Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Valpen min på fire måneder bæsjer og tisser i buret så ofte. Tror hun tror at i buret skal man gjøre fra seg dessverre. Bare korte bilturer i buret så gjør hun fra seg. Jeg prøver å få henne til å gå på do før vi reiser med bilen men da holder hun seg. Hvis jeg da kjører i bare fem min. til matbutikken så gjør hun fra seg. Hvordan skal jeg trene på dette? Siden valper skal ha mat flere ganger om dagen så er det vanskelig å gi henne kun mat og morran og å kjøre feks. fem timer etter hun har spist. Men uansett så må hun jo ha tilgang på vann nesten hele dagen så da blir det uansett tiss. Dette med bilbur er bare vanskelig siden hun må være i bur under bilturer. Hva bør jeg gjøre?

Skrevet

En normal valp gjør jo ikke fra seg et sted den anser som "hjem". Hva med å la valpen bruke mer tid i buret, ha det stående i gangen og leke litt burleker / la den bruke tid på å anse buret som "en del av dens plass".

Skrevet

Du kan jo starte med og lufte lenge nok til at hun gjør fra seg før bilturen. Så kan du forsøke bilsyketabletter. Og hva du mener med foringsrutiner skjønner jeg ikke, har det noe og si? Hva så om den må ha vann nesten hele dagen?

Skrevet

Årh! Har akkurat samme problem med lille tufsa mi! Kan stå ute på akkurat samme plassen i 15 min, så gå tur i andre 15 min, men første hu gjør når hu kommer inn er å springe inn i buret for å gå på do... Er mindre og mindre av det nå, så er nok noe som går over! Vi må bare smøre oss med tålmodighet! :ahappy:

Skrevet

Hvis buret er for stort, med god plass til å gjøre fra seg, så er dette en helt vanlig problemstilling ja.

Det tror jeg ikke alltid stemmer.. Hu mi har akkurat passelig bur, kunne ikke hatt mindre og burde ikke hatt større, men fortsatt liker hu å gå på do der!

Hun tisser inni om natta og varsler etterpå :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Enig! Heftig lyd er no go for meg også
    • Da snakker vi en helt annen arbeidskapasitet, tilnærmet border collie. Men hvis det er aktuelt, så ja. Og så har de MYE lyd. Mer enn de andre lapphundene. Jeg synes de er dritfine, men lyden (og røytingen) hadde vært uaktuell for meg.
    • Lapsk vallhund kanskje? Kjenner ingen personlig, men kjenner til en oppdretter, og forstår det slik at det er mer å hente der enn hos finsk og svensk
    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...