Gå til innhold
Hundesonen.no

Valpekurs, vanskelig å velge..


TullBull
 Share

Recommended Posts

Jeg har lyst til melde meg på Canis valpekurs, ble veldig glad da jeg så at instruktøren på kurset her jeg bor har erfaring med rasen (bullterrier) og spesialisert seg på "slike" raser.

Problemet er bare at det kurset som hadde passet perfekt med tanke på alder (når valpen er 12 uker) er tidlig januar, utendørs. Vanskelig å spå været, men ikke sjeldent det er sprengkulde på den tiden av året her. Instruktøren mente det skulle gå greit og at kursdagen ble flyttet hvis det skulle være veldig kaldt (-15-20 grader). Ser likevel for meg at det kan bli problematisk for en 12 uker gammel valp med lite pels..

Det er satt opp et kurs til med samme instruktør i mars, da er valpen 5 måneder. Det frister jo mer med et kurs når det nærmer seg våren, men redd det vil bli litt overflødig med et valpekurs da? Hvor mye utbytte vil valpen og jeg ha hvis vi har trent en del på forhånd?

Kurset koster jo ganske mye så jeg er veldig i tvil hvem av dem jeg skal velge.. Kanskje dere har noen erfaring med valpekurs om vinteren eller med eldre valper som kan hjelpe meg med avgjørelsen?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

På valpekurset vi deltok på var min 12 uker gamle kar den yngste. Det var valper opptil 6 mnd. på kurset og de fikk stort utbytte av det, men man kunne merke at min veldig unge og deres litt eldre var omtrent på samme nivå sånn treningsmessig for de hadde ikke gjort kjempemye med dem i forkant av kurset. Samtidig tålte de eldre valpene lengre økter enn min, de mistet ikke fokus like fort og hadde lettere for å ta kontakt med eieren sin.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg hadde nok gått på kurs i januar og heller kledd på hunden :)

Det var valpekurs her når mi var 9 uker, og det syntes jeg var alt for tidlig, og så var det neste da hun var omtrent 4 mnd, men da var vi vekkreist :gaah: Så vi har dessverre ikke gått på kurs før nå (riktignok ikke valpekurs da, for det fikk vi som sagt aldri vært med på), og nå er hun blitt 8 mnd! Så jeg skulle ønske vi fikk begynt tidligere.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Går helt fint, om du ikke har bil så ta med et sammenleggbart bur med et ullteppe i så valpen holder seg varm i pausene.

Er det på Rud da, siden det ikke er innendørs? Hun har jo kurs på Lahaugmoen også...

Vi var på grunnferdighetskurs i mange minusgrader med liten hund med samme pelstype, gikk stort sett fint det. Dekkøvelsene gikk på teppe. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for innspill alle sammen! Tror vi går for januar og sørger for å ha godt dekken og pledd med oss ;). Hun har kun satt opp valpekurs på Jessheim, som er rett ved meg. Er et Canis valpekurs innendørs på Lahaugmoen i januar, men er litt vanskeligere å komme seg dit siden jeg er avhengig av sjåfør, pluss at jeg tenker det er en fordel med en instruktør som kjenner rasen godt :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Må bare si at jeg er nettopp ferdig på kurs hos Canis som var i lokalene på Lahaugmoen, og er KJEMPEfornøyd! Både med at det var inne i varmen og med instruktøren. Gått både valpekurs (som var ute) og aktiviseringskurs (Lahaugmoen) hos Canis med valp på 5 måneder nå, og i klikkertrening er det lurt å starte tidlig.

Så om du har muligheten hadde jeg gått for Lahaugmoen i januar!:-)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
    • Jeg tror hun bjeffer når hun blir stressa. Det brukes som en protest, under stress, som et språk hun bruker for det aller meste nå på sine eldre dager. Det hender hun tisser litt inne,som regel på min side av senga. Hun skjønner ikke helt greia med å gå på do før vi skal dra lenger. Hun er vant til åpen dør til hagen, så vi må følge henne rundt for å passe på at hun gjør det hun må før vi drar. Kom på at hun heller ikke vil være i et annet rom når vi er hjemme. Hun vil ikke ligge og hvile på et annet rom,da må vi være der sammen med henne. Vi hadde en som skulle reparere komfyren her ved to anledninger. Da var mannen oppe med reparatøren,mens jeg og hundene var i kjellerstua og på soverommet. Den ene gangen hadde jeg radioen på,da fikk hun ikke med seg at han kom. Den andre gangen bjeffa hun omtrent hele tiden de tre timene mannen var her. Hun vil ha tilgang til hele huset, slik hun har hatt siden vi flyttet hit for snart 6 år siden, og stengte dører er ikke greit. Da bjeffer hun hele tiden. Hun vil ikke være på soverommet og kjellerstua med stengt dør, ikke på soverommet, og hun vil ha oversikten slik at hun kan gå der hun føler for selv. Hun er fysisk sprek, men jeg er usikker på det mentale. Hun inviterer junior til lek selv,og synes det er veldig gøy en stund,men når hun ikke orker mer,så er hun så mild at hun ikke sier i fra klart nok til den yngste. Og junior er sterkere og naturlig nok mer utholdende,så da blir det for mye for henne. Junior vil mer enn gjerne løpe, leke og herje hele tiden,så vi må inn for å stoppe det ofte. Hun begynner jo å roe seg litt mer, men er fortsatt ganske umoden som lapphunden ofte kan være ganske lenge. Og da blir det mye bjeffing. Da skiller vi de. Det er jo ikke så lett å få gjort når de er alene,og derfor tenker vi det er best for den gamle at de er hver for seg. Men,hun bjeffer når de er alene sammen og junior ligger og sover også,så hvorfor,det vet vi ikke. Det eneste som stopper bjeffingen i alle situasjoner stort sett,er så lenge hun har en frossen kong eller noe annet å tygge på. Da er det som regel stille til hun er ferdig med det, og så er det på igjen med bjeffingen. Hun elsker mat,går helt i transe og koser seg så hun er helt i sin egen verden. Så ja,det er ikke bare en ting, men det mest utfordrende akkurat nå,er at det blir vanskelig når de ikke kan være alene i samme hus. Jeg har prøvd å snakke til henne via kamera for å roe henne når hun bjeffer så mye,men da eskalerer det enda mer fordi hun ikke ser meg. Og junior blir jo med i bjeffekoret,og står da å uler. Vi har heldigvis meget tålmodige naboer, men det går jo ikke i lengden når de hører lyden inn i husene sine i timevis. Jeg synes egentlig løsningen med at den gamle har hele huset med tilgang til kjeller, mens junior har gangen med en kompostgrind mellom de burde være en god løsning, men det synes altså ikke pensjonisten vår at var greit.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...