Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hva og hvordan bør man trene på hvis man skal stille ut hunden sin? Stå og å bli og oppå trimmebord er det iallefall men noe mere? Det er så mange som sier "Vi har komme helt ut av utstillinger" "Hunden min har ikke trent godt nok" "Hunden min må trene mere før neste hundeutstilling" osv. Men hvordan?

Skrevet

Jeg vil anbefale å trene ringtrening sammen med andre hvis du har mulighet. Hunden må lære å trave pent ved din side i slakt bånd, selv med forstyrrelser, bråk og andre hunder rundt. Den må tåle og bli håndtert av fremmede (dommeren), inkludert tannvisning. Den må også læres å stille opp slik som er rett for rasen og kunne stå i ro slik. :)

Skrevet

Når jeg trener til en hundeutstilling trener jeg på at at Linux egentlig skal vite stort sett hva han skal gjøre selv, dvs han skal kunne løpe rundt i ringen, med hunder både foran og bak, og uten at jeg haler og drar for å få han med, eller må "holde hodet hans oppe" så han ikke snuser.

Så da trener vi på å løpe ved siden av meg, og jeg belønner når han løper "riktig" (Linux "kan" dette, så jeg er litt streng på at han må gjøre det riktig, samtidig som jeg har korte økter og vil gjøre det veldig morsomt, det er da han viser seg best). Jeg trener også ofte med å løpe riktig uten bånd jeg, at han liksom plasserer seg riktig og løper riktig, men fortsatt har kontakt med meg. Da vet jeg at jeg kan kontrollere han i ringen med stemmen, evt at han bare vet hva som kreves, og tvinger meg selv til å ikke bli vant til å bruke båndet. (jeg gjør ikke det når jeg trener med andre, ikke med han;))

Også trener vi som du sier på håndtering, av forskjellige mennesker. Det er ofte fint med felles ringtreninger, da kan man bytte på hvem som er "dommer"... Både på bakken og på bord.

Og så trener vi på å fortest mulig stille seg opp riktig etter at vi har løpt, også med hunder foran og bak. Dvs begrense behovet for å fikse og ordne sånn at hunden stiller seg opp riktig. Det er veldig praktisk når man har trent så mye at hunden vet omtrent hvordan den skal stå selv ;) (for kooiker er det ganske enkelt, de skal liksom bare være naturlige de, men de skal jo fortsatt se balanserte ut)

For oss så har det enkleste vært å få til akkurat det som skal gjøres i ringen. Det vanskeligste er å få det til MED andre hunder der.

Skrevet

Vi har bare vært på valpeshow, men vi trente på at han skal stå pent oppstilt, trave pent - både frem og tilbake, i ring og i trekant - og at fremmede skal ta på ham, sjekke tenner, kropp, testikler. Miljøtreninga på selve valpeshowene har vært uvurderlig. Han har lært at travbaner eller store, bråkete haller med speaker og massevis av hunder betyr at morsomme ting skal skje og han skal få masse skryt og godbiter, og senere på dagen blir det ofte en liten skogstur der han kan møkke ned den altfor rene pelsen igjen og tenke på noe helt annet enn å stå og trave pent :)

Vi skulle gjerne vært på flere ringtreninger, for det er til god hjelp :) da får man trent ordentlig med forstyrrelser og i en setting som ligner mer på utstilling, enn når man bare trener alene.

Skrevet

Jeg sliter med tannvisning. Dommeren er visst skummel, og nå har Fant fått fiks idè om at vi må se oss grundig rundt etter hvem det er som skal komme og klå på han. :huh:
Det er lurt å trene på å gå pent, stå pent og rolig, tannvisning. Se på youtubevideoer, så ser du litt mer av hvordan det ofte foregår.

Skrevet

Hva og hvordan bør man trene på hvis man skal stille ut hunden sin? Stå og å bli og oppå trimmebord er det iallefall men noe mere? Det er så mange som sier "Vi har komme helt ut av utstillinger" "Hunden min har ikke trent godt nok" "Hunden min må trene mere før neste hundeutstilling" osv. Men hvordan?

Trave fint i ok tempo der hunden ikke henger i lina :-) Stå fint (4 bein i hver sitt hjørne), gjernr uten at den trenger å stå å tygge på godbiten hele tiden.

Tannvisning og håndtering (dommer tar på hele hunden).

Stå på bord og på bakken.

Holde kontakt med eier på tross av forstyrrelser.

Trave foran og bak andre hunder.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er veldig individuelt. Jeg har aldri hatt noe problem med hundene og sjelden kattene, men tok til oss en voksen omplasseringskatt som gikk etter hundene og angrep dem, han ble levert tilbake. Har tatt til meg både kattunger og voksene katter, men aldri prøvd med "ikke kattevante" voksene hunder. Har hatt Sheltie (gjeterhund) og aldri hatt noe problem, men har du hund med høyere gjeterinstinkter kan det bli problemer.  Noen ganger går det sånn også. Passhund (Jämthund) og ny ungkatt.  
    • Generelt sett, ja. Gjeterinstinktet er et "subsett" av jaktinstinkt. Det betyr ikke at det ikke kan gå, mange gjeterhunder lever jo for eksempel på gårder sammen med katter. Men å leve inne i samme hus blir fort noe annet igjen. Du kan jo snakke med oppdretter om hvordan foreldre og søsken evt. går med katt, og du vet kanskje selv hvordan hundene dine reagerer på katter og andre smådyr på tur? Selv om det er noe litt annet så gir det en indikasjon på hvor sterkt jaktinstinktet er.
    • Har gjetere høyt jaktinstinkt? Jeg har gjeterhunder.
    • Det kommer an på hunden og katten, gemyttene deres, og hvem som kom først i hus. Hunder med høyt jaktinstinkt (gjetere, mynder, terriere mm.) går generelt dårligere med katter fordi de trigges lettere til å jage dem. Vi hadde to katter da vi fikk hund, og det gikk aldri bra. Vi endte med å omplassere kattene. De var dog voksne omplasseringskatter som ikke var spesielt trygge i utgangspunktet, og vi kunne ingenting om hundetrening og fikk en rase med mye jaktinstinkt.  En voksen og trygg katt og en valp med mindre jaktinstinkt har større sjanse for at det går bra, eller en kattunge sammen med en voksen hund som ikke har vist mye interesse for å jage katter. De fleste kan trenes og tilvennes med litt kunnskap, men ikke alle. 
    • Blir det bare kaos om man har katter og hunder sammen i samme hus?  Hva slags erfaring har dere med det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...