Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

For dummies takk!

Hva er lurt? Med eller uten dør? Og hvor stor skal den være? Dette er til en basenjitispe. Jeg tenker at jeg helst vil ha uten bunn, og at det gjør den enklere å holde ren. Vil også ha med kanter på siden så hun ikke legger seg på valpene.

Er det noen som har en "oppskrift"?

Skrevet

Jeg ville kjøpt treplater og få de i butikken til å skjære dem klare til deg. Høyden på valpekassa er jo avhengig av rase etc, men dør er ikke noe jeg ville prioritert. Men lag den så høy at mamma'n kan hoppe over kanten og så valpene ikke kommer ut i starten i alle fall. Går an å lage et parti som er lavere enn resten også lage en løsning der man setter på en planke eller noe når valpene ikke skal få komme ut.

Sponolater er jo billig materiale da. Det suger til seg en del fuktighet. Du kan lage veggene med sponplater, listene inni med vanlige, tykke planker også male hele greia med en tygge-vennlig maling. Da tåler det fukt bedre. :) WheatenMali hadde en veldig fin kasse til kullet sitt i fjor. Kjekt å ikke ha bunn forresten. Kristine brukte vet-bed oppi som hun vasket også hadde hun flere å bytte på. Sånn ville jeg også gjort det. Lunt og godt for valpene :)

Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

Skrevet

Den jeg har er egentlig men bunn, men funker fint uten også. 4 hobbyplater kjøpt på obs bygg, med sånne hjørner som er på pallekarmer, slik at den kan klappes sammen når den ikke er i bruk.
Tror str. er 120 x 70cm, og 40cm høy.
Den ene langsiden kan delvis vippes ned til en lavere åpning. Nå hadde jeg nok laget den løsningen permanent, det har ikke skjedd ennå at jeg har hatt den oppe:) Hadde også laget klart til fester av sånne pinner inni, men fant også fort ut at det slettes ikke var nødvendig og egentlig bare var i vegen, så de er tatt bort.
Har malt kassen med maling da den er lettere å gjøre ren.

DSC_0009.JPG

Edit. La til bilde.

Skrevet

Bruker pallekarm, og fikk et trelastfirma til å skjære til en bunn som passer akkurat. Har lakket både bunn og karmer, så de erlette å holde rene. Enkelt og greit, og når valpene erstore nok til å kravle ut, bytter jeg kassen med en stor hundekurv i hardplast.

Skrevet

Vår valpekasse er laget av hobbyplank, de kan du sage til slik du vil, så du får høyden og lengden du vil ha. I tillegg skar vi ut en lavere karm (bare en liten bit) på den ene siden, slik at moren uten problemer kan gå over, men valpene ikke vil rulle ut. Samtidig er den biten så lav at valpene får seg over når de blir 3-4 uker. Vi har også laget den slik at vi kan sette på en "dør". Vår er uten bunn, men etter å ha hatt to kull i den, ser jeg at jeg ønsker meg bunn likevel. Vi kommer til å bygge en ny valpekasse til neste gang, og gjøre noen justeringer. Blant annet kommer vi til å lakke istedet for å male, for den kan være vanskelig å gjøre ren. Vi har heller ikke slike pinner eller stokker inni, da de bare er i veien.

Skrevet

Mine valper bodde i biabed de to første ukene denne gangen. Nå bor de i en pallekarm med vetbed oppi og sånne "tisselaken" under for å beskytte gulvet. Hvor lenge de blir boende der må jeg føle litt på. Forrige gang bedde de i pallekarm fra begynnelsen og flyttet til biabed fra rundt 3-4 uker fordi de hatet å være innesperret og fikk da tilgang til nesten hele stuen. :P

  • Like 1
Skrevet

Jeg ville kjøpt treplater og få de i butikken til å skjære dem klare til deg. Høyden på valpekassa er jo avhengig av rase etc, men dør er ikke noe jeg ville prioritert. Men lag den så høy at mamma'n kan hoppe over kanten og så valpene ikke kommer ut i starten i alle fall. Går an å lage et parti som er lavere enn resten også lage en løsning der man setter på en planke eller noe når valpene ikke skal få komme ut.

Sponolater er jo billig materiale da. Det suger til seg en del fuktighet. Du kan lage veggene med sponplater, listene inni med vanlige, tykke planker også male hele greia med en tygge-vennlig maling. Da tåler det fukt bedre. :) WheatenMali hadde en veldig fin kasse til kullet sitt i fjor. Kjekt å ikke ha bunn forresten. Kristine brukte vet-bed oppi som hun vasket også hadde hun flere å bytte på. Sånn ville jeg også gjort det. Lunt og godt for valpene :)

Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

Jeg brukte hobbyplater (tror jeg det heter), malte de lyseblå så det er lettere å vaske. Hadde hele forsiden mulig å åpne, den var todelt, en litt lav planke som Tispen måtte gå over så valpene ikke ble dratt ut av kassa hvis de hang på puppen. Hadde også en planke til som jeg brukte når de ble større og måtte holde seg inne i kassa. Ikke helt fornøyd med åpningen foran, kan hende jeg gjør noe med den til neste gang.

Jeg hadde forresten bunn oppi :)

Skal få lastet opp bilder, må bare finne pcn..

Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

Skrevet

Fikk ikke redigert innlegget på mobilen men her er bilder: https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/561640_10151201907663910_553878266_n.jpg

https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-ash4/404151_10151192508248910_53241971_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/47908_10151192524823910_1778636647_n.jpg

Pinnene inni kommer jeg nok ikke til å bruke igjen, valpene satt seg fast bak der så fort de ble litt mobile..

Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...