Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Har en mix av jack russell, puddel og bichon som får lett floker i pelsen. Vi børster og napper jevnlig, og han er flokefri og fin - med unntak av i barten!

Han har noen små floker på begge sider av munnen, men jeg får ikke løst de opp når han bades, og - dum som jeg er - har jeg ikke børstet like nøye i ansiktet da han misliker det (har liten myk børste for ansiktet). Har nappet litt i barten, men føler meg litt uerfaren og vet ikke helt hvordan jeg skal gjøre det best, og flokene er altså der.

What to do?

- La de være, de plager ikke hunden ser det ut til, men jeg vil gjerne ha en velstelt hund i pelsen, og bruker mye tid på pelsstell og på å lære mer.

- Vaske de med såpe, har mild valpesjampoo og - balsam som han vaskes med en gang i blant.

- Klippe de av, Flokene er små, men jeg er for det første livredd for værhårene hans, og for det andre redd det ikke vokser ut igjen!

Noen andre med bartehunder (dog bare kort bart) som kan gi meg noen tips til flokefri bart?

Skrevet

jeg kan ikke hjelpe så veldig men da j hadde bartehund så gredde jeg snute med kamm og hunden måtte sitte til jeg var feridg. værhårene vokste ut og jeg nappa aldri min baretehund i sjegget. det var ikke det morsomste dem vist men bedre enn å ha tugger der

Skrevet

Er vel ikkje så veldig smart å bade før alle flokar er ute? Og det er heller ikkje smart og vente med å fjerne dei, då blir dei større og etterkvart vonde. Så ville klipt dei vekk, eller skaffa ein liten kam og fjerna dei. Sjølv har eg ein liten slik eg brukar på flokar, lugg, bein og bart til bomullsdotten. Funkar nok på barten til din også :)

Skrevet

Prøv å klipp litt inn i floken, så den løsner seg lettere opp ved børsing. Går ikke det, bare klipp av, hunden skal ikke lide for å få ut floker på grunn av at eier ikke har vært flink nok med pelsstellet er det jeg mener. :)

Prøv å unngå værhårene, men må du klippe en eller to, så vokser det jo ut igjen, så får du heller være flinkere til å gre kjapt gjennom barten i etterkant, en gang hver dag helst, så du slipper å ta børstingen i store tak.

Vanlig hundeshampoo og balsam skal ikke brukes i ansiktet på hunden btw., pass iallefall på at ingenting kommer i øynene.

Skrevet

Ja, jeg mistenkte at man ikke skal ha noen form for såpe i trynet på hunden, og jeg er veldig dum som har lukket øynene for ansiktet, for han hater å bli børstet der, resten av kroppen er helt alright. Tenkte å ta han med til en hundefrisør og få de til å vise meg hvordan man best kan ta barten, men kan prøve selv også, takk for tips :)

Skrevet

Ja, jeg mistenkte at man ikke skal ha noen form for såpe i trynet på hunden, og jeg er veldig dum som har lukket øynene for ansiktet, for han hater å bli børstet der, resten av kroppen er helt alright. Tenkte å ta han med til en hundefrisør og få de til å vise meg hvordan man best kan ta barten, men kan prøve selv også, takk for tips :)

Jeg har en som generelt ikke er så glad i pelsstell selv, dvs. han blir fort ukonsentrert så jeg burde bare ta litt og litt. Og selvsagt børste uten floker som ikke veldig enkelt går opp, for ellers gjør det vondt. :) Så om det skulle komme andre floker, blir de klippet vekk hos meg.

Jeg har en liten/medium naturbust-børste, kjøpt på Vita. Den har jeg blitt veldig glad i, fordi den har myke tagger og lugger minimalt og fungerer bra på det daglige pelsstellet, også på barten. Så den bruker jeg også der i motsetning til kam som jeg har erfaring med at kan lugge lett (kanskje dyre kammer lugger mindre, ikke vet jeg).

Skrevet

Værhårene vokser ut ;-) De faller av og blir skifta ut av seg selv også. Jeg hadde klippa av flokene, og sørget for å holde det flokefritt fremover.

  • Like 2
Skrevet

Klipp floker og børst kjapt gjennom med kam etter måltider. Det var løsningen på schnauzeren vi hadde. Hun floket veldig i skjegget. Riesentispa derimot floket ikke i skjegget som voksen.

Skrevet

Da er barten flokefri, etter en omgang med saks. Jeg klipte et lite "snitt" i flokene, og deretter avr de enkle å børste ut. Mye hyl fra divaen, men han tok neppe skade av det. Masse ros og godbiter, så mot slutten brydde han seg ikke. Nå må mor bli flinkere til å vedlikeholde nå da…

  • Like 2
Skrevet

OT, men hva er egentlig problemet med å klippe værhårene? På puddel og portis feks blir jo disse barbert vekk?

De har værhår av en grunn og de har en funksjon, og synes ikke noe om å klippe de vekk dersom man ikke må.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har du hunder som krever pelsstell på utstilling er stroller med stellebord gull verdt. Angrer nesten hver gang jeg er på utstilling at jeg ikke har det, men stiller ikke så mye at jeg synes jeg kan bruke mange tusen på det. Det krever jo at hundene kan være i strolleren uten å ødlegge den da. Metallbur er tungt å bære med seg sammen med alt annet, men er jo sikrere enn stoffbur/stroller. Selv bruker jeg stoffbur, mest på agility men også utstilling, dog er jeg avhengig av lås til glidelåsen når jeg har med eldste da han kan åpne glidelås. (Har Maelson slev)
    • Den trenger ikke å bli det, og det avhenger av mange faktorer. Dessverre er jo eurasier også en rase som er litt utsatt for nervøsitet og usikkerhet, så da blir det ekstra nøye med disse tingene. Oppdretter og linjer. Sunne linjer både fysisk og mentalt, og foreldre som er trygge og har tidligere kull der valpene jevnt over er stødige hunder.  God sosialisering og miljøtrening - alene, uten den andre hunden. Vi hadde en fryktaggressiv hund da vi fikk valp, vi gikk ikke tur med dem sammen det første halvåret for at valpen ikke skulle lære av den voksne. Valpen må lære å gjøre alt på egenhånd, og vennes til ulike miljøer og situasjoner. Er du alene, eller har du familie som kan hjelpe til? Hvis ikke kan det bli krevende å lufte, trene og sosialisere både en valp og en voksen hund hver for seg. En annen ting er to hunder av motsatt kjønn. Det er jo en ganske stor risikofaktor med stress under løpetid, og dette kan forverre situasjonen både for tispa og hannhunden. Jeg ville vurdert å få en tispe til, rett og slett for å gjøre hundeholdet veldig mye enklere. Det kan være krevende nok med to ellers stabile hunder under løpetid. 
    • Vurdere å skaffe meg en hund nummer 2. Har en voksen labrador tispe fra før av, hun er en nervøs type, litt skvetten og var på lyder og skygger. Ønsker meg en Eurasier, hannhund, men lurer på om denne rasen er av typen som vil adoptere hennes oppførsel og nervøsitet? Eller vil eurasier valpen, siden det er en ganske egen og sta rase, være nærmest uaffektert av det? Jeg ønsker jo ikke å skaffe en hund til dersom den også blir en nervøs hund..
    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...