Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Såg litt i øyra på Catania, og såg då at det eine øyret var fint og reint, mens det andre hadde brune, skittne flekkar her og der nedover. Ho viser ingen teikn til kløe eller ubehag, og så langt eg kunne sjå, så er det heller ikkje tett.

Så er dette noko som gjerne kan fjernast/vaskast med eit-eller-anna sjølv, eller bør eg ta ein snartur innom veterinæren for og få dei til å vaske opp inni der?

Skrevet

Kan fint bruke bomullspads og lunkent vann bare for å vaske ut ytterst. Hvis det er dypt inn kan det være lurt med noe ørerens for å få løsna det som sitter dypest. Er du usikker på om du får gjort drt riktig så ville jeg heller tatt en tur for mye til veterinær enn en for lite, mulig de kan vise deg hva du bør bruke, hvordan du renser osv. :)

Skrevet

Kan fint bruke bomullspads og lunkent vann bare for å vaske ut ytterst. Hvis det er dypt inn kan det være lurt med noe ørerens for å få løsna det som sitter dypest. Er du usikker på om du får gjort drt riktig så ville jeg heller tatt en tur for mye til veterinær enn en for lite, mulig de kan vise deg hva du bør bruke, hvordan du renser osv. :)

Får ringe veterinæren i morgon då. Aldri rensa øre før, og bomullspads går ikkje langt nok ned til det som sitter nederst :)

Skrevet

Utsett veterinærbesøk med mindre det lukter og/eller hunden viser symptomer på ubehag eller kløe. Kjøp deg Malacetic Otic (heter vel Aural nå), ha hunden mellom bena og dra øret litt oppover mot deg slik at hunden skakker litt på hodet. Sprut en dæsj godt ned i øret, gni på utsiden slik at du hører/kjenner at det skvulper inni der, mens du fortsatt holder på øret slik at hunden ikke får ristet seg mens du gnir. Slipp opp og la hunden riste seg godt og tørk ut pusset som kommer ut.

Jeg har hatt to hunder med tjukk, brun og dritekkel gugge i ørene. Fyda hadde det kronisk og jeg ble aldri ordentlig kvitt det, Putle hadde det da hun kom hit for tre måneder siden. Daglig ørerens 1-2 ganger daglig i noen dager/uke fikset opp i det til Putle. Nå må jeg gjøre det en gang innimellom når jeg ser det er på vei tilbake. Tipper det er litt trange øreganger nedi der.

Ingen av disse hundene har hatt ørebetennelse, de har ingen problemer med den ekle gugga, og jeg har aldri dratt til veterinæren med dette.

Malacetic er en mild men effektiv ørerens som man kan bruke jevnlig.

Lykke til! :)

  • Like 2
Skrevet

Er du kjent med hvordan hunden din sine ører lukter når du vet de er friske? Det er veldig greit å bli kjent med lukt, i tillegg til enkelt ørestell, for ved ørebetennelser kan du ofte kjenne endring i lukten ganske markant når ørebetennelsen slår til.

Av ørerens anbefaler jeg kun de som selges hos veterinær. Du kan jo ta med deg hunden når du skal kjøpe ørerens, og så kan de ta en snartitt for å se om dette virkelig er noe som trenger veterinærundersøkelse eller ei, samt en dyrepleier kan vise deg hvordan du renser ører med ørerensen, sånn hvis du er usikker på det. Det er en meget enkel og grei sak å gjøre selv, og ingen bomullsdotter skal inn i øregangen så det trenger du ikke å tenke på :) Inni med ørerens (tenk på temperaturen på væsken slik at hunden ikke får hetta), massasje og deretter la hunden riste seg. Deretter bruker en bomull til å tørke ytre øret, ikke inne i øregangen.

Skrevet

Kjøp deg Malacetic Otic (heter vel Aural nå),

Får ein kjøpt den hos veterinæren også? Aldri vert borti ørerens før, så null niks peiling her! :P

Er du kjent med hvordan hunden din sine ører lukter når du vet de er friske?

Ikkje akkurat, men luktar ikkje vondt verken frå det eine eller andre øret. Ganske likt igrunn :)

Skrevet

Sikkert flere gode ørerenser å kjøpe hos veterinær. De selger ofte forskjellige merker ut fra hvilke de ønsker å føre. For å gi deg flere alternativ har jeg veldig god erfaring med denne. Det står forresten bruksanvisning på flasken :)

Skrevet

Får ein kjøpt den hos veterinæren også? Aldri vert borti ørerens før, så null niks peiling her! :P

Jeg kjøpte den hos veterinær, han brukte den visstnok på seg selv også da han slet litt med ørene til tider ;) Den lukter veldig godt! ;) Og den er grei å ha stående så kan du rense ørene til hunden om det begynner å bli mye gugge i de...

Skrevet

Man kan også lage finfin ørerens hjemme, bruk litt lunkent vann og to-tre dråper teatree essensiell olje eller edikk. Funker på både skitt, bakterier og sopp.

Skrevet

Man kan også lage finfin ørerens hjemme, bruk litt lunkent vann og to-tre dråper teatree essensiell olje eller edikk. Funker på både skitt, bakterier og sopp.

Teatree er vel ikke bra for hunder? Men det er vel kanskje bare innvortes. Mener ene på jobben snakket om det ifht hvilke produkter til poter vi tok inn her, potesalve og slikt. Men det var kanskje med tanke på slikking, å få det i seg, ikke sikker.

*edit: poter, ikke potet.

Skrevet

Teatree er vel ikke bra for hunder? Men det er vel kanskje bare innvortes. Mener ene på jobben snakket om det ifht hvilke produkter til poter vi tok inn her, potesalve og slikt. Men det var kanskje med tanke på slikking, å få det i seg, ikke sikker.

*edit: poter, ikke potet.

Teatree er dødelig for katter selv i bittesmå doser, mens hunder tåler endel innvortes. Utvortes er det helt trygt :)

Skrevet

Vart anbefalt OtoClean på klinikken i dag, og øyret ser allerede litt reinare ut enn i går. Så får gå på det i nokre dagar til resten er bortevekke :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...