Gå til innhold
Hundesonen.no

Keo og Lyn, border collie


Recommended Posts

Skrevet

Navn: My Trusted Friend Kane's Glen
ISDS: Trusted Friend Glen NO/332899
FCI: NO44004/13
Kallenavn: Keo
Født: 8. juni 2013
Rase: Border Collie
HD: B
AD: A


Endelig, etter år med mas og ombestemmelser ble det til at en liten sobel border collie-gutt kom inn i livet mitt august 2013. Her er Keo alle sammen! Keo er i dag rundt 16mnd og godt installert i livet, dog enda litt igjen å vokse både i hode og rompe. Han er god hund å ha med og gjøre, krever lite annet enn en våken eier til tider.

Våre planer er først og fremst lydighet og agility, muligens noe gjeting, NBF og rally på siden. Vi skal ta den tiden vi trenger, skaffe oss godt med kunnskap og grunnlag, så får vi se hvor vi ender opp til slutt. Keo er en liten prøvelapp, vi har ingen forventninger om å nå høyt i verken det ene eller det andre, bare kose oss med ny lærdom.

Jeg gleder meg til fremtiden med Keo, og håper jeg blir litt flinkere å oppdatere denne tråden!
VALPEBILDER

 

9566778998_445a208f04.jpg

7 uker

 

9563985669_606b2fd756.jpg

7 uker

 

9566778894_8ce6dd135d.jpg
Meeko og Keo, eneste guttene av 8 i kullet :)

 

9563988681_d97491709b.jpg
9 uker

 

9563987901_273f80dd3c.jpg
9 uker

 

9629557347_4a4ff6a49a.jpg
Noen etterspurte fargetegningene, så her kommer litt oversikt over de!

 

9629558199_666357388e.jpg
Både prikken og stripen er dog per dags dato blitt mindre :ahappy:

 

9629559133_9f51821d28.jpg
Som border collie-valper flest har han uproporsjonale lange bakben :teehe:

 

9629563075_329f2c2d20.jpg
Men de brukes godt til å skyte fart! ;)

 

9629561653_c1dff4e0b8.jpg
Samtidig er AV-knappen godt installert :thumbsup:

 

9585240054_9a8b4b4801.jpg
... veldig godt installert!

 

9632905596_df6973b95d.jpg
Glad i kos :innocent:

 

9629670489_f36833c431.jpg
Kjekkingen :wub:

 

9632796310_6d4f92baab.jpg
Sliten søtball :lol:

 

9632802726_3cc77455e4.jpg
Ok, de fleste syntes deres egne hunder er pene, jeg er nok inget unntak!

 

9629671055_93a7887e56.jpg
Keo har en stolt gudmor da, og den plassen fylles av Martine_Teddy!

9629569391_1e6c46b7a1.jpg
Godklumpen med gudmors gullbarn, Teddy :wub:

 

9720924810_7731cebcc2.jpg
Mange venner, deriblandt wheaten terrieren Luna :ahappy:

 

9717449273_08822f7cde.jpg
Han fikk prøve Bonnies mariusgenser jeg strikket i fjor, passet perfekt!

 

9717446959_568cf71e51.jpg
... men falt ikke helt i smak hos Keo selv.

 

 

Ble en hel roman detta, pytt pytt, mere skal det bli! :innocent:

 

Edit: Kan noen gi lyd fra seg om bildene er ok ifht. regler og retningslinjer?

  • Like 11
  • Svar 203
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Si hei til Lyn, alle sammen!  Lyn er kommet for å bli   Lyn er en snerten border collie-tispe som fylte 3 år for et par dager siden. Hun er en solid gjeterhund med godkjent prøve,

Lite bildedryss  

Navn: My Trusted Friend Kane's Glen ISDS: Trusted Friend Glen NO/332899 FCI: NO44004/13 Kallenavn: Keo Født: 8. juni 2013 Rase: Border Collie HD: B AD: A Endelig, etter år med mas og ombestemmelser b

Posted Images

Skrevet

Brun BC med blå øyne...?! Himmel, det er rett før jeg kommer og stjeler sjarmøren. :wub:

Hihi, de er riktignok mer grønn/gul/blå-aktig nå (har ikke peiling hvordan jeg skal beskrive det!), men ja, god kombinasjon! :icon_redface:

Skrevet

Introduksjon av foreldre!

Mor:
Liz (Rosewood Chez x Bell) er importert fra Irland i 2008. Hun er en nett og feminin dame, og av den roligere typen. Hun er vell en av de få som har smigret og kost seg inn i hjerterota mi! Lettmotivert og leken, ifølge oppdretter. Liz er godt tent på sau, og gjeter strukturert. Hun har ikke gått gjeterhundprøve, men blir brukt regelmessig.
HD: A
DNA (CEA/CH, CL og TNS): Normal
Øyelysing: Uten anmerkning
Stamtavle

9724727523_16e74b344c.jpg

IMG_5983.JPG

Far:
Canen Kane (Baz x Canen Sable) er en herlig hanne importert fra Wales i 2009. Han er en liten motsetning til Liz, med sterkere og tyngre kropp, men heller ikke den tyngste typen. Litt mer aktiv i framtreden, men likevel dasker ned foran bena dine for magekos i det sekundet du anerkjenner han. Kane trenes som gjeterhund, har startet prøve (IG) og brukes regelmessig. Oppdretter fortalte at han var litt vanskelig å gjete med i starten, ettersom han er ganske så selvstendig i arbeidet sitt, i dag er han derimot strukturert og intens i arbeidet sitt.
HD: B
DNA (CEA/CH, CL og TNS): Normal (gjennom foreldre og test)
Øyelysing: Uten anmerkning

Stamtavle

9727956668_50875eb0ab.jpg

Canen_Kane_(Cane_Sable_and_Canen_Baz)_Ma

Skrevet

Hihi, de er riktignok mer grønn/gul/blå-aktig nå (har ikke peiling hvordan jeg skal beskrive det!), men ja, god kombinasjon! :icon_redface:

Han vil sannsynligvis få ravgule øyne som voksen.

  • 2 weeks later...
Skrevet

http://www.youtube.com/watch?v=9tga-RIqQqk

Vi besøkte oppdretter Hege forrige helg for å teste litt instinkter, og her er et lite snippet av Keos første forsøk på sau. Er litt i tidligste laget, så det ble mye valpejaging, men flere ganger slo virkelig borderen gjennom! Potte tett og generelt søkke syk, så var det best at oppdretter fikk løpe litt rundt med valpen :P

  • Like 1
  • 3 months later...
Skrevet

Oppdatere litt kanskje? :innocent:

Siden sist så har vi fokusert på å være valp, trene hverdagslige ting og bare kose. Vi har bygd opp litt lek, trent lydighet, deltatt på kurs, vært demohund på valpekurs (værte biten med instruktørjobb og ha valp!), startet litt med rundering, feltsøk og agility samt gått et par spor. Ikke noe veldig seriøst egentlig, men litt grunnleggende. Vi har ikke vært mer på sau, men har planer om det til neste uke og videre fremover.

Keo har vokst opp godt, og er i en alder av 7,5mnd allerede 56cm høy og rundt 20kg. Fargen har endret seg litt, hvittegningene er blitt mindre og fysikken hans er blitt sterkere, dog fortsatt mye valp i han. Jeg ser virkelig frem til fremtiden med Keo, vi har hatt litt problemer den siste perioden, men han virker til å være hunden jeg har ønsket meg alle disse årene.

Vi har også deltatt på Sonenmesterskapet i en alder av 4mnd, grufull opplevelse da vi ikke kunne bæret :P
10. plass med fantastiske 51 poeng, stryk på lineføring og enkeltdekk, 10 på tannvisning og dekk fra holdt, 7,5 på innkalling fra sitt med en fantastisk tjuvstart :rofl::cool:

Bilder kommer i morgen, men her er en liten snippet av tulletrening på morgentur idag :)
http://www.youtube.com/watch?v=EHFb97qacZQ

  • Like 1
Skrevet

Er dette kullbroren til Athena tro? Hun er hvert fall fra samme kennel :)

Nei, Athena er født et par måneder tidligere i J-kullet. Hun er etter Astra Rikky og Canen Kane, Rikky er forøvrig halvsøster til Liz. Keo er etter Liz og Canen Kane. Skulle egentlig ha valp fra J-kullet vi også, men surrete som jeg er så ombestemte jeg meg i siste liten :)

  • Like 1
Skrevet

Han er vakker, himmel :wub: Nydelig farge, nydelige øyne.

Det er nå noe spes med BC'er, da...

Hihihi, takk for det! Han har fått en litt mer gjennomført farge nå da, og øynene er ikke så blåaktige lengre, men hjelpes han er skjønn altså (helt objektivt, selvsagt) :wub:

Prøve å få oppdatert litt bilder senere!

  • Like 1
Skrevet

Hihihi, takk for det! Han har fått en litt mer gjennomført farge nå da, og øynene er ikke så blåaktige lengre, men hjelpes han er skjønn altså (helt objektivt, selvsagt) :wub:

Prøve å få oppdatert litt bilder senere!

Please do!

  • 2 weeks later...
Skrevet

Keo har vært på grunnkurs i agility med Martine som handler! Lydighetshund som han er var høyresiden litt vanskelig, og det kommer godt frem at han søker venstre, men de klarte fint høyreføring og sidebytter etterhvert i løpet av helgen. Etter to dager på kurs ble det satt opp en hel bane så de som ville kunne prøve seg, og gruppen med alt fra whippet, chihuahua-blanding, flat og puddel kom seg strålende gjennom hele banen med bare to dager trening. Keo fikk satt en litt valpemodifisert bane, likevel måtte han holdes tilbake fra å ikke bare ruse og koke, løpe er gøy!

Martine fikk erfare hvordan han kan bli når det koker over og slår over til gjetenapping (slutten av snuttene under). Vi har lagt litt planer for hvordan å håndtere dette hvis han ikke vokser det av seg etterhvert. Nå skal lillemann få vokst seg ferdig før agilityen utvikles, litt moro skal vi dog ha det i mellomtiden. Keos fremtid innen agility er enda litt uklart, men han koste seg virkelig i helgen :)

Kommentar fra instruktør: "Den hunden har et fantastisk agilityemne!" :icon_redface:

http://www.youtube.com/watch?v=-9ehUXAextY

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...