Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvordan napper dere pelsen til hunden?


Recommended Posts

Skrevet

Nå skal jeg spørre dette dumme spørsmålet, rett og slett fordi jeg aldri har brydd meg så mye om pelsstell (har alltid hatt hunder som ikke trenger mye pelsstell) og napping har jeg ikke ofret så mye tanker faktisk.

MEN nå har tankene mine begynt å rulle, og da kommer det automatisk noen spørsmål:

- Hvordan gjør dere det?

- Sitter pelsen som vanlig i huden, jeg mener, blir den løsere "festet" i huden når den er "nappeklar"?

Hvis ikke pelsen blir "løsere i huden" da må det vel ligge og gjøre ganske vondt for dem å bli nappet?

- Hvordan utstyr bruker du??

- Hvor mange ganger i året trenger en hund å nappes? 4ganger? Og hvor lang tid tar det å nappe en hund (vet at noen tar halve hunden, også liten pause, også kjører de på på nytt noen dager etter).

Lurer vel egentlig på alt innen napping av pels?

*føler meg ganske...veldig dum nå altså...* :D

Skrevet

Napping er også litt raseavhengig, men jeg kan snakke på vegne av Cairnterriern.

Jeg har alltid hørt at pelsen som nappes skal egentlig sitte løst og være "død" slik at den går lett av, sånn opplever jeg ikke at det er. Noe av pelsen går lett av, men noe ikke. Men pelsen sitter mye lettere på en napperase enn en ikke-napperase. Spesielt på ryggen trenger man ikke bruke særlig mye krefter for å dra det av, men på halen sitter det som oftest kjempegodt og jeg må bruke redskaper for å få skikkelig tak. Det er ofte smertefullt for hunder, spesielt på hale og mage. Men jo oftere den nappes, jo lettere går dette og jo mindre smerte er det. Jeg har opplevd hunder som ikke har fått vondt i det hele tatt, så de har nok enten vært mindre hårsår eller hatt løsere pels, jeg er usikker.

Jeg napper med fingrene, jeg har faktisk begynt å nappe med gummi-hage hansker, for med de får jeg et helt sinnsykt bra grep på hårene. Ellers er det vanlig å bruke nappekniv (men denne skal ikke skjære, det er viktig). Jeg har brukt nappekniv og, men går alltid tilbake til enten gummihanskene eller kalk (som forresten er kjempebra å bruke det også, men kan tørke veldig ut).

Du tar et stykke pels mellom pekefingen og langefingen, holder det opp, ser på hårene som stikker lengst ut. Her er det forskjeller på om man rullerer pelsen eller napper helt ned hver gang, ved rullering napper du oftere og pelsen består av mange lengder, da kan du bestemme deg for hvilken lengde du vil ha i dag, og napper alle hår som er lengre enn dette. Nappes hunden skjeldent (feks en jeg hadde inne som sist var nappet for 1,5år siden) har den som oftest bare ett lag, kaaanskje to, når du da fjerner laget er det bare underull igjen. Dette er en mye større jobb og tar lengre tid siden du må nappe mange fler hår.

Du bare napper i hårene i hårens groretning, dvs drar de ut.

Her er bilder:

1384140_10153459581085529_912918529_n.jp

Denne norfolken nappet jeg forrige uke, han hadde ikke blitt nappet på 1.5 år, derfor hadde han bare ett lag. Det som er igjen på bryst og kropp er bare underull. På hode og ben har han fortsatt dekkpels. Har et bilde av kroppen, men husk at jeg beholdt dekkpels på mage og ben, så det ser litt rart ut med overgangen :P

1374858_10153474658820529_1893379945_n.j

1233507_10153282802565529_868951239_n.jp

Her er en Cairnterrier som er inne ca hver 3-4 mnd. Dro vekk det øverste laget pels og han så riktig så fin ut under :) (på hodet)

Her er forresten enda en cairnterrier der jeg bare dro av det ytterste laget pels (hun hadde et lag under)

1457637_10153474666515529_1376727321_n.j

996062_10153474664190529_1202172706_n.jp

Aaaah jeg elsker før-etter bilder :D synd jeg ikke har tatt av alle hundene jeg napper!

edit: når jeg napper en hund som er nappet gjevnlig bruker jeg 3 timer, når jeg nappet ned norfolken helt brukte jeg 4 :)

Da jeg begynte å nappe hund for 2 år siden brukte jeg 6-7 timer på en hel hund.

  • Like 1
Skrevet

På airedalen jeg hadde så merket vi at pelsen var trimmemoden når den å bli grålig og var lett å nappe ut bare med fingrene. Så du kan nok si at pelsen ble litt løsere (i mangel av et bedre år) ja :P

Vi brukte trimmekniv. På de områdene på hunden hvor pelsen satt ekstra godt fast (f.eks på halsen) brukte vi ofte krittpulver, tror jeg det var, for å få pelsen lettere av..

For airedalen og de fleste andre trimmeraser så bør man vel ideelt sett trimme litt oftere, hvis man skal holde pelsen i utstillingskondisjon. Vi var aldri på utstilling med vår, så vi trimmet vel vår 3-4 ganger i året om jeg ikke husker feil. Vi gikk først på et trimmekurs, deretter gjorde vi trimmingen selv. Vi tok det ofte over flere dager og så på det som en fin måte å venne hunden til sånn pelsstell. Husker at vår hund synes det var pyton å bli stelt med. Hun hadde ikke tålmodighet til sånn.... :P

Det er en tidkrevende og temmelig tung jobb å trimme en stor hund, men det er virkelig verdt det, når man ser hvor flott en trimmet og velstelt terrier ser ut :wub:

Skrevet

Jeg har en terrier blanding. Hun har "vanlig" glatt myk pels under og stri terrier pels oppå. Denne terrier pelsen sitter mye løsere enn den fine pelsen og den er på en måte tørrere og stivere.

Selv om hun er en blanding som ikke skal se ut på en bestemt måte så liker jeg å ha velstelte hunder, så jeg sender min frøken til napping når det trengs.

Da napper de rett og slett av all terrierpelsen. På magen gjør det vondt så der klipper vi. Jeg tror ikke det er godt å bli nappet, men vondt er det heller ikke, min kan ligge i sofaen og sove mens jeg napper

Skrevet

Hvordan gjør dere det?

- Det avhenger av hva jeg planlegger. Om hun er i utstillingssesong så plukker jeg av det lengste en gang i uken. Da løfter jeg pelsen med en kam, og plukker ut de stråene som er lengre enn de andre.

Sitter pelsen som vanlig i huden, jeg mener, blir den løsere "festet" i huden når den er "nappeklar"?

- På DS, ja, med noen unntak. Det avhenger av pelskvaliteten - er den god er det svært sjelden noe som helst problem og den slipper lett når den er nappeklar.

Hvis ikke pelsen blir "løsere i huden" da må det vel ligge og gjøre ganske vondt for dem å bli nappet?

- Mye kan avhjelpes ved å rake underull skikkelig før man napper, men enkelte er hårsåre ja. Opplever det ganske sjelden da, og helst om det er en hund som er klipt med maskin over en periode.

Hvordan utstyr bruker du??

- Jeg bruker trimmekniver fra Mason Pearson, trimmestål fra Greyhound, og fingerkondomer. Skal jeg helnappe så kan det hende jeg bruker grooming powder i tillegg for enda bedre grep.

Hvor mange ganger i året trenger en hund å nappes? 4ganger? Og hvor lang tid tar det å nappe en hund (vet at noen tar halve hunden, også liten pause, også kjører de på på nytt noen dager etter).

- Raseavhengig. Om man ikke plukker en DS jevnt så bør den helnappes 2-4 ganger i året, avhengig av pelsvekst, -kvalitet mm. Jeg bruker 3-4 timer på å skrelle Smula fullstendig.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...