Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg undres på om Storm har fått vannhale...? Han var med oss ute i øsregnet i timesvis i går da vi slaktet hjort og han ble dassblaut og kald. Etterpå pakket vi bilene og kjørte hjem; en tur som tok oss fire timer. Jeg hadde selvsagt ikke håndkle med meg så han ble ikke tørket. Det var ikke i min fjerneste fantasi at han skulle kunne få vannhale - har aldri vært borti den tilstanden før...

Jeg merket ingenting da vi kom hjem og han gikk inn i huset; da gikk hele hurven til sengs (kjørt hele natten).

Nå ligger han rolig og er ikke særlig villig til å gå rundt; halen henger rett ned og han virker litt utilpass. Har ikke vondt noe sted når jeg klemmer på halen eller potene eller ryggen. Men vil helst ligge og slappe av.

Jeg tror det kan være vannhale etter det jeg har lest på nettet. Hva er deres erfaringer med denne tilstanden?

Kan han være i hundegården mens jeg er på jobb eller bør han være inne? Han har ikke vondt ser det ut for; bør han likevel få Rimadyl for hevelsens skyld?

Vi skal på utstilling i Bergen på lørdag; dersom han friskner til om noen dager så kan jeg kanskje stille likevel? Eller bør vi kutte ut?

Dere som har hatt vannhale på hundene før; er det vanlig at det kommer igjen?

Skrevet

Han bør holdes i ro, ligge varmt og ttrekkfritt, og ikke bli våt og kald. Om du skal ta ham med på utstilling, er ikke godt å si. Noen hunder friskner til i løpet av et par døgn, andre kan ta lenger tid. På en av labradorene mine varte det en uke...

Skrevet

Ja jeg vil absolutt se det an; dersom han ikke er frisk til torsdag så dropper jeg utstillingen på lørdag. Han var oppe og gikk litt nå og logret med nederste delen av halen men virker litt uvillig til å gå omkring. Kanskje rimadyl er en god ide?

Skrevet

Casper har hatt vannhale to ganger. Begge gangene har det gått over i løpet av 2-4 dager. Hold ham relativ rolig, og varm.

Han bør nok ikke stå i hundegård. Jeg ga metacam den ene gangen (etter dyrleges anbefaling).

Har lest flere steder at når de først har fått det en gang, får de det gjerne igjen. Men er lenge siden Casper hadde det sist nå, så betyr ikke at det kommer til å skje ofte.

Skrevet

Tuva har hatt det 1 gang og ble bra igjen iløpet av dagen, fikk da Rimadyl :) Jeg holdt henne rolig og varm, hun fikk det etter å ha basa i løssnøen.

Skrevet

hva er vannhale? :huh::icon_redface:

http://www.agria.no/hund/artikkel/vannhale-pa-hund

Vannhale kan oppstå på hunder som har blitt kalde etter de har badet eller vært ute i regn over lengre tid. Det er vanligst på retrievere og spanieler.

Årsaken til tilstanden er sannsynligvis en infeksjon i nervene i haleroten. Denne oppstår når hunden blir kald på bakdelen. Det gjør veldig vondt og halen henger rett ned. Hunden ømmer kraftig dersom du tar på dens hale eller bakerste del av ryggen. Den kan også ha vansker for å sitte eller tisse dersom det er en tispe.

Vannhale forsvinner vanligvis av seg selv etter noen dager hvis du lar hunden få hvile og holder den varm og tørr. Har hunden veldig vondt kan man gi den smertestillende og betennelsesnedsettende medisin. Hør med din veterinær dersom det virker som om hunden din har smerter.

Hunder som har fått vannhale en gang vil ofte få det igjen. For å forebygge dette bør du passe på å få hunden tørr etter at den har badet eller vært ute i regn. Man kan også legge et teppe over hunden hvis den har badet når det er kaldt ute eller om den skal ligge stille i en kald bil.

Hvis tilstanden ikke gir seg på noen dager bør du kontakte din veterinær. Symptomene kan også skyldes annen type sykdom eller skader i rygg eller bakdel.

  • Like 1
Skrevet

Storm humpet rundt såvidt i går og ville hverken spise eller kose - bare ligge stille. Han syntes det var ubehagelig å måtte reise seg og når han gikk var det som ei gammal ku.

Han har ligget inne og slappet av i et døgn nå og han er back in business as usual. Jeg kan ikke se noen tegn til smerter/ubehag/unormale ting.

Så lesson learned; tørke og varme etter slike utskeielser!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Som sagt, få en instruktør til å komme hjem til deg og se situasjonene og få hjelp til et opplegg. Dette er en hund som trenger konsekvent gjennomgående trening og rammer i hverdagen. Men få utelukket først at det ikke er noe smerter eller andre ting som påvirker adferden også.
    • Men når jeg skiller dem så biter hun meg. Hun blir helt vill i blikket og i kroppen og alt. De kan aldri være alene sammen. Jeg kan heller ikke la hun være på ett rom og jeg ber hun bli når den andre er på andre siden av døra. Da løper hun og biter meg i bånda. Eller i armen. 
    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...