Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Nå har jeg sett side opp og side ned med råstilige halsband. Flotte i skinn eller stoff som er små kunstverk. Rett og slett nydelige er de! Men så var det da jeg som bare bruker sele til hund, enten det er fintrøing i byen eller på skogstur. I skogen er det jo selvfølgelig ikke nødvendig å bruke det dyreste og flotteste pynteutstyret, der går vi begge kledd litt mer sportslig, men hadde vært kos å finne flotte seler til de gangene vi er ute blandt folk.

Er det noen som kan anbefale sider hvor de lager/selger fine seler også? Kanskje komme med noen eksempelbilder når dere er i gang?

  • Like 1
Skrevet

Hos B-doggie.com kan du bestille håndlagde selevester etter egne mål og ønsker. Har mange forskjellige mønstre og farger å velge mellom.

Et eksempel på hvordan det kan se ut, stjålet fra hjemmesiden:

1260956068_resized_zps854299a6.jpg

Selv kjøpt en sele herfra og er veldig fornøyd, slike seler er det eneste jeg bruker nå selv, fordi det er veldig behagelig på og på grunn av festet gir det veldig jevt trekkpunkt. :)

Ellers har man mange fancy og sukkersøte fra Puppia, som og er komfortable seler, alle disse er fra Forstadheimen.no:

puppia1_zps98104a42.jpg

puppia2_zps48798656.jpg

puppia3_zps5c70b117.jpg

puppia4_zps6a693015.jpg




Skrevet

Jeg ønsker meg en "bullesele"(skinn med nagler) i Milo-størrelse. Mest fordi enkelte synes han er skummel fordi "han ligner på en dobermann jo, og de er jo farlige" :aww:

Men kjenner jeg meg selv rett, så hadde den blitt brukt en gang og that's it. Så jeg driver og diskuterer litt med meg selv :P

Skrevet

Jeg ønsker meg en Y-sele i mykt skinn til liten hund! Til hester finnes alt i skinn, rart det er så dårlig utvalg til hund? Har bare sett store seler til rottweilere og andre kjemper. Noen som vet?

Skrevet

Oi, artig med så mange svar! Da skal jeg ta meg en liten runde å sjekke disse tipsene. Seler er jo vanskelige, for det er litt flere mål og justeringer som skal til enn med halsbånd, men jeg håper det blir flere som lager det etterhvert. Hint hint til alle dere kreative sjeler der ute! :ahappy:

Skrevet

Jeg satt å så i de andre trådene her på dette forumet. Hva folk har kjøpt og hva de ønsker seg, og der var det helt annet enn hva jeg finner på den lokale dyrebutikken, i allefall!

Skrevet

Enig! Men jeg er og interessert i pene halsbånd, hvor var det du så de råstilige hen?? Link??

Hei! Hvis du sender meg halsomkretsen til hunden din så kan jeg sende deg bilde av de kule halsbåndene jeg har billig til salgs. Har som hobby å kjøpe konkurslotter med halsbånd/kobbel osv fra Tyskland og USA, har derfor mye man ikke får tak i her i Norge.

Mvh Lena

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...