

Når det gjelder sosialisering er det også viktig, i tillegg til å la valpen være løs med andre snille hunder med godt språk, å lære den at man ikke skal bli venner med alle andre mennesker og hunder. Det kan derfor være greit å begrense hilsing på andre hunder i bånd.

Og kos deg MASSE! Jeg minnes at jeg holdt på å bli gal da min var liten, men akk, så søt han var – og det begynner jaggu å bli hund av han :)

Skrevet

Jeg vil også gjerne tilføye noe til fra min erfaring:

- ta hunden med på bilturer så ofte som mulig slik at hun kan bli vant til det og ikke er redd (veldig viktig når du må til dyrelege e.l.)

- det er kjempefin å gå på hundeskole - I hjemmelandet mitt har vi noe som kalles Hundebarnehage. Det er training for valper og naturligvis eierene deres. Da lærer du hvordan du kan traine med hunden din og lære hun grunnleggende kommando (ikke sikert om det heter så på norsk), f. eks. når hun skal sette seg, legge seg, gå til egen sengs og - veldig viktig - så kalt name game. Kall hunden din alltid med det samme navnet og belønne henne når hun kommer snart. Prøv først hjemme og når det går bra kan du prøve ute i hagen.

Lykke til!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Når dere er med andre valper, har dere gått litt tur sammen først uten å hilse, eller bare sluppet de sammen for lek? Det er ofte litt voldsomt for dem, og bedre om de får bli vant til hverandre på trygg avstand og tid til å lese hverandre først, før de leker.  Ellers er det nok bare å være konsekvent og holde ut, siden tannfellingen knapt har startet.
    • Takk for svar. han har to trygge eldre hunder som han har lekt med noen ganger. vi har prøvd oss med andre valper, men han er ikke intendert i å leke med de, legger seg kun ned og ruller seg sammen som en ball. Virker utrygg, redd, så det har vi sluttet med.han er at typen som blir mer giret av å hyle, så det fungerer ikke.  han har ikke begynt å miste tenner enda, men har begynt å få noen. Får både tyggebein, fryser klut fra fryseren og fryste gullerøtter/ men når de intense periodene kommer så fungerer ingen ting. Time out er det eneste som fungerer, men det er jo et mareritt å få han i valpebingen fordi han bokstaveligtalt  sitter fast i deg.    vi krysser jo fingrene for at dette er en fase, for ellers er han lydig. Kan både sitt, ligg og bli. Men ikke når dette kikker inn
    • Sosialiserer dere noe med andre hunder? Bitehemming er noe de lærer veldig mye bedre i lek med andre hunder enn fra mennesker. Prøv å finne noen trygge hunder i nærområder eller bland kjente og gå en kort tur i bånd uten hilsing, før de får leke litt. Prøv å klynke til når han biter, og snu dere bort. For noen funker det, andre blir med gira av det. Vri opp filler og tauknuter i vann og frys dem. Isen demper smerte og klør i tennene. Nå er det vel litt tidligste laget med tannfelling, men kan være starten på en periode med MYE biting. 
    • Du kan anmelde eier/fører med beskrivelse og tidspunkt/sted til politiet, men det er lite sannsynlig at de vil ha kapasitet til å gjøre noe med det. Hvis du har mulighet til å finne ut hvem det er kan du sende en bekymringsmelding til Mattilsynet, men så lenge hunden får mat, vann og tak over hodet er det lite de kan gjøre også, så lenge de ikke ser faktisk alvorlig mishandling. Det er lovpålagt å ha kontroll på hunden enten den er i bånd eller ikke, men i realiteten veldig vanskelig å håndheve.
    • Hei! valpen vår på 14 uker har egentlig vært eksemplarisk, bortsett fra litt utfordringer på natt og med bur. Men nå har det virkelig blitt ekstremt mye biting. Vi fører dagbok og ser at det sammenheng mellom overstimulering og lite søvn som gjør at han får disse bite periodene. Det går ikke an å avlede han med gobiter, bein eller ignorering og vi må sette han i timeout for å roe han.    noen som har noen tips til å håndtere dette? Han biter oss til blods og sikter fast når han skal følges i timeout eller ut for å gå på do. Vi vet vi skal prøve å unngå overstimulering og at han må få mer søvn. Men enn så lenge har vi slitt litt med å få han til å roe seg alene på dag og kveldstid 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...