Gå til innhold
Hundesonen.no

Hundeavl - all makt i dine hender


Nirm
 Share

Recommended Posts

  • Svar 54
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Hvis jeg hadde vært "King for a day" i hundeverden hadde det blitt ganske kjipt for de fleste, tror jeg... Jeg hadde krevd ID-merking på ALLE hunder og at dette skal benyttes ved registrering hos vet

Jeg synes det er interessant at min raseklubb allerede har strengere krav på noen punkter enn det noen av dere skisserer når dere kan få skissere hva dere vil for å få forbedret rasen. Jeg tenker

Jeg ville ha bedt oppdretterne støvsugd alle verdens avkroker inkludert Storbritannia og USA for å samle sammen lite brukt genmateriale før det er for sent, både ved å tappe sæd og lagre og ved å impo

Jeg ville ha mentaltestet alle hundene og kun godtatt de som hadde bestått disse.

Jeg hadde ønsket ultralyd og holtertest at hjerte på alle avlshunder.

Alle hunder testes med DNA test for Neuropathy. slik at man får et register over alle.

Hatt en maxgrense på antall avkom på hanner (mange hanner som brukes veldig mye syns jeg)

Showlinjene blir mer moderate.

Oppdrette et hannhund register over hannhunder som er godkjent for avel

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Som DIKTATOR...

Jeg ville innført avlssertifikat som alle hunder måtte ha for bruk i avl.

På min rase, Boston Terrier, skulle sertifikatet bestå av:

Helsesertifisering:

Patella Luksasjon

Øyelysning

DNA Juvenil Katarakt

Røntgen ryggsøyle

"Pusteorgan": Snute, nesebor, innvendige luftveier og mengde bløtvev. Kanskje en utholdenhetstest?

Allergier

Hørselstest (Baer eller tilsvarende)

Synes det var en god ide å registrere alle vet. besøk, så den ideen tar jeg (er jo diktator) og lager en database, a'la DogWeb. Den trengte kanskje ikke alle ha tilgang til, men iallefall de som utsteder helsesertifikater, slik at f.eks allergier ble oppdaget.

Mental Sertifisering: Ingen ustabile, sky, aggressive eller nervøse hunder skulle bli godkjent for Avlssertifikat.

Anatomi og Bevegelser:

Selvfølgelig skulle også hundene se ut som og bevege seg som rasen sin, og der ville jeg endret utstillingssystemet til å bli mer om hver enkelt hund og mindre hund mot hund. Altså mer viktig og omfattende kvalitetsklasse hvor hver hund dømmes opp imot standard og ikke opp i mot de andre hundene, og konkurranseklassen bare for gøy, slik som grupper og BIS er i dag, altså at det ikke kommer på dogweb. Gjerne færre utstillinger og flere dommere som dømmer sammen, kanskje med et poengsystem?

Det skulle være påbudt med noe hale, og hunder med innovergrodde haler skulle ikke få avlssertifikat.

Avlssertifikatene skulle legges inn på DogWeb, slik at alle kunne se hvilke hunder som var mulige å bruke i avl. Alle som ikke bestod en av testene skulle det legges avlssperre på...

Puh, det var det jeg kom på... Håper det er nok avlsmateriale igjen til at rasen min ikke dør ut! :icon_confused:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Life's a beach, og når det er kaldt og surt og blåser, så har vi den for oss selv, så det var ikke så ille, men det var ikke så vel heller, for Ede har ikke store radiusen (0-2m) eller masse interesse for å utforske omgivelsene selvstendig, så aktivitet begrenser seg mest til mutterns fremdriftstempo og kastearm. Det som er dårlig med det er det samme som er bra med det. Borrelås klengete er dog veldig å foretrekke over selvstendig på vift i sin egen verden. Bonus for egen helse å måtte løpe litt og være mer aktiv for å gi Ede mer av aktiviteten han trenger.  Virkelig ikke så mye å melde fra en stadig mer rutinepreget hverdag sammen. This is it nå, liksom.  Ede har begynt gå på turbusser helt selvstendig, flink opp trappen og går rett til plassen sin på midten. Trenger finne en smart måte å trene på å rygge i vinkel, for å komme inn mellom seter. Mestrer vi ikke det, så må vi stå over en buss om det er barnevogner og bagasje på den plassen der.  Å gå ned trappene på tur ut av bussen ligger lenger frem i tid. Han har gått ned bare sju trappetrinn i sitt liv så langt, og de var av normal bratthet. De tre veldig bratte trinnene på turbussen vil han fortsatt bæres ned. Nærmer seg antakelig 150 kg valpevekt nå, slik det føles i armene mine. Trenger derfor begynne lære gå de tre bratte trappetrinnene ned på egenhånd også, ellers vil han finne veien ned der på den harde måten, fordi jeg er evig optimist og vil at some point overvurdere min egen evne til å bære ham ned der. Seriøst, han begynner bli tung å bære i armene. Fordi jeg er idiot har vi KUN løftet med hodet til høyre side, hele livet, og dermed mesteparten av vekten hans på den svakeste armen min. Å snu for å bære motsatt vei er et alvorlig avvik i prosedyre som må rapporteres og meldes og klages på og ankes i flere runder før vi etter en lang godkjenningsprosess kan vurdere prøve på den måten.  Å bli bært på såkalt påssarygg (trønder, sjø) har vi begynt få litt dreisen på. Ede synes det var skummelt i starten, men har begynt like å leke ryggsekk nå. Aberet er at jeg har utnyttet jukkeangrep bakfra for å shape det inn. Usikker på om han tør gjøre det der foran et publikum på bussen. Han er jo i den alderen. Å vise affeksjon for foreldre er veldig pinlig. Mulig han heller vil reise med buss til evig tid enn å ta den flausen der for å komme seg ned trappen.  Vi får se. Det finnes antakelig en viss mengde NomNoms som i bunnen av den trappen der vil vekke den nødvendige motivasjonen til å klare komme seg ned de trappetrinnene selvstendig i en fei. 
    • Dette handler mer om uenighet. Jeg håper du sier nei til dette. Om du hadde visst at hunden skulle brukes til å produsere blandingskull hadde du ikke skrevet under. 
    • Uff, det er vanskelig med oppdrettere man ikke er enig med, dessverre. Du sier det står i kontrakten at avl skal følge NKKs retningslinjer, men hva står i kontrakten om brudd? Det hjelper jo ingenting med en kontrakt dersom ikke betingelsene ved brudd er beskrevet. Juridisk sett står oppdretter som eier, og om hun ikke vil la deg kjøpe ut hunden til full pris så er det dessverre opp til deg å heve kjøpet på grunnlag av kontraktsbrudd. Dette er veldig vanskelig når det er snakk om et levende dyr og ikke en faktisk vare. Du kan jo også eventuelt kontakte NKK for råd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...