Gå til innhold
Hundesonen.no

Passer selen? (bilder)


Gjest
 Share

Recommended Posts

Jeg er på evig jakt etter en trekksele til staffen min og har landet på at vi må ha spesialsydd. MEN, hun som syr har tatt seg ferie for en stund siden og begynner ikke å sy før 2.januar igjen. Vi reiser på fjellet på nyttåraften hvor det blir mye skigåing, så vi trenger en midlertidig sele.

Har fått med meg at vi burde ha halvnome pga trekkpunktet, men finner ingen som passer. Vårt eneste alternativ blir da en nomesele og heller ei ekstra lang line slik at vinkelen ikke blir så bratt.

Har prøvd på en Non-stop free motion i str 5 i dag, og jeg synes den ser ok ut? Eller..?

20131227_214027_zps55e91122.jpg

20131227_214037_zps1d3018b1.jpg

20131227_214120_zps34f50d6f.jpg

20131227_214131_zps740ae883.jpg

Ser det kan være litt vanskelig pga gjenskinnet i refleksen, kan prøve å få tatt noen bedre i morgen om de ble helt håpløse :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Svart sele på svart hund tror jeg nesten man må ha dagslys for å gjøre synlig. Synes ikke noe bedre på badet i godt lys dessverre. Stolpene (er det det de heter de på sidene?) går akkurat over ribbeina når han drar rett frem. Så den kan være på nippet til å være for lang der, men det er mulig å stramme enda litt til, kan prøve det i morgen.

I halsen får jeg et par fingre i mellom, men jeg må dra "løshuden" hans frem foran halsåpningen for at den skal sitte bra :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Syns den ser for lang ut, og den bakerste reimen ser ut til å være veldig i veien for bakbeina? Kan hende jeg ser feil, altså. :|

Men hva med rukka - selen, f.eks, som en midlertidig løsning? Simba har en, og den sitter kjempebra på han i trekk, nesten bedre enn hva halvnomen fra norskhundeutstyr gjør.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tenker dere den som henger og slenger på siden av låret hans?

Tja, kan jo prøve en Rukka, prøvde de når de var helt nye og mener jeg ikke var helt overbegeistret. Synes nylonbåndene får så skarpe kanter når de ikke er polstret, har du lagt noe merke til det?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Den ser alt for stor ut på siden. Og nei, jeg tenker ikke på de som henger ved lårene hans, jeg skimter selve sidestykkene på selen og de ser ut til og gå alt for langt bak. Og noe annet ville vært rart, for den sela der passer til varga på 25 kg. med alle innstillinger på det innerste.

Edit: Greit nok at staffen er kraftigere og bredde tar litt ekstra lengde, men varga er 62/3 cm i ryggen, med mindre din er voldsomt stor for rasen så er den ikke i nerheten av og passe en gang. Du kunne kanskje hatt et håp i den gule str, men antagelig vil halsen bli for liten der og antagelig så er den fortsatt litt lang.

Kan du ikke bare kjøpe en trixie halvnome eller noe enkelt for helgen og bruke selv om det ikke sitter perfekt?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sidestykkene går alt for langt bak, de burde vell ligge over ribbeina uten å trykke bak. Dette ser ut til å bli veldig ubehaglig i trekk mtp at reimene går i buk/mageområde. Den er vel også litt vell lang? Jeg har strl 5 til border collien som er over 55cm(?) lang, da går den veldig bra over ribbeina på det innerste :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Okei, da leverer jeg den tilbake i dag.

@Malamuten : Trixie halvnome, tenker du da på y-selen? Isåfall har han jo en Hurtta y-sele som vi bruker til vanlig. Eller har de en egen halvnome?

Tenker sikkert på y selen, men den jeg tenker på er mye bredere og bedre polstret enn hurtta sin, og nok litt bedre for trekk, selv om ingen av dem er laget for det. Billig og grei nok for et par dager. http://www.netzoo.no/products/trixie-hundesele-foret-20371---sort-s-35-50cm2

Lenke til kommentar
Del på andre sider

ser vi er "enige" om at non stop ble for stor så skal ikke gjennta den:P

non stop har også en halvnome, eller hva med seleverkstedet eller tilsvarende som lager seler på mål? da vil du få en sele som er bred nok og kort nok til hunden =)

Nonstop og "standard" nomeseler er vell tilpasset mer husky/vosthe/type hundekropp.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk

Å trekke en helg i en dårlig sele bryr vel ikke så mye så lenge han ikke får fysisk vondt av det der og da? Det blir ikke belastningsskader å snakke om av en helg. Så om du får en god spesialtilpassa sele snart, så ville jeg bare brukt en du har denne helga.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

@SuperMarvin : jeg har allerede bestilt en spesialsydd, men den kommer ikke før over nyttår, så det hjelper nok lite å bestille fra noen andre. Har prøvd Nonstop sin halvnome også, den blir helt feil. Det ser til og med jeg, hehe ;)

Kanskje vi bare får bruke den vi har fra Hurtta denne uka da, så får jeg heller begrense litt hvor mye han får lov å trekke.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tok bilder i dag, med tanke på dagboken, og innså at det ikke er noe nytt å melde, utover ny frisyre. Spanielørene måtte vike i varmen. Nyfrisert Edeward i solnedgang   
    • Når du ber om en øvelse eller tar en strafferunde så belønner du bjeffingen med at det skjer noe. Så det beste er at det ikke skjer noe. Hva med å prøve konsekvent time-out i bilen? Eller lær å bjeffe på kommando og stoppe å bjeffe på kommando. Om du ber han om å slutte å bjeffe så husk å tell til tre før du belønner, ellers belønner du for tidlig at han er stille og han kan ta det som belønning for bjeff. 
    • Dytter denne opp. Her har jeg kontret forventingsbjeff med: "Legge i bakken" (forsiktig press i halsbåndet) og tatt en på stedet hvil. Ingen effekt utover tiden vi står i hvil, hvor han skuespiller avslappet for å komme videre, og begynner bjeffe igjen med en gang. Ignorert og ventet ham ut. Øker bare i stress. Bedt om øvelse (sitt/dekk/spinn/fot../) og så belønnet det med en leke for å gi ham litt godfølelse. Resultatet? Han ser bjeffing som et cue for å få meg til å utføre den adferden. Avledet med å ta en "strafferunde" rundt oss selv. Heller ikke effektivt utover i øyeblikket vi gjør det.  Gitt ham en kald skulder. Vist at jeg er skuffet og synes han er teit og snudd meg bort med et litt foraktelig fnys. Går opp i stress fordi han blir såret og synes jeg er urettferdig.  Jeg er clueless. Antakelig skulle en av disse metodene appliseres konsekvent, right? Det er antakelig veldig forvirrende med det random utvalget av ulike adferder fra meg - men hvilken er riktig å velge som en konsekvent reaksjon? Da hestene her ga ham sosial avvisning med foraktelige fnys og snudde ryggen til ham forstod han umiddelbart greia og responderte med å slutte bjeffe. Hvorfor har ikke det der samme effekten fra meg? Er det fordi jeg gir ham oppmerksomhet når jeg forstår/synes at han bjeffer av såkalte legitime årsaker? Jeg kan jo ikke slutte med det.   
    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...