Gå til innhold
Hundesonen.no

Valpekurs, vanskelig å velge..


TullBull
 Share

Recommended Posts

Jeg har lyst til melde meg på Canis valpekurs, ble veldig glad da jeg så at instruktøren på kurset her jeg bor har erfaring med rasen (bullterrier) og spesialisert seg på "slike" raser.

Problemet er bare at det kurset som hadde passet perfekt med tanke på alder (når valpen er 12 uker) er tidlig januar, utendørs. Vanskelig å spå været, men ikke sjeldent det er sprengkulde på den tiden av året her. Instruktøren mente det skulle gå greit og at kursdagen ble flyttet hvis det skulle være veldig kaldt (-15-20 grader). Ser likevel for meg at det kan bli problematisk for en 12 uker gammel valp med lite pels..

Det er satt opp et kurs til med samme instruktør i mars, da er valpen 5 måneder. Det frister jo mer med et kurs når det nærmer seg våren, men redd det vil bli litt overflødig med et valpekurs da? Hvor mye utbytte vil valpen og jeg ha hvis vi har trent en del på forhånd?

Kurset koster jo ganske mye så jeg er veldig i tvil hvem av dem jeg skal velge.. Kanskje dere har noen erfaring med valpekurs om vinteren eller med eldre valper som kan hjelpe meg med avgjørelsen?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

På valpekurset vi deltok på var min 12 uker gamle kar den yngste. Det var valper opptil 6 mnd. på kurset og de fikk stort utbytte av det, men man kunne merke at min veldig unge og deres litt eldre var omtrent på samme nivå sånn treningsmessig for de hadde ikke gjort kjempemye med dem i forkant av kurset. Samtidig tålte de eldre valpene lengre økter enn min, de mistet ikke fokus like fort og hadde lettere for å ta kontakt med eieren sin.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg hadde nok gått på kurs i januar og heller kledd på hunden :)

Det var valpekurs her når mi var 9 uker, og det syntes jeg var alt for tidlig, og så var det neste da hun var omtrent 4 mnd, men da var vi vekkreist :gaah: Så vi har dessverre ikke gått på kurs før nå (riktignok ikke valpekurs da, for det fikk vi som sagt aldri vært med på), og nå er hun blitt 8 mnd! Så jeg skulle ønske vi fikk begynt tidligere.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Går helt fint, om du ikke har bil så ta med et sammenleggbart bur med et ullteppe i så valpen holder seg varm i pausene.

Er det på Rud da, siden det ikke er innendørs? Hun har jo kurs på Lahaugmoen også...

Vi var på grunnferdighetskurs i mange minusgrader med liten hund med samme pelstype, gikk stort sett fint det. Dekkøvelsene gikk på teppe. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for innspill alle sammen! Tror vi går for januar og sørger for å ha godt dekken og pledd med oss ;). Hun har kun satt opp valpekurs på Jessheim, som er rett ved meg. Er et Canis valpekurs innendørs på Lahaugmoen i januar, men er litt vanskeligere å komme seg dit siden jeg er avhengig av sjåfør, pluss at jeg tenker det er en fordel med en instruktør som kjenner rasen godt :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Må bare si at jeg er nettopp ferdig på kurs hos Canis som var i lokalene på Lahaugmoen, og er KJEMPEfornøyd! Både med at det var inne i varmen og med instruktøren. Gått både valpekurs (som var ute) og aktiviseringskurs (Lahaugmoen) hos Canis med valp på 5 måneder nå, og i klikkertrening er det lurt å starte tidlig.

Så om du har muligheten hadde jeg gått for Lahaugmoen i januar!:-)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg er enig med resten. Om man har økonomi selv til dekke mye er det jo veldig bra!   Dyrlege prisene har økt ganske så mye de siste årene da så det jeg betalte for operasjon av kreft kul i 2016 til forrvge hunden min var ca det samme jeg nylig betalte til hun jeg har nå for ørerens under lett bedøvelse og blodprøve 11300-,   Jeg har ikke økonomi til ikke ha forsikring med de prisene som er nå. Har hatt Agria siden 2006 og er godt fornøyd med de.Har ikke brukt de så alt for mye men,endel har det jo blitt. Årssummen øker jo jevnt og trutt der også selv om rasen jeg har ike er den dyreste forsikre. Var på litt over 4000,- for 8 år siden nå er den på 8000,-
    • Med tanke på ønske om terapihund, hundesport og familieliv så tenker jeg jo at retrieverene, eventuelt engelsk springer spaniel eller storpuddel, er generelt gode alternativer. Husk også at barn under 16 ikke skal ha selvstendig ansvar for hund. Det er litt rom for tolkning der, men jeg ville ihvertfall gjort en seriøs vurdering på hvordan barnet vil takle og håndtere en uventet situasjon på tur, om hunden kommer seg løs og skremmer noen, blir angrepet av en annen hund, jager vilt e.l.
    • Hei! Vi er en familie på 6, 4 barn fra 15år til 1år. Jeg er hovedsakelig den som har lyst på hund, og det vil nok jeg som hovedsakelig har ansvar for både luftig og trening. Håper også at de to eldste på 15 og 12 skal kunne lufte uten problem. Jeg har tidligere hatt flere hunder i hus, blant annet Border Collie, Rottweiler, Dobermann-blanding og Chihuahua. Jeg trives nok best med hunder i gruppe 1, men ønsker meg nå noe mer stødig, uten for mye risiko for mentale brister, vokt osv.  Jeg kommer nok heller ikke til å være like aktiv på trenings fronten, selv om jeg har et ønske om både lp og agility på hobbybasis.    Hunden vil hovedsakelig være familiehund, og være en del av hverdagskaoset, med masse lek og moro, følging på fotballtreninger, en joggetur i ny og ne, lengre turer i helger. Min store lidenskap er hund, så mentalttrening vil bli lagt inn litt hit og dit innimellom.    Den må tåle besøk, nye situasjoner og helst ikke ty til bjeffing ved hver minste ting. Vet at dette er ting som også må trenes på, men ønsker en rase der det er 90% sjanse for å lykkes enn 10%. Hvilke raser tenker dere kan passe inn hos oss? Har også en drøm om å utdanne denne hunden til terapi hund, men det vil tiden vise.
    • Har gjensidige og de er hvertfall aldri noe tull med!
    • Wohoo, da har løpetiden endelig startet! 🥳  14 mnd gammel
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...