Gå til innhold
Hundesonen.no

Kva rase som familiehund?


Recommended Posts

Skrevet (endret)

Har ei venninne som så veldig ønsker seg ein turkamerat og selskapshund. Føler eg sliter litt med og hjelpe ho, då dei fleste forslaga eg kjem med tydelegvis har noko feil ved seg.
Ho bur landleg til med stort friområde, har sambuar og ein baby.
Er oppvokst med Labrador og Golden Retriever.

Krava eg har vridd ut av ho, er dermed:

- Bør vere ein rase som går godt overrens med barn (blir vel helst vaksne dette)

- Stor (type Labrador, Akita, Schæfer størrelse)

- Blir kun brukt til tur og selskap

- Bør vere enkel og trene

- Ingen pelsstell

- Bør funke med katt

Nokon som har rasar dei kan anbefale?
(Ho er open for kvalp, vaksen og blanding.)

Edit: La til litt :)

Endret av Bellare
Skrevet

Ikke nødvendigvis. Mange klarer det med baby+valp helt helt fint, og det er (mener jeg med min erfaring.) fint å se hva hunden har opplevd opp igjennom vap/unghund perioden og hva slags erfaringer den har fått med seg for å kunne forutse hvordan hunden reagerer :)

Med de kriteriene tror jeg forøvrig det er mer en smaksak hvilken rase man trives rundt og enkleste må være å møte noen eksemplarer av de typiske familiehund rasene og tenke over hvordan de vil ha sitt hundehold :)

Skrevet

Jeg og! :P

Men det er kanskje lurt å skaffe seg en voksen labrador? (Correct me if I'm wrong :P)

Både og. Det er en krevende valpeperiode, men den er ikke så lang heldigvis :)

Her kan man finne flere labradorer (og andre retrievere) som er voksne og til omplassering via raseklubben :) Både hanner og tisper :)

Ser det bl.a ligger en Labrador tispe som er like gammel som min, som er til omplassering på Ås...

http://retrieverklubben.no/index.cfm?id=316703

Skrevet

Vil hun ikke ha retriever, og evt hvorfor ikke?

Ho har ikkje nevnt noko om ho vil ha den rasen eller ikkje, så har nett foreslått rasane over til ho :)

Ser det bl.a ligger en Labrador tispe som er like gammel som min, som er til omplassering på Ås...

http://retrieverklubben.no/index.cfm?id=316703

Måtte vere hannhund, men har vidareformidla sida. Så får ho rote rundt der og sjå om ho finn noko interessant :P

Skrevet

Ho har ikkje nevnt noko om ho vil ha den rasen eller ikkje, så har nett foreslått rasane over til ho :)

Måtte vere hannhund, men har vidareformidla sida. Så får ho rote rundt der og sjå om ho finn noko interessant :P

Mange hannhunder der og ;)

Skrevet

Er det andre rasar som kan passe?

Tenkte Whippet kanskje kunne passe, og ho sendte mail på nokre vaksne, men sidan ho ikkje dreiv med jakt, så passa ikkje rasen :huh:

Det siste ho såg på var ein kastrert Rottweiler hannhund. Men med tanke på at ho ikkje har tenkt å drive med nokon form for lydighetstrening (verkar som at kvardagstrening er eit nei også), så føler eg det er ein rase som overhode ikkje kan passe, noko eg også har nevnt for ho. Mulig andre har fleire meiningar om dette?

Skrevet

Er det andre rasar som kan passe?

Tenkte Whippet kanskje kunne passe, og ho sendte mail på nokre vaksne, men sidan ho ikkje dreiv med jakt, så passa ikkje rasen :huh:

Det siste ho såg på var ein kastrert Rottweiler hannhund. Men med tanke på at ho ikkje har tenkt å drive med nokon form for lydighetstrening (verkar som at kvardagstrening er eit nei også), så føler eg det er ein rase som overhode ikkje kan passe, noko eg også har nevnt for ho. Mulig andre har fleire meiningar om dette?

Jeg tenker at det kommer an på, hvor gammel er denne hunden og hva er den vandt med fra før? Fordelen med voksenhund er jo at man vet litt hva man får. Min oppfatning er at det er store variasjoner i rasen, alt fra dorske late drog til rimelig heftige hunder så man må nesten se an individ. Også vet jeg ikke hvor mye aktivitet de ser for seg ellers da?

Skrevet

Skal man jakte drar man ikke med seg en whippet...... skal man kose på sofaen, DA drar man med seg en whippet ;)

Skrevet

Dei hadde vist gått på fuglejakt med Whippetane sine, men skjønte ikkje heilt greia eg heller :huh:

Skulle nesten tro de hadde lest og sendt mail på vizsla eller vorsteher eller noe :icon_confused:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...