Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva bør jeg huske på?


faalander
 Share

Recommended Posts

I morgen henter vi vår lille staffordshire bull terrier tispe på 8 uker! Jeg har skrevet en liste på ting jeg har funnet som er viktig og som bør huskes på. Noen innspill? :jump:

Hvordan skal jeg få valpen stueren?

  • Aldri bli sur hvis valpen gjør fra seg inne. Den vil ikke skjønne det.

  • Når valpen gjør fra seg ute, ros rikelig. Eventuelt gi en godbit.

  • Ta alltid med hunden ut etter den har sovet, lekt og spist.

  • Holde seg i nærheten av huset ved tisseturer.

  • Trapp ned på rosen og kosen etterhvert som valpen skjønner poenget.

    Hjemme alene

  • Begynn med svært korte tidsrom, feks. Ved at du går til et annet rom.

  • Start gradvis med å la valpen være hjemme alene. 10 min, 20 min osv.

  • Forskjellige tider på døgnet. Da blir ikke valpen redd feks. Mørket ute.

  • Gå alltid tilbake til valpen mens den er stille og rolig.

  • Ikke gi oppmerksomhet dersom valpen piper, bjeffer eller roper etter deg.

  • Gi valpen leker, da glemmer den som oftest at du går ifra den.

Viktig å huske på!

  • Sosialisering med både mennesker, ulike situasjoner og andre dyr.

  • Knurring, brøling og kanksje glefsing er hundespråk og helt normalt.

  • Venn hunden din til å bli tatt på, bli tittet i ørene, løftet på osv fra den er liten.

  • Ved hopping gis det null oppmerksomhet. Snu ryggen til og lat som ingenting.

  • Tren korte økter – tre til fem repetisjoner i hver økt er ofte nok. Flere ganger daglig.

  • Blir valpen for ivrig og høyrøstet, avbryter du straks leken og overser valpen til den har roet seg.

  • Overdreven pinnekasting, dragkamp og småslåssing kan lett medføre stress hos hunden og bør unngås.

  • Om valpen biter litt for hardt i deg, sier du høyt og tydelig “au”, trekker til deg hånden og går din vei.

  • Hvis valpen ikke er sulten, ta bort maten etter 10-15 minutter og tilby den ny mat ved neste fôring. Ikke tilby den godbiter i stedet for mat.

  • Velg et fôr som er riktig sammensatt, så trenger du ikke å tilsette fôret noe som helst. Unngå spesielt ekstra tilskudd av kalk, fosfor og A- og D-vitaminer, da dette kan skape helsemessige problemer!

  • Husk at valpen alltid skal ha fri tilgang på friskt drikkevann.

  • Hunden skal bades når den er skitten. Hyppig bading fjerner det naturlige fettlaget i hud og pels.

  • Det er viktig at klørne holdes korte, og de må derfor klippes med jevne mellomrom. Det er den tynne spissen på klørne som skal klippes bort.

  • Vaksiner: 7-9 uker, 3 mnd, 12-15 mnd, hvert tredje år.

Valpens utvikling

  • 7-8 uker

    ★ Særlig mottakelig for sosialisering til nye mennesker.

  • 9-10 uker
    ★ valpene kan bli forsiktige og ting som var interessant før kan plutselig bli

    «skumle». Dette går fort over!
    ★ Ikke press valpen. Da blir valpen bare redd for hele hendelsen og det kan kkvære vanskelig å lære at disse tingene ikke er «farlig».
    ★ Unngå at den utsettes for opplevelser som kan være skremmende de dagene ss det står på.

  • Fra valp til unghund
    ★ Stadiet mellom valp og voksen.

    ★ Overgangen fra unghund til voksen skjer ved kjønnsmodning.

    ★ Selv om sosialiseringsperioden er over, fortsetter sosialiseringen av hunden.

    ★ Ta den fortsatt med i forskjellige miljøer, la den treffe ulike hunder og folk og oppleve nye situasjoner.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gratulerer med en liten Staffejævel :wub: Husk at når det står på som værst og du tror du har fått en Gremlings og ikke valp så går det over etterhvert, sånn ved 3 års alderen :lol:

Hvor kommer den lille jenta fra? :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gratulerer med en liten Staffejævel :wub: Husk at når det står på som værst og du tror du har fått en Gremlings og ikke valp så går det over etterhvert, sånn ved 3 års alderen :lol:

Hvor kommer den lille jenta fra? :)

Hun kommer fra fredrikstad. Ingen kennel. Mor: Saintbull's Aggie Baggy Timbalo Yo

Far: Lovestaff Affordable Luxery. Faren er fra lovestaff.no :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hun kommer fra fredrikstad. Ingen kennel. Mor: Saintbull's Aggie Baggy Timbalo Yo

Far: Lovestaff Affordable Luxery. Faren er fra lovestaff.no :)

Har møtt faren et par ganger, sjarmerende fyr :) Lykke til :wub:

Viktig å trene ro, ro og ro. Da bestefar og far er en smule energiske :)

Red: Det er viktig å trene ro med de fleste Staffevalper, da det fort koker over i hodene på dem :)

Endret av Stineogstaffene
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Synes det ser ut som du har tenkt gjennom veldig mye. Husk å kose dere og ha det gøy sammen :) Som lucy sier, de vokser så fort opp, og plutselig savner du valpetiden. Slapp av, og NYT valpen din :ahappy: og ta MASSE bilder og film!

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gratulerer så mye med valp! Du har mange frustrasjonsøyeblikk og enda flere gleder å se frem til :D

Og jeg digger at du har skrevet liste! Jeg var omtrent helt lik da jeg fikk min første valp (altså den jeg har nå) i hus :lol:

Om jeg kan ta meg den frihet å kommentere på punktene dine:

"Blir valpen for ivrig og høyrøstet, avbryter du straks leken og overser valpen til den har roet seg." Jeg sier ikke at dette er feil, men noen ganger klarer ikke valpen å roe seg ned selv. Da kan du f.eks. holde den fast på fanget til den er rolig, evt. sitte på gulvet med den mellom beina dine og stryke den med lange, jevne tak over ryggen, klø den i nakken eller på brystkassen etc.

"Venn hunden din til å bli tatt på, bli tittet i ørene, løftet på osv fra den er liten." Og i munnen, for å sjekke tennene.

Når det gjelder sosialisering er det også viktig, i tillegg til å la valpen være løs med andre snille hunder med godt språk, å lære den at man ikke skal bli venner med alle andre mennesker og hunder. Det kan derfor være greit å begrense hilsing på andre hunder i bånd.

Og kos deg MASSE! Jeg minnes at jeg holdt på å bli gal da min var liten, men akk, så søt han var – og det begynner jaggu å bli hund av han :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg vil også gjerne tilføye noe til fra min erfaring:

- ta hunden med på bilturer så ofte som mulig slik at hun kan bli vant til det og ikke er redd (veldig viktig når du må til dyrelege e.l.)

- det er kjempefin å gå på hundeskole - I hjemmelandet mitt har vi noe som kalles Hundebarnehage. Det er training for valper og naturligvis eierene deres. Da lærer du hvordan du kan traine med hunden din og lære hun grunnleggende kommando (ikke sikert om det heter så på norsk), f. eks. når hun skal sette seg, legge seg, gå til egen sengs og - veldig viktig - så kalt name game. Kall hunden din alltid med det samme navnet og belønne henne når hun kommer snart. Prøv først hjemme og når det går bra kan du prøve ute i hagen.

Lykke til!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Mine videofeeds er fulle av prong collars, e-collars, absurde mengder røffe corrections for ingenting og trenere som advocater for det. Det røskes og rykkes hardt i vonde halsbånd og det strømmes. Hundene gjør nøyaktig som de blir bedt om og trenerne strutter av selvtillit, gir inntrykk av kompetanse. Guruvibber som tiltrekker følgeskarer.  Metoden deres fungerer jo. De gjør det godt i sport fordi hundene aldri vegrer å adlyde på flekken og aldri vender oppmerksomheten mot noe annet - de vet hva som skjer da - og folk lar seg forføre av at hundene opptrer som maskiner, derav populariteten.  Noe av det mest kvalmende var en video som representerte positiv forsterkning med en bøs kar utkledd som "Karen" med blågrønn parykk, med tynn pipestemme, unnskyldende kroppspråk, som klikket manisk, klikk, klikk, klikk, klikk, og ... Jeg finner den ikke igjen ved søk nå, men det var en utrolig teit og barnslig misrepresentation av klikkertrening for å latterliggjøre konseptet for menigheten, og menigheten synes det var morsomt. Flere titusen likes og mange hundre kommentarer, i hovedsak oppmuntrende til firmaet og trenerne. En må se den. Mye verre enn beskrivelsen. Det verste var at folk synes den var morsom og beskrivende og de hånlo i broderlig fellesskap av de dumme klikkertrenerne som ikke forstår at bikkja må røskes lydig. Ikke sett noe liknende fra skandinaviske content creators, her hjemme ser det greit ut på internettet, men innholdet fra over dammen vil antakelig smitte på den yngre garde. Ble vitne til det her om dagen da en dame med vesttysk frosk skulle entre en kurstime, og hunden ikke umiddelbart satte seg ved døren. Den fikk kjapt et hardt røsk i tynn kjetting helstrup som skar i ørene på 5 meters avstand. Usikker på om fører lærte det der på kurs eller fra internettet. Ikke pent ihvertfall. SÅ viktig er det ikke at hunden setter seg så intenst umiddelbart foran en dør på vei inn til trening.  Om en vil ha en titt down the rabbit hole, søk på øvelser fra ringsport og raser som rottweiler, doberman, malinois, dutch og german shepherd, så er feeden befengt med de der trenerne der på no time. 
    • Det var trist å høre, han var ung? (Heh, sjekket bloggen din, det er visst jeg som er gammel. Men trist likevel.) Ifølge Akkurat nå er det noen "motreaksjoner" mot den positive trenden:  Nå er det noen år siden jeg var aktivt inne i noe treningsmiljø selv, men jeg tenker jo at Canis og klikkertrening/positiv forsterkning fortsatt er greia, og jeg ville nå gått til de samme bøkene som for ti år siden. Men klart, noen endringer er det nok og sikkert noen nye flinke guruer kommet til, så håper noen kan bidra der!
    • Det er nå to år siden Pax vandret videre, og vi (jeg) har begynt å planlegge ny valp.  De siste årene har gått mye til småbarn, jobb og hus, så jeg har ikke fulgt noe særlig med på hva som går for seg i hundemiljøet. Det må jeg gjøre noe med, og derfor spør jeg dere på Sonen om hjelp til oppdatering. Hvis du skulle anbefalt meg, en kommende valpespekulant, noen ressurser, creators på sosiale medier jeg kan følge, bøker å lese, treningsmetoder, trender/diskusjoner som er sentrale, hva som helst egentlig, hva skulle det vært? Er det noen tema som er kontroversielle eller er alt bare fryd og gammen? Har Cæsar Millan kommet tilbake eller har verden gått videre? Hva bør jeg sjekke ut? Hva bør jeg holde meg langt unna?   
    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
    • Flexiline er generelt en dårlig idé, og særlig for en stor og sterk hund. Hvis noen slipper sin hund bort til dere i bånd, kan det fort bli floke og konflikter. Du kan heller ikke slippe båndet hvis noe skjer (hunden setter seg fast, sykkel kommer på tvers mellom dere etc.). Og det er vanskelig å ta hunden inn hvis den er ytterst i båndet, med mindre du har en supersolid innkalling. Kjøp heller en halvlang-line på 5 meter som du kan slippe ut og hanke inn etter behov. Du blir fort vant til å håndtere en kort langline, og mye bedre kontroll på hunden. Du kan slippe den både for å la hunden løpe litt, eller gi den friere bevegelsesrom i møtesituasjoner som ikke kan unngås (både med folk, hunder, sykler...). Du kan også ta et grep midt på båndet uten å svi av deg håndflaten hvis hunden trekker eller bykser avgårde. Vi har hatt disse, og er noe av det vi har tatt vare på etter å mistet hundene, de er supergode: https://dyresjappa.no/Produkt/1/294247/Supergrip-Sporline-5m
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...