Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Nå er det noen av dere her inne som har fått meg til å virkelig vurdere Whippet som den hunderasen jeg bør skaffe meg neste gang. Jeg har da brukt noen timer på nettet og lest om disse flotte dyrene og lett etter oppdrettere som virker profesjonelle og avler på sunne og friske hunder på alle mulige måter.

Det jeg til min store irritasjon og forundring finner er oppdrettere (kommer ikke til å nevne noen navn) som det ser ut til at ikke bryr seg i det hele tatt om innavl. De bruker hunder som er så mye som halv søsken i avl.

Det syntes jeg er fryktelig useriøst, og det gjør meg som er ukjent med rasen usikker på om dette er noe som forekomme ofte?

Så hvordan er dette med avlen på Whippeten? Er det mange useriøse oppdretter rundt om kring i landet? Jeg er ikke så veldig interessert i å dra utenfor Norges grenser for å få fatt i valp, men er det noe jeg bør vurdere?

Og hvor mye vektlegges det i raseklubben på å ha sunne, friske, liten innavls grad på hundene?

Det viktigste for meg er å gjøre alt i min makt for å få en frisk hund, mentalt og fysisk.

Kommer etterhvert til å sende litt mailer rundt om kring å få høre fra klubben og oppdretter, men velger å forhøre meg litt frem her først

Skrevet

Jeg følger ikke så veldig godt med på rasen, men er noe kritisk til den økende populariteten og de mange nye oppdretterne som dukker opp overalt. Er usikker på om det er til rasens beste at det er så mange kull som det er nå.

Jeg kan tipse deg om oppdrettere jeg kjenner og stoler på, om du er interessert. Kan sende PM.

Skrevet

Jeg følger ikke så veldig godt med på rasen, men er noe kritisk til den økende populariteten og de mange nye oppdretterne som dukker opp overalt. Er usikker på om det er til rasens beste at det er så mange kull som det er nå.

Jeg kan tipse deg om oppdrettere jeg kjenner og stoler på, om du er interessert. Kan sende PM.

Det hadde vært veldig flott :)

er lett for å gå seg vil i jungelen av oppdrettere og hunder der ute. Og med tanke på hvor viktig det er for meg å få en hund som fungerer optimalt så er det jo også (mener jeg da) viktig å finne oppdrettere som er ordentlig.

Skrevet

Jeg vet ikke helt hvordan det er i Norge nå, men tradisjonelt har ganske tett linje- og innavl vært noe brukt, ja. Nå er det vel gjort studier som viser at whippeten likevel har forholdsvis stor genetisk variasjon, noe som kan tyde på en ganske variert bakgrunn. Derfor har den nok til en viss grad vært spart for en del av de problemene slik avl kan medføre i en populasjon som i utgangspunktet er mindre. Det betyr selvsagt ikke at man trenger å støtte slik avl.

Blant svenske oppdretter har det lenge vært fokus på innavl, og på Svenska whippetklubbens hjemmesider oppgis alle annonserte kull med innavlsgrad.

Skrevet

Jeg er super fornøyd med oppdretteren min og ikke minst med min Whippet :) Hun driver et lite oppdrett og legger mer vekt på helse, gemytt og bruksegenskaper enn rene utstillingsresultater. Jeg aner ikke om hun har noen kullplaner, men her er ihvertfall en link til bloggen hennes, Kennel Elisjeba.

Guest Gråtass
Skrevet

Innavl trenger ikke å være problematisk for en rase selv om det er det for en annen. Jeg vil anbefale kennel Replica. De har friske, funksjonelle hunder som også er pene.

Skrevet

Takk for svar :)

Personlig så vil jeg unngå mye innavl på den hunden jeg en gang skal ha (håper det blir om 1 års tid :ahappy: ). Har sett hvordan hunder kan bli med mye innavl, på en annen rase men likevel. Har sett at de er mye dårlig i magen, det mentale er ikke som det bør være og andre små ting som jeg vil prøve å unngå så godt det lar seg gjøre.

Skrevet

Siden jeg forsåvidt ikke har skrevet noe negativt i PM jeg har sendt, men kun nevnt oppdrettere jeg har tro på og stoler på, så kan jeg vel nevne de her: Courtborne (som jeg selv har fra), Mjóhundr (unge og ferske, men skikkelig hyggelige folk, virker fornuftige om avl, har mål om funksjonelt gode hunder), Utzon (kjenner de ikke personlig, andre her kan nok anbefale de "mer"), og Replica (kjenner flere hunder fra de, og har bare gode erfaringer). Men det spørs jo litt hva man er ute etter, osv. Det er noe variasjon i rasen, størrelse osv.

Whippet Archive er også et godt redskap. Her finner man innavlsgrad på alle kull (er man ikke registrert der, ville jeg tatt det som et dårlig tegn).

  • Like 1
Skrevet

Jeg er super fornøyd med Utzon, de har fine whippeter, ikke for store, og bruker hundene sine innen LC og utstilling. Og jeg kan ikke si de gjør det så dårlig heller akkurat :P Jeg er hvertfall utrolig fornøyd med min tispe derfra :)

Skrevet

Skriver under på Kennel Courtborne. Fantastiske hunder, folk og oppdrett. Tommel opp for et herlig oppdrett som fokuserer på det som er viktig. Jeg har brukt deres hannhunder i mitt avlsarbeid, og har i tillegg vært så heldig å få kjøpe en valp fra dem.

Ellers må jeg også skryte av vår andre oppdretter, Kennel Emprezy. Samme visa her, fantastiske folk med stor kunnskap på rasen. Vi har to tisper fra dem, og kunne ikke vært mer fornøyd. Vi har fått flotte, stødige og trivelige familiehunder som dessuten har gjort det godt på utstilling.

Vi har fått uendelig mye hjelp fra både Emprezy og Courtborne, og hadde ikke vært i nærheten av så langt uten deres tålmodighet, veiledning og kunnskap. :)

Og ja, det finnes endel rar avl på rasen dessverre, som de fleste andre. Men det er også viktig å huske på at Norge har veldig flotte eksemplarer av rasen, og mange geniuint interesserte oppdrettere som legger det viktigste i fokus, og det er ikke å å få ei bikkje som kan løpe fine venstresvinger.Det finnes også mange gode oppdrettere i både Sverige og Finland, men personlig har jeg ingen problemer med å kjøpe Whippeter i Norge, nettopp fordi mange er vanvittig bra.

Som Marjan nevner er Whippetarkivet en god plass å begynne. Men selv "dårlige" kan havne der, det er ingen hokus-pokus å legge til valpene/hundene sine der. Men der finner du uansett en hel masse info.

Er man helt grønn er det kjekt å få erfaringer, jeg har møtt oppdrettere som lover gull og grønne skoger, er flink til å snakke for seg, og uansett hvor mye dritt og løgner de kan få til bare på en setning de lirer fra seg kan høres helt fornuftig ut for noen som er fersk på rasen.

Skrevet

Tusen takk, for flott svar Alzenas :)

Har tenkt meg en tur på Dogs4all så håper jeg får møtt noen med whippet.

Heldigvis har jeg god tid på meg til å finne en oppdretter som jeg liker og forhåpentligvis får jeg møte noen individer av rasen.

Det er nettopp det jeg vil prøve å unngå, det du nevner iforhold til de som er flink å snakke for seg men som jeg kanskje liker "verdiene" hos.

Jeg vil finne en oppdretter som er genuint interessert i rasen, valpene og "kundene". Sånn at jeg kan føle at det er mulig å ta kontakt hvis jeg lurer på noe.

Og så begynner jeg å falle veldig for disse nydelige Myndene :wub: Neste sånn at jeg ønsker at et år skal gå litt fortere, kanskje et år er nå til våren :icon_confused: nei, må være streng med meg selv :P hehe

Skrevet

Tusen takk, for flott svar Alzenas :)

Har tenkt meg en tur på Dogs4all så håper jeg får møtt noen med whippet.

Heldigvis har jeg god tid på meg til å finne en oppdretter som jeg liker og forhåpentligvis får jeg møte noen individer av rasen.

Det er nettopp det jeg vil prøve å unngå, det du nevner iforhold til de som er flink å snakke for seg men som jeg kanskje liker "verdiene" hos.

Jeg vil finne en oppdretter som er genuint interessert i rasen, valpene og "kundene". Sånn at jeg kan føle at det er mulig å ta kontakt hvis jeg lurer på noe.

Og så begynner jeg å falle veldig for disse nydelige Myndene :wub: Neste sånn at jeg ønsker at et år skal gå litt fortere, kanskje et år er nå til våren :icon_confused: nei, må være streng med meg selv :P hehe

Bare glad for å kunne hjelpe! Du møter garantert på endel på Dogs4all :)

Om det er snakk om til neste år så har du god tid ja, har du Facebook finnes det også en rekke både norske, og utenlandske sider for Whippeteiere (Whippetutvalget Norge - Denne gruppa er hemmelig av en eller annen merkelig grunn, ønsker du å være medlem kan jeg legge deg til. Bare send navn på PM) Mynder i Nord, Whippet Community, Whippet Appreciation Society ++

De oppdretterne jeg nevnte lenger opp er folk man fint kan spørre om det er noe man lurer på, og det skulle bare mangle at de ønsker å holde kontakten i en eller annen grad. Jeg ser på kontakt og oppfølging som en selvfølge for mine valper, og valpekjøpere - Noe de aller fleste gjør. eller iallefall bør gjøre. Så har de ofte en åpen eller lukket gruppe på FB hvor de samler alle eierne fra kullene sine, noe jeg syns er kjempetrivelig. Lett å følge med på hvordan det går med søsknene, og valper fra egne kull.

Mynder generelt er herlige ja, jeg ble bitt av basillen til de grader. En ble til to, to ble til tre, tre til fire... Noe som er veeeeldig vanlig for Whippet eiere :ahappy:

Skrevet

Har whippet fra Replica og er veldig fornøyd med både hund og oppdretter. Thale avler fornuftig, hundene er friske og pene, pluss hun er helt åpen på rasens gode og mindre gode sider. (De som sier whippet er for alle, perfekt og helt frisk juger nemlig;-))

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for svar 😁 Har vurdert labrador ja, men litt redd for at den hadde spist alt den kom over 😂  Har absolutt vurdert puddel på nytt, men fra en annen oppdretter. Jeg gjorde mye research og kontaktet flere oppdrettere da jeg fikk min første, men det endte ikke så bra allikevel. Var også ikke klar over at de brune var kjent for å være ekstra gal. Jeg startet en puddelgruppe i området da jeg fikk ham og vi dro på jevnlige treff der, så vet jo at ikke alle er like ikke, men det var en del av guttene som var vanskelige å ha med å gjøre.. så hadde valgt tispe om det ble puddel, tenker jeg. Springer spaniel har jeg ikke sett noe på, har ikke særlig erfaring med den type hund. Pelsstell går helt greit. Alle har jo noe stell. Puddel var ganske mye innimellom, men det var jo ikke verre enn at jeg bare kunne glattbarbere ham om jeg ikke orket en periode. Har også blitt klok av skade og innsett at jeg må prioritere trening på ro ute 🫣
    • Ah perfekt! Takk skal du ha for heads up! Hadde litt guffen magefølelse. Takk for tips, sjekker ut disse nærmere  
    • Nydelig puddel! Selv om du var uheldig med denne så finnes det nok stabile og roligere puddler av begge kjønn. Det handler mye om gener og litt om trening. Men jeg tenker med en gang standard labrador av beskrivelsen din. Det er sjelden mye lyd, de er arbeidssomme, men (som alle raser) tåler en rolig dag så lenge de ellers får det de trenger av aktivisering både mentalt og fysisk. Ellers ville jeg kanskje tatt en titt på springer spaniel, men de kan ha litt lyd. Faktorer som spiller inn er hvor mye aktivitet du ser for deg i hverdagen, og hvor mye pelsstell som er ok. Med puddel er du jo litt vant til pelsstell, så jeg antar det går fint?  Puddel med litt bedre research både på oppdretter og linjer kan jo også være en mulighet. De er flotte arbeidshunder, og det er jo en grunn til at de er brukt som servicehunder - da skal de tåle det meste av ulike situasjoner i ulike omgivelser. Hvis det kun var stresset hos denne hunden du ikke likte med puddelen så ville jeg dratt på noen puddeltreff og snakket med noen oppdrettere.
    • Fine puddelen som var min, for å få litt farge inn her 💚
    • Det er sikkert mer enn nok folk som stiller slike spørsmål, men den som intet våger intet vinner 😇 Jeg skal i løpet av de neste par årene få meg en ny hund, men sitter veldig fast når det kommer til valg av rase.. tidligere har jeg hatt Cardigan Welsh Corgi (fikk henne da hun var nesten 10, så ikke full erfaring her) og Storpuddel fra en oppdretter jeg ikke var helt fornøyd med (jeg ba om en rolig og stabil hund jeg kanskje kunne bruke som besøksvenn, fikk en stresset type som hun ville jeg skulle bruke til agility. Da det viste seg at jeg ikke kunne tilby ham en rik nok hverdag som enslig person i leilighet var hennes råd "legg ham ut på Finn). Jeg har noen ønsker til hund:  * Ikke en utpreget varsler. Vi blir to som er relativt sensitiv for lyd, så mye piping og bjeffing inne orker vi ikke.  * Lettrent hund som jeg kan trene lydighet med. Storkoste meg med puddelen og han ga meg mye suksess og mestring, dette vil jeg ha mer av.  * Stabil mentalitet med mulighet til å sitte i ro ute. Dette hadde ikke puddelen. Han er nå snart 6 år gammel og i nytt hjem, men kan fremdeles ikke stå i ro ute uten å få meltdown. Inne var han helt nydelig.  * Energi til trening, men tåler noen dager innimellom med mindre aktivitet. * Ok størrelse, helst rundt medium/"normal" størrelse et sted. Ønsker lydighet og kanskje sykling innimellom, men ikke så stor at den ikke kan være med overalt ellers (som ut i kajakk, kanskje). * Mulighet for å bo med katt uten at det skal være en reell risiko for at jaktinstinkt tar over.. Har vurdert å gå over til tispe etter dramaet med puddelen. Det virket som det slettes ikke var uvanlig med disse litt høyspente guttene som endte opp med å omplasseres fordi de ble "for mye" og jeg har ikke lyst til å gi gjennom det igjen. Har vurdert puddeltispe, feks. Corgien min elsket jeg, men de beina var utrolig upraktisk innimellom..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...