Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hva betyr disse bokstavene foran registreringsnr, er det fra hvilket land? Og hvordan finner jeg ut det?

For eksempel:

LOF909099/9890

GB står vel for Great Britain

S for Sverige

DK dansk

NHSB ?

Skrevet

Okei, så LOF er fransk, det kan stemme.

Men da er ikke S svensk da?

Her er stamtavlen så kan dere se selv:

gaveprima003_zpsef741004.jpg

Og hva betyr de bokstavene som står på oldeforeldene? Er det titler?

Skrevet

Kan se ut som KCSB kanskje er fra Storbritannia? I og med en av titlene på den øverste, Kessgold Volvo er GB, regner med det står for Great Britain champion. :)

S er også Sverige, bare eldre nummer. Nå tror jeg det er SE. NHSB vet jeg ikke hvor kommer fra.

Men alt under hundens navn er er registreringsnummer, alt over navnet er titler. :ahappy:

Skrevet

KCSB = Kennel Club Stud Book (dvs Storbritannia, ja), men det å få et "stud book number" er noe man vinner på en eller annen måte, Engelske importer som ikke har vært stilt det har regnr som begynner med KC, men bokstavene etterpå er f.eks. AC eller AF (mine to engelske importer)

Min tyskreg. hann hunds reg.nr. begynner med ZBRH og den slovenske tispen jeg eide har; SLRBC.

Og ja, relativt nylig har kennelklubbene her oppe i norden også fått to bokstaver i landkodene sine - NO for Norge og SE for Sverige, osv.

Susanne

Skrevet

KCSB = Kennel Club Stud Book (dvs Storbritannia, ja), men det å få et "stud book number" er noe man vinner på en eller annen måte, Engelske importer som ikke har vært stilt det har regnr som begynner med KC, men bokstavene etterpå er f.eks. AC eller AF (mine to engelske importer)

Min tyskreg. hann hunds reg.nr. begynner med ZBRH og den slovenske tispen jeg eide har; SLRBC.

Og ja, relativt nylig har kennelklubbene her oppe i norden også fått to bokstaver i landkodene sine - NO for Norge og SE for Sverige, osv.

Susanne

Og BC i nummeret til hun fra Slovenia står sikkert for bearded collie. Det er mange østeuropeiske land som har en raseforkortelse i registreringsnummeret, erfarte jeg da jeg jobbet med omregistreringer i NKK. Mens det var ikke like lett å se fødselsår ut av registreringsnummeret, og jeg synes jo det er mer interessant enn rase når jeg ser ei stamtavle, for som regel er jo alle dyr i ei stamtavle av samme rase.

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
    • Jeg har forresten prøvd å ha en kattunge i litt lukka kattebur. Ikke sånt hundebur med gitter. Men så at kattungen da ble stressa når hunden gikk på utsiden. Men skal prøve flere ganger.
    • Takk. Ja har prøvd med en hund avgangen. Men da blir det konsert ved siden av på de andre hundene. Men prøvd flere ganger. Har dog ikke prøvd å ha kattungene i bur med hund løse. Men er redd kattungene da blir utrygge hvis de ikke kan klatre høyt eller gjemme seg. Og at hunden da skal bjeffe på kattungene utenfra.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...