Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg fikk denne flotte ideen da jeg fikk Noomi, at hun skulle i hvert fall ikke gå for langt foran på FVF. Noe samtlige av mine hunder har gjort. Så jeg har vært NØYE på det, og tenkt mye posisjon i forhold til meg. Problemet er bare at jeg trives overhode ikke med å ha henne der. Og jeg kunne tenkt meg og flytta henne 2-3 cm forover. Posisjonen er bra den altså. Det er bare jeg som ikke trives...

Nå har jeg jobbet med å flytte hunder bakover gjennom årene, og teorien blir jo det samme. Belønn når hun går lengre forover. Problemet er jo at hun aldri gjør det. Hittil har hun aldri gått for langt foran på en eneste trening. Ergo ingen muligheter for å belønne når hun er da i en litt mer ønsket posisjon.

Noomi er en hund som belønnes best i posisjon. Dvs at jeg må få henne i poisjonen først, før hun får belønningen og at hun blir der når den serveres. Å trekke henne forover med en godis, kunne sikkert vært en måte å gjøre det på, problemet er bare at hun er ekstremt fokusert på hendene mine fra før av, så jeg ønsker å bruke de minst mulig til slikt.

Så noen gode idéer på hvordan flytte henne litt forover?

Skrevet

Jeg tenker at enkleste måte er å belønne henne der du vil ha henne. Dvs, ikke lokke henne med å trekke godbiten fremover, men i det du har gått litt fvf så belønner du med å gi henne godbiten i den posisjonen du ønsker. Hvis du gjør det fast, så vil det antagelig føre til at hun går litt lenger frem.

  • Like 2
Skrevet

Litt dårlig forklart av meg sikkert, men det er akkurat sånne ting jeg enda ikke har fått til å fungere på henne. Hun må i posisjonen før hun får belønningene sine. Altså klikket må komme i riktig posisjon, og så må hun spise der / få leken. Så jeg må altså få henne i posisjonen FØR klikket kommer. Og så belønne der.

Skrevet

Mitt beste tips er å gir opp hunden din skikkelig så hun er ordentlig høy (altså, nesten kokepunkt) og fest feks ballen foran på brystet ditt, hvis du kan bruke synlig belønning..

Guest Gråtass
Skrevet

Ekstern belønning i front for hunden, da vil hunden ofte fokusere litt frem på første skrittet, da klikker du, uavhengig av blikkontakten, de første gangene.

Skrevet

Mulig jeg er enkel: belønn framover over lengre tid så kommer hunden framover. Har iallfall flyttet to hunder bakover på samme måte. Gradvis har de trukket bakover, så de gjør nok det samme framover tenker jeg.

Skrevet

Jeg har flyttet hunder bakover på den måten selv, men i og med at jeg har forsøkt det samme på andre ting på Noomi uten hell (fullstendig mislykket er vel beste ord), så er jeg tvilsom på at det vil virke. Og jeg ser ikke helt poenget med å holde på med noe lenge om jeg ikke kommer i mål med det.

Men jeg skal prøve ekstern belønning på henne. Jeg kan jo da variere med å belønne hos meg og den eksterne også.

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Men i blandt kommer man jo ikke i mål om man ikke prøver det lenge? Ball fremover som belønning i lang tid?

Skrevet

Gi meg litt cred for at jeg kjenner hunden min, og er klar over at lenge betyr mer enn tre treninger? Alle hunder er ikke like tross alt.

Skrevet

Har slett ingen kompetanse til å komme med noe forslag, men slenger bare noe ut :P

Kan hende det høres helt feil ut, og kommer evt. til å ødelegge øvelsen litt. Går det ann å sette en ganske så høy fart, så et raskt rykk saktere/bakover slik at hun blir litt foran og gi et lynrask klikk da? Alt skjer liksom i en bevegelse, at du rett og slett lurer henne frem istede for å lokke.

Greit Bonnie har en elendig fvf enda, men hun gikk helt bak meg tidligere. Jeg belønnet henne bare forover med ball, etterhvert med ekstern belønning, nå går hun nesten i riktig posisjon framover-bakover, men ikke sidelengs :innocent:

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
    • Kan også si at det er mellomstor hund i størrelse. Men man skal unngå helt hopp eller generelle store bevegelser uansett i starten vet jeg godt. Så da sperrer jeg av for sikkerhetsskyld heller enn så være for mye hauk så jeg også får beholdt roen samtidig som gitt ho omsorgen også roen ho trenger er planen da. Samtidig kan jeg si at ho er veldig sterk hund generelt psykisk også fysisk for så kun være mellomstor hund. Bevarer roen når trengs og når ikke trengs vet ho hva ho skal. Bare håper ho forstår legge seg bra for kroppen som nevnt og det er en av de siste tingene jeg er usikker på rundt dette etter operasjon. Ho har nok noen år til igjen asså, frisk som en fisk og aller første ting som noen gang skjedd ho som trengt oppmerksomhet fra veterinær dette mtp fysiske ting eller psykiske ting. Kun vaksiner ellers ho trengt.  
    • Snakket med veterinæren og fikk beskjed om så kun ha valpen bortreist i 7 dager i hvertfall var nok. Utenom det har jeg fått lite informasjon egentlig. De skal informere meg mere i morgen når jeg leverer ho der for operasjonen tidlig på morgenen. Jeg kommer sperre av inngang til sofaen også området foran sofaen helt ærlig bare uansett er planen også legge dyne så pledd i hunde sengene vi har rundt her så ho får komfort også kan lage sin egen om føler for det tenkte jeg. Men er usikker på om dyr generelt etter operasjon legger seg bra mtp der dem sydd bare og der er jeg litt usikker. Ho får body selvfølgelig. Og hvis ho så får en liten tisse ulykke eller gjør fra seg inne bryr ikke jeg meg noe om helt ærlig etter operasjon, da kan uhell skje tenker jeg sånn sett for det er trossalt fjerne livmor også fjerne svulst i 1 jur hvis ikke det er spredt mer enn de funnet da. De håpet det gikk over av seg selv men sist time for sjekk etter innbilt svangerskap fikk jeg time for operasjon temmelig fort så det har blitt noe bedre samtidig ikke borte så de tok avgjørelsen for operere. De tok ultralyd første gang også når sjekket så de er nok veldig nøye her tenker jeg og jeg har tillit til dem på dette også tillit til at hunden klarer seg nok bra. Men mer nervøs rundt dette med gode ligge plasser også gi ho riktig komfort så jeg driver på lager områder avsperret rundt eksempel sofaen og tenker jeg bare sover i sofaen med ho i hundesengen sin første natten eller nettene om så jeg asså for det gjør meg null så lenge jeg har oversikt også får fulgt med på at ho har komfortabelt litt når første døgnene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...