Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvordan napper dere pelsen til hunden?


Recommended Posts

Skrevet

Nå skal jeg spørre dette dumme spørsmålet, rett og slett fordi jeg aldri har brydd meg så mye om pelsstell (har alltid hatt hunder som ikke trenger mye pelsstell) og napping har jeg ikke ofret så mye tanker faktisk.

MEN nå har tankene mine begynt å rulle, og da kommer det automatisk noen spørsmål:

- Hvordan gjør dere det?

- Sitter pelsen som vanlig i huden, jeg mener, blir den løsere "festet" i huden når den er "nappeklar"?

Hvis ikke pelsen blir "løsere i huden" da må det vel ligge og gjøre ganske vondt for dem å bli nappet?

- Hvordan utstyr bruker du??

- Hvor mange ganger i året trenger en hund å nappes? 4ganger? Og hvor lang tid tar det å nappe en hund (vet at noen tar halve hunden, også liten pause, også kjører de på på nytt noen dager etter).

Lurer vel egentlig på alt innen napping av pels?

*føler meg ganske...veldig dum nå altså...* :D

Skrevet

Napping er også litt raseavhengig, men jeg kan snakke på vegne av Cairnterriern.

Jeg har alltid hørt at pelsen som nappes skal egentlig sitte løst og være "død" slik at den går lett av, sånn opplever jeg ikke at det er. Noe av pelsen går lett av, men noe ikke. Men pelsen sitter mye lettere på en napperase enn en ikke-napperase. Spesielt på ryggen trenger man ikke bruke særlig mye krefter for å dra det av, men på halen sitter det som oftest kjempegodt og jeg må bruke redskaper for å få skikkelig tak. Det er ofte smertefullt for hunder, spesielt på hale og mage. Men jo oftere den nappes, jo lettere går dette og jo mindre smerte er det. Jeg har opplevd hunder som ikke har fått vondt i det hele tatt, så de har nok enten vært mindre hårsår eller hatt løsere pels, jeg er usikker.

Jeg napper med fingrene, jeg har faktisk begynt å nappe med gummi-hage hansker, for med de får jeg et helt sinnsykt bra grep på hårene. Ellers er det vanlig å bruke nappekniv (men denne skal ikke skjære, det er viktig). Jeg har brukt nappekniv og, men går alltid tilbake til enten gummihanskene eller kalk (som forresten er kjempebra å bruke det også, men kan tørke veldig ut).

Du tar et stykke pels mellom pekefingen og langefingen, holder det opp, ser på hårene som stikker lengst ut. Her er det forskjeller på om man rullerer pelsen eller napper helt ned hver gang, ved rullering napper du oftere og pelsen består av mange lengder, da kan du bestemme deg for hvilken lengde du vil ha i dag, og napper alle hår som er lengre enn dette. Nappes hunden skjeldent (feks en jeg hadde inne som sist var nappet for 1,5år siden) har den som oftest bare ett lag, kaaanskje to, når du da fjerner laget er det bare underull igjen. Dette er en mye større jobb og tar lengre tid siden du må nappe mange fler hår.

Du bare napper i hårene i hårens groretning, dvs drar de ut.

Her er bilder:

1384140_10153459581085529_912918529_n.jp

Denne norfolken nappet jeg forrige uke, han hadde ikke blitt nappet på 1.5 år, derfor hadde han bare ett lag. Det som er igjen på bryst og kropp er bare underull. På hode og ben har han fortsatt dekkpels. Har et bilde av kroppen, men husk at jeg beholdt dekkpels på mage og ben, så det ser litt rart ut med overgangen :P

1374858_10153474658820529_1893379945_n.j

1233507_10153282802565529_868951239_n.jp

Her er en Cairnterrier som er inne ca hver 3-4 mnd. Dro vekk det øverste laget pels og han så riktig så fin ut under :) (på hodet)

Her er forresten enda en cairnterrier der jeg bare dro av det ytterste laget pels (hun hadde et lag under)

1457637_10153474666515529_1376727321_n.j

996062_10153474664190529_1202172706_n.jp

Aaaah jeg elsker før-etter bilder :D synd jeg ikke har tatt av alle hundene jeg napper!

edit: når jeg napper en hund som er nappet gjevnlig bruker jeg 3 timer, når jeg nappet ned norfolken helt brukte jeg 4 :)

Da jeg begynte å nappe hund for 2 år siden brukte jeg 6-7 timer på en hel hund.

  • Like 1
Skrevet

På airedalen jeg hadde så merket vi at pelsen var trimmemoden når den å bli grålig og var lett å nappe ut bare med fingrene. Så du kan nok si at pelsen ble litt løsere (i mangel av et bedre år) ja :P

Vi brukte trimmekniv. På de områdene på hunden hvor pelsen satt ekstra godt fast (f.eks på halsen) brukte vi ofte krittpulver, tror jeg det var, for å få pelsen lettere av..

For airedalen og de fleste andre trimmeraser så bør man vel ideelt sett trimme litt oftere, hvis man skal holde pelsen i utstillingskondisjon. Vi var aldri på utstilling med vår, så vi trimmet vel vår 3-4 ganger i året om jeg ikke husker feil. Vi gikk først på et trimmekurs, deretter gjorde vi trimmingen selv. Vi tok det ofte over flere dager og så på det som en fin måte å venne hunden til sånn pelsstell. Husker at vår hund synes det var pyton å bli stelt med. Hun hadde ikke tålmodighet til sånn.... :P

Det er en tidkrevende og temmelig tung jobb å trimme en stor hund, men det er virkelig verdt det, når man ser hvor flott en trimmet og velstelt terrier ser ut :wub:

Skrevet

Jeg har en terrier blanding. Hun har "vanlig" glatt myk pels under og stri terrier pels oppå. Denne terrier pelsen sitter mye løsere enn den fine pelsen og den er på en måte tørrere og stivere.

Selv om hun er en blanding som ikke skal se ut på en bestemt måte så liker jeg å ha velstelte hunder, så jeg sender min frøken til napping når det trengs.

Da napper de rett og slett av all terrierpelsen. På magen gjør det vondt så der klipper vi. Jeg tror ikke det er godt å bli nappet, men vondt er det heller ikke, min kan ligge i sofaen og sove mens jeg napper

Skrevet

Hvordan gjør dere det?

- Det avhenger av hva jeg planlegger. Om hun er i utstillingssesong så plukker jeg av det lengste en gang i uken. Da løfter jeg pelsen med en kam, og plukker ut de stråene som er lengre enn de andre.

Sitter pelsen som vanlig i huden, jeg mener, blir den løsere "festet" i huden når den er "nappeklar"?

- På DS, ja, med noen unntak. Det avhenger av pelskvaliteten - er den god er det svært sjelden noe som helst problem og den slipper lett når den er nappeklar.

Hvis ikke pelsen blir "løsere i huden" da må det vel ligge og gjøre ganske vondt for dem å bli nappet?

- Mye kan avhjelpes ved å rake underull skikkelig før man napper, men enkelte er hårsåre ja. Opplever det ganske sjelden da, og helst om det er en hund som er klipt med maskin over en periode.

Hvordan utstyr bruker du??

- Jeg bruker trimmekniver fra Mason Pearson, trimmestål fra Greyhound, og fingerkondomer. Skal jeg helnappe så kan det hende jeg bruker grooming powder i tillegg for enda bedre grep.

Hvor mange ganger i året trenger en hund å nappes? 4ganger? Og hvor lang tid tar det å nappe en hund (vet at noen tar halve hunden, også liten pause, også kjører de på på nytt noen dager etter).

- Raseavhengig. Om man ikke plukker en DS jevnt så bør den helnappes 2-4 ganger i året, avhengig av pelsvekst, -kvalitet mm. Jeg bruker 3-4 timer på å skrelle Smula fullstendig.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
    • Ja det er pga. stress og frustrasjon. Tror hunden vil opp i rang og finner ikke ut av det. Hunden reagerer ikke på alle hunder. Hvis det hadde skjedd så hadde jeg tatt den med til Vetrinær. Men er usikker på om det er noe fysisk når den kun reagerer på noen av hundene.?
    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...