Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

I går fikk Enya en tyggeting (muskel eller noe, aner ikke hva det var egentlig) og hun koste seg skikkelig med den. Den var hard og hun brukte lang tid på å gnage på den. Hun gnagde en del med fortennene, og jeg tenkte ikke videre over at det kanskje ikke var så lurt. Jeg syns det plutselig gikk litt hardt for seg og bestemte meg for å ta vekk beinet og sjekke tennene hennes. Da så jeg at den ene fortenna var knekt!

Jeg tok på tuppen der den var knekt for å se om hun reagerte, noe hun ikke gjorde. Men jeg har hørt så mye skummelt om knekte tenner på hunder så jeg er litt redd for hva som skal skje.. Jeg ser ikke noe nerve der, og hun har tygget på andre ting som ligger fremme etter at tanna knakk.. Kanskje hun er litt mer forsiktig med å tygge med fortennene, men jeg er ikke sikker på om jeg bare innbiller meg det eller ikke.

Jeg skal ringe dyrlegen å høre, men liker best dyrlegen i hjembyen.. Og vi skal hjem om 1 uke..

Så, er det noen som har erfaringer med knekte tenner? Og kan jeg vente 1 uke med å sjekke det eller er det best å komme seg til veterinær med en gang?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Skrevet

Søsteren til Storm fikk knekt to av framtennene for en måned siden; hun har antakelig blitt sparket av en elg...! Der kunne man se pulpa og det ble bestemt at hun skulle fjerne dem siden det er fare for infeksjon. Godt var det for det viste seg at sammenstøtet med elgen hadde gjort betydelig mer skade enn antatt (kjevebeinet var slått i stykker).

Skrevet

Varga har 3 knekte tenner, ingen fare. Stort sett går det helt fint, så lenge ikke nerven syns og hunden ikke har vondt. Bare følg med litt om du ser tegn til ubehag.

  • Like 1
Skrevet

I helgen kastet jeg ball med min hund, samt min brors hund. Jeg kastet ballen, og vips - så var begge på ballen samtidig i luften. Det endte med at de kolliderte litt med tenna hørtes det ut som, og når jeg sjekket munnen på min hund så såg jeg at en del av framtannen oppe var borte (helt på tuppen, så jeg tror ikke det er noen fare for nerve/infeksjon). Jeg tok på tanna, og hun virket ikke til å bry seg om det. Og når jeg var sikker på at hun ikke hadde vondt, så lot jeg meg selv tenke tanken på hva dette kan bety for utstilling ? Det er kanskje ikke synlig på avstand, men om du tar en nærmere kikk så vil man se at det er slått et stykke av den ene tannen..

Er ikke mening å kuppe tråden din trådstarter! :).. og for å svare deg, så ville jeg nok ventet til jeg var kommet hjem, dersom hunden ikke har vondt :)

Guest Kåre Lise
Skrevet

Gutten min her fikk jeg med en skadet fortann. Ble likevel anbefalt å trekke den så det ikke skal gå "tannverk" i den. Så slapp en bekymre seg, om det var unødvendig får jeg vel aldri vite. I forhold til utstilling fikk jeg med veterinærattest så det skal ikke være noe problem.Trukket pga skade.

Skrevet

Jeg ville nok gjort slik som Snusken skriver dersom tannen vurderes til å ha stor knekk. Ville heller ha trukket en knekt tann, enn å risikere en mulig akutt infeksjon. Selv om du ikke ser pulpa, så kan tannen være svekket og/eller ha en sprekk som du ikke kan se med det blotte øye. En skadet tann er også en svekket tann. Det som da ville ha vært en enkel tanntrekking kan da med tiden bli en mer komplisert tanntrekking med ev infeksjon. Derfor hadde jeg uten tvil latt veterinæren vurdere tilfellet.

Og ja, du kan sikkert vente den uka til du kommer til din vanlige veterinær så lenge hunden din ikke viser noe smerte og ubehag :)

Skrevet

Tusen takk for svar alle sammen!

Jeg har gitt henne et griseøre i dag og merket ikke noe forskjell på tyggingen.. Men jeg kommer til å følge med som en hauk.. Jeg ringer nok veterinæren for å bestille time i morgen og høre hva de mener :) men godt å vite at det ikke har noe å si for utstilling siden vi skal begynne med det etterhvert ;)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Skrevet

... men godt å vite at det ikke har noe å si for utstilling siden vi skal begynne med det etterhvert ;)

Nei du får en attest fra veterinæren og det skal ikke ha noen innvirkning på bedømmelsen på utstilling. Nevnte søster til Storm var på Hundmässan i Stockholm i helgen og fikk very good - og eieren spurte dommeren om det var pga tennene. Nei, det brydde hun seg ikke om - her var det mer at hun var uferdig i kroppen og litt naken for tiden.

  • Like 1
Skrevet

Det er jo veterinæren som må avgjøre om tannen må trekkes, og det bør de vel som regel dersom det er mer enn emaljen som er skadet. Hunden kan lett "venne seg til" tannsmerter og ikke vise tegn til dem, men alle vet jo at sånt ikke er noe behagelig...

  • Like 1
Skrevet

Ivo knakk ene fortannen. Heldigvis gikk jeg til dyrlegen dagen etterpå forå fjerne den. Han reagerte ikke på noen ting, spiste som normalt og ingen reaksjon når jeg tok på den. Det viste seg at tanna faktisk var delt i 2 helt ned til røttene så glad jeg trakk den jeg. Ser ikke problemet egentlig. Hunden merker sikker ingenting til å mangle en av de små tennene, det har ingenting å si på utstilling, og jeg slipper at han gjerne skal få vondt en dag. Hva er vits med å ta sjangs på at det ikke er vondt når trekking er så enkelt og ikke er til noen hindring for hunden videre i livet? :icon_confused:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
    • Å, så herlig! Jeg har siklet på den rasen innimellom. Arbeidshund med en del vokt, jeg har hørt den beskrevet som en blanding av rottweiler og berner sennen? Håper du poster her og oppdaterer, veldig spennende!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...