Gå til innhold
Hundesonen.no

Noen som kan eller studerer kinesisk?


Gjest
 Share

Recommended Posts

Har bestemt meg for å lære meg kinesisk. På fritiden foreløpig..... Selvstudier er alltid krevende, derfor: har noen tips? :) Tenker å ta kurs etterhvert, men i første omgang er dette av ren interesse og ikke i skole-sammenheng :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg kan ikke en tøddel kinesisk selv, men har ei venninne som kan både kinesisk og japansk. Kan sikkert høre med henne om hun har noen tips til hvor du evt bør starte. :)

Sønnen til ei jeg kjenner vet jeg starta med tegneserier i hvert fall, og ordbok.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå tok jeg bare kinesisk en liten stund, men her er mine tips ihvertfall :)

På kinesisk er uttale av enkelte lyder viktig, så pass gjerne på at kurset du tar gir deg mulighet til å høre riktig uttale og å kunne høre på opptak av deg selv, om du ikke har noen som kan det som kan rette på deg.

Gramatikken er ikke spesielt vrien, så fokuser på å pugge tegn, og på å holde kunnskapen ved like, og som sagt, uttale kan være vrient i starten.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Spennende tråd. Jeg har selv veldig lyst til å lære meg japansk. Men har verken tid eller ork nå. Lurer på å etterhvert ta japansk på uio eller noe.

Har du vurdert å ta kinesisk på uio (antar de har det når de har japansk), jeg inbiller meg at det må være mye enklere å lære det grunnleggende vha et slikt kurs. Og så blir det jo enklere å bygge på videre selv etterhvert?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Spennende tråd. Jeg har selv veldig lyst til å lære meg japansk. Men har verken tid eller ork nå. Lurer på å etterhvert ta japansk på uio eller noe.

Har du vurdert å ta kinesisk på uio (antar de har det når de har japansk), jeg inbiller meg at det må være mye enklere å lære det grunnleggende vha et slikt kurs. Og så blir det jo enklere å bygge på videre selv etterhvert?

Har selvsagt både vurdert og sett på mulighetene, men jeg har ikke muligheten til noen flere heltidsstudier før tidligst neste år. Det er uansett mest for interessen og fortrinnene i jobbsøking, mer enn noe annet. Derfor ønsker jeg tips om gode selvstudiums-bøker, gode nettsider eller f.eks gratis ressurser for språktrening. Duo-lingo-appen som Ingvild tipset om var jo dritkul, bare synd den kun var med europeiske språk :P Hadde vært genialt med noe liknende på andre språk.

Jeg har fra før av god forståelse av spansk og russisk, med kinesisk dekker jeg jo stort sett hele jorden med arbeidsspråk (mangler bare arabisk, som jeg faktisk begynte å lære meg en gang for 6 år siden :P ) ismii Kangerlussuaq :P Dessuten høres kinesisk dritkult ut, og alle vennene mine kan japansk - det blir litt som at man ikke vil kalle bikkja for Laika eller Kaos eller Hope osv, når alle andre kaller dem det :P Vil heller lære noe annerledes :) Uansett har jeg japanske lærebøker og har plukket med meg en del japansk pga venner som har jobbet med det siden tidlig videregående skole :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nei, en slik statistikk finnes ikke. Vi kjenner til titalls antall hunder som er avlivet, noen bare for bagateller og andre uten bevis, vi vet siden vi har fulgt med i sakene hva som lå til grunn og hvordan de endte. Ifølgje Martinsen har alle som har klaga på avlivingsvedtak sidan 2014 fått avslag. Det finst ingen nasjonale tal for kor mange hundar som blir avliva kvart år. Berit visste ingenting då hunden vart avliva Quercus og Nala De siste fire årene har politiet sørget for at 77 hunder er blitt avlivet på bakgrunn av den nye hundeloven. Fra 2014 til 2018   Det har ikke blitt bedre etter den nye hundeloven kom i 2021 - 2022 for politi og rettsvesen som selv mangler kompetanse på hunder og hundeatferd bruker bare klipp og lim fra tidligere vedtak og domsavgjørelser. Dette er bare så trist både for hundene og deres eiere og jeg lurer på hvor mange saker vi ikke har hørt om enda. Noen av sakene er tilfeldig at vi fikk høre om og det var dette som var bakgrunn for å spørre her på forumet.                
    • Utallige? Hvor mange hunder har blitt avlivet i Norge etter anmeldelser de siste 10 årene? Jeg antar det finnes klar statistikk på dette?
    • "Vi" er to uavhengige personer, se brevet jeg linket til for våre fulle navn, som selv ikke har hatt noen hendelser med egne hunder eller hunder jeg har hatt for trening før omplassering. Vi har kun fulgt sakene fra sidelinjen, for min del fra rundt 2010, og har gjennomgått vedtak og dokumentasjoner vi har fått fra hundeierne. Jeg skulle virkelig ønske at det var slik som du tror, men sånn er det dessverre ikke. Det er derfor vi har valgt å engasjere oss for bak dette finner man utallige døde hunder og ruinerte hundeeiere som har mistet alt de eide hvor de prøvde å redde livet til hunden sin som betydde alt for dem, men alene har de ikke hatt en sjanse mot maktapparatet som overkjørte dem på en skremmende kynisk og ulovlig måte. Hvis du har Facebook, jeg er ikke der, så er det en gruppe Hund hjelper hund hvor flere av sakene er omtalt. En hund Tonic som var i bånd hvor en unge kom løpende og tråkket ham på poten, Tonic glefset og det ble et rift i buksa til gutten, Tonic ble avlivet. Luna sitter på kennel nå hvor eier kjemper i retten, en nabo påsto Luna lagde et lite blåmerke på ham, men det finnes ingen bevis. En annen hund, Rex i bånd som forsvarte seg selv mot en løs hund som bet den, begge hundene ble skadet, men Rex ble avlivet fordi han var størst. Huskyen Luk, også i bånd, slåss med en annen hannhund og der ble Luk avlivet fordi politiet trodde en husky er større enn en tervueren. Sistnevnte hendelse har jeg beskrevet i en kommentar under dette innlegget publisert i avisa Nordlys. Saken om Milo beskrives i selve innlegget og i brevet til justisministeren. I denne videoen er Luk, Luna og Milo.
    • Hvem er "vi" i denne saken? Det har vært flere avlivingssaker de siste årene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten å ha førstehåndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen så er det vanskelig å si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. Både på grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dårlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund før et slikt vedtak. Jeg er sikker på at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet også mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte.  Jeg har vært på forumet her en del år nå, og kan ikke huske at noen her har fått hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vært borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vært i media har selvfølgelig vært diskutert her også.
    • Jeg ønsker å høre om hundeeiere her på forumet har opplevd å få sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange år og er sjokkerte over hvor små hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blåmerke, hunden blir omtrent alltid dømt til døden selv om den har opptrådt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse på hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for å gå til slike drastiske skritt. Nå har vi sett så mye urett er blitt begått at vi har valgt å skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bånd på ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer på hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhørt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prøves først, men politiet går rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjør uansett foranledning og skadeomfang. Et fåtall, kan telles på en hånd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sånn skal det ikke være at hundens liv avgjøres av hvilket politidistrikt som får saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen følger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det på det sterkeste å underskrive brevet. Alle kan være uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjøre noe for dette er siste mulighet for å få stanset denne praksisen. Alt annet er prøvd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...